„Косовски циркус“ Јована Зафировића…
Познати афористичар Јован Зафировић из Доњег Кормињана најављује нову књигу под називом „Косовски циркус“, у којој спаја афоризме и кратке сатиричне приче.
Зафировић, који је својим делом „Главом кроз стид“ освојио бројне награде и признања, наставља свој стваралачки пут без табуа, слободно изражавајући своје мисли и ставове.
„Слобода је опасна ствар, поготово слобода говора, нарочито у данашњем свету. Међутим, ја тежим ка томе да пишем слободно и да пишем истину. Шта је слобода него писање истине“, каже Зафировић.
Зафировић да је аутоцензура опаснија од цензуре.
„Аутоцензура спутава вашу стваралачку креативност и слободу изражавања. Мислим да су веће препреке оне у себи, него спољни фактор. Спољни фактор може да делује на објављивање у различитим медијима, али оне унутрашње су малициозније и теже за опстанак у том смислу.“
Зато пише о ономе што жели.
„Нема наручивања, нисмо у кафани.“
Његови афоризми се баве и друштвеним аномалијама, а Зафировић често осећа одговорност и обавезу да изнесе став о одређеним темама:
„Морамо да говоримо и о стварима које нас се не тичу директно. Ако већ имате позив који је ‘коментарисање друштвене стварности’, онда имате неку дозу одговорности. Наравно, да не прелази у оно да сте ‘стручњак за све’“.
Његово ангажовање на друштвеним мрежама повезало га је са Радио Београдом, где је већ више од годину дана сценариста за чувени „Караван“.
Реакције на његове афоризме су разнолике, а аутор признаје да су му негативне критике често занимљивије, у феноменолошком смислу.
„Углавном су те негативне реакције и коментари неутемељени и без аргумената. Ви имате афоризам који је састављен од једне, две реченице. Углавном се људи хватају за једну реч која њих боли, тишти, и граде причу око тога, потпуно стављајући по страни контекст афоризма и оно што је он послао. У том контексту, ако је критика, није конструктивна, зато што се бави неким другим стварима и неким личним фрустрацијама…“, објашњава Зафировић.
Многи људи, према његовим речима, не разумеју суштину и поруку афоризама, већ их схватају буквално.
„Небитно ког су статуса или положаја, често не могу да разумеју неки афоризам. Ту је замка – не треба се прилагођавати и давати све на тацни, већ оставити отворено да људи промисле о томе шта је написано, а не да им се све каже.“
Ипак, Зафировић саветује младим писцима да остану независни и не приклањају се идеолошким странама.
„Ако заузмете једну страну, ви фактички гушите уметност. То су ставови, нису политичке стране или нека политичка пропаганда. Сатира је у том смислу опозиција опозицији. Бавим се политичким темама, али не да будем у политици, него са стране, као корективни фактор.“
(РКП/КоССев, 14.07.2024)