Покрет за одбрану Косова и Метохије

Коссев: Замрзнута одлука о рушењу локала у Косовској Митровици

Protest malih trgovaca i ugostitelja u severnoj K. Mitrovici u vezi sa rušenjem ilegalnih objekata na javnim površinama

Učesnici protesta tvrde da da se ruši preko 200 objekata i da zbog toga ostaju bez osnovnih primanja od kojih se izdržavaju njihove porodice. Kako kažu, "ovo je naš grad, nismo protiv uređenja grada, ali tražimo pravedno rešenje kojim će i nas da urede".Jedno od predloženih rešenja je plaćanje rente opštini, a ne "privatnim džepovima" i jednak aršin za sve.

Gepostet von Kosovo Sever portal am Mittwoch, 30. September 2020

12:11 – Обустављено рушење илегално подигнутих објеката у Косовској Митровици
„Рушење се замрзава!“ и „Ми не идемо никуд!“ – две су кључне поруке са двосатног разговора незадовољних малих угоститеља и трговаца са општинским представницима Александром Спирићем и Адрианом Хоџић.

Захтеви и упозорење:
Након састанка искристалисали су се следећи услови: Да се данас одржи ванредна јавна седница СО Северна Митровица на којој би се донела одлука да се рушење локала обустави за наредне две године, у ком периоду би се тражило решење за све власнике, односно трговце у овим малим објектима.

Да се формира посебна комисија која би се бавила искључиво питањем проналаска решења а коју би већински чинили представници малих трговаца и угоститеља

У супротном, за сутра се најављују нове акције, са већим бројем грађана који ће им се придружити

Иако је на почетку састанка заузет став да нема повлачења одлуке о рушењу објеката који су се незаконито подизали након рата, уз обећања да постоји решење, притисак незадовољних грађана је учинио своје.

На јавном састанку, учесници протеста су износили своје конкретне примере на којима су хтели да покажу, како они виде, да им је учињена неправда: од тога да су својим делатностима издржавали своје породице, те да сада остају без прихода, до тога да нису „подједнаки аршини“ примењени према свима, односно, дате су повластице власницима већих угоститељских објеката; као и то да према појединицм учесницима протеста представница општинске администрације Адриане Хоџић није испунила обећања на која се, како су сведочили, лично обавезала, о додели локала након што су поједини локали још пре три године и уклоњени.

Никола Ралевић је више пута поновио да грађанима Косовске Митровице „не смета ред, већ неред“, критикујући то што, како је казао, није донето алтернативно решење за наставак трговачких делатности, пре него да се објекти и поруше.

„Рушите, па онда хоћете да тражите решење. Молим вас, стопирајте рушење, пронађите решење након рушења и онда рушите“, казао је. Након што су добили одговоре да је за изградњу нових објеката потребно седам месеци, Ралевић је предложио да се замрзне одлука на тај период, те да када мали привредници буду збринути, онда започне са рушењем преосталих објеката.

Александар Арсенијевић је саопштио да самоиницијативно ступа у штрајк глађу и да неће напустити просторију, за шта је и добио подршку.

Одлуку да се замрзне постојеће рушење, Адриана Хоџић саопштила је након краткотрајног удаљавања са места на којем је седела и разговарала са учесницима протеста, имајући телефон поред ува.

Предлог општине: Изградња тржног центра

Представници локалне самоуправе предложили су оно што они виде као трајно решење – изградњу тржног центра који би био на парцели у центру града на око 17 ари земљишта.

„Ми смо као општина издвојили парцелу у центру града и тражимо трајно решење да вас никада нико не дира у будућности“, рекла је шефица општинске администрације, Адриана Хоџић, наглашавајући да је већина објеката који су срушени или су у плану да се руше, имала само дозволе привременог карактера.

Она је затражила од окупљених да формирају Комисију која би радила са општином на том предлогу решења.

Трећина објекта који би могао бити изграђен за седам месеци, био би у власништву општине и они ће бити додељени садашњим корисницима нелегалних објеката на коришћење, да ли ће то бити под закуп, један је од детаља које треба разјаснити на заједничкој комисији, био је предлог шефице општинске администрације Северна Митровица, Адриане Хоџић.

„Морамо да решимо питање у складу са законом, молим вас да заједно седнемо и разрадимо овај план“, апеловала је она, додајући: „Прави је моменат да сада, када радимо дизајн овог објекта, ви будете део те приче“.

Да ће рушење бити заустављено, Хоџић није могла да обећа, али је најавила да ће захтев власника бити пренет локалној скупштини која ће га размотрити.

Привредници су међутим, инсистирали на томе да се заказана рушења обуставе, један од захтева гласио је на бар две године, а други до изградње тржног центра, па да се тек након пресељења бизниса, настави са планираним рушењем.

„Стопирајте рушење, направите објекат, па онда наставите рушење. Не остављајте људе без хлеба“, одговор је био на предлог решења општинским службеницима.

Било је и захтева за легализацију постојећих објеката.

„Знате које је трајно решење? Легализација наших објеката. Ми ћемо их легализовати на било који начин. Закон у косовској скупштини је донесен за легализацију. Ако не будемо успели овде, ми ћемо успети доле испред владе и горе испред владе и испред разних амбасада“, најавио је Арсенијевић најављујући и штрајк глађу испред амбасада.

На овај предлог Хоџић је нагласила да је могуће легализовати само објекте који се налазе на приватном поседу, не и оне који су на општинском земљишту.

Данас је, у случају наставка рушења, најављен и протест испред америчке амбасаде, али и „свих ваших донатора који вас финансирају“, затим штрајк глађу како власника нелегалних објеката тако и њихових радника, али и самозапаљивања.

Деградиран Универзитет, деградиране институције

Како то виде учесници данашњег састанка, одлуке локалних власти изазвале су егзистенцијалну кризу већег броја грађана.

„Дошло је до егзистенцијалне угрожености великог броја људи. Једним непланским радом, ви сте прво рушили локале па сте тражили решења“, критиковао је конкретно Никола Ралевић додајући да има и локала који су изграђени на спортским теренима, у пасажима и који представљају ругло, али су ипак „легализовани“.

Додаје да за то што говори има доказе.

„43 деце је исписано из школа у северном делу Митровице, четири породице планирају да се иселе, већ су уписали децу у Београду, нама је деградиран Универзитет, ми више не живимо од студената, деградиране су све могуће институције“, упозорио је Ралевић, додајући „од тих пара Европске уније неће да дођу Енглези и Немци овде да живе, него ми“.

Надовезујући се на оно што говори и остали учесници затражили су да се донација за изградњу тржног центра врати „као што су и раније враћали“.

Александар Спирић, међутим, одбацио је могућност да је број деце исписане из школа у вези са рушењем бесправних објеката.

„Свако тежи ка бољим приликама и тражи нешто боље“, поручио је он.

11:13 – Огласили се мали трговци и угоститељи због рушења нелегално саграђених објеката
У Косовској Митровици у току је протест малих трговаца и угоститеља, чланова њихових породица и оних који их подржавају. У току је рушење бесправно подигнутих објеката у склопу најављеног пројекта уређења града, односно главне улице Краља Петра И, а ови грађани затражили су легализацију, односно, где то није могуће, плаћање закупа општини. „Ред не смета ником. Смета нам неред“, речи Николе Ралевића мото су протеста.

Управо је завршена протестна шетња око стотињак грађана Косовске Митровице, у којој су обишли и електродистрибуцију затраживши да им се укључи струја, која им је налогом из општине, како им је у дворишту ове установе објашњено, претходно искључена.

Протестна шетња започела је у јутрос у 10 часова, а учесници носе српске заставе. Одлука да протест наставе донешена је на синоћњем јавном заједничком састанку малих привредника.

У Косовској Митровици у току је рушење бесправно саграђених објеката на јавним површинама.

Ови локали грађени су од периода након рата, а како сазнајемо од учесника протеста, око 200 је оваквих објеката.

Они кажу да због тога остају без основних примања од којих се издржавају њихове породице. Тврде да нису против уређења града.

„Ово је наш град, борили смо се за њега, нисмо против уређења града, али тражимо праведно решење којим ће и нас да уреде“, казао је власник Сфенс паба, Александар Арсенијевић, иначе један од иницијатора протеста.

Једно од предложених решења учесника протеста је легализација објеката где је то могуће, односно плаћање закупа општини, али не, како су рекли на јучерашњем састанку, а данас поновили „приватним џеповима“.

„Једнак аршин за све“.

Када говоре о неједнаким аршинима, углавном за пример узимају велике угоститељске објекте, попут новоподигнутог ресторана „Кнез“, као и стамбене зграде преко пута, оптужујући да је овај објекат изграђен на једном од ретких преосталих дечјих игралишта, наводно угрожавајући темеље околних зграда. Овај објекат, са друге стране, има дозволу о коришћењу земљишта.

Ником овде не смета ред. Смета нам неред

Да су објекти који се руше, бесправно подигнути на јавној површини, потврдио је за наш портал у јучерашњем разговору и Драган Спасојевић, начелник урбанизма. Међутим, за наш портал није могао тренутно да потврди о колико тачном броју објеката се ради.

Радови су увелико у току у главној улици, уређују се тротоари обострано, има порушених објеката, укључујући и проширења која су изграђена у наставку постојећих локала у стамбеним зградама. Прва рушења у склопу најављених радова уређења започела су 1. септембра.

Учесници протеста су тренутно на састанку са вршиоцем дужности градоначелника Северне Митровице и председника привременог органа Александром Спирићем, који их је примио на разговор.

Пратите уживо на нашој Фејсбук страници састанак.

Извор: Коссев

Фото: Коссев