Доника Гервала-Шварц (Gërvalla-Shwartz), ћерка убијеног активисте Јусуфа Гервале, непосредно након објављивања потврђене оптужнице против Хашима Тачија и Кадрија Весељија реаговала је тако што је објавила профилну слику на Фејсбуку са убијеним припадницима ЛДК.
Да се ради о активистима ЛДК, те да су они убијени након рата, и његовој ћерки, навели су поједини косовски медији ових дана, један од њих је и Зери, који наводи да се ради о „националном хероју“ Јусуфу Гервали.
Гервала је иначе убијен као југословенски држављанин 1982. у Штутгарту, а у тадашњој албанској јавности виђен је као наводна жртва тадашње југословенске државне безбедности, као један од оснивача тадашњег „Националног покрета ослобођења Албанаца“.
„Са вама и нажалост многим, многим другима попут вас! Са породицама! Јуче. Данас. Сутра. Увек! Нема компромиса! Док ваш последњи убица не буде изведен пред лице правде“, написала је у опису фотографије ћерка убијеног припадника ЛДК.
Убиства политичара из редова ЛДК дешавала су се у више наврата не само током рата, већ и након њега.
Поред српских и других неалбанских жртава за злочине од 1998. до 2000, што је период који покрива Специјални суд, у оптужници против Тачија, Весељија и других, као жртве су означени и „Албанци који су подржавали Демократску лигу Косова или били повезани са том странком, као и са другим странкама за које се сматрало да су против ОВК“, „Албанци који се нису придружили ОВК или нису подржавали ОВК“, и „лица која су на основу свог тренутног или бившег запослења важили за противнике ОВК“.
Било је још ситуација у којима су породице убијених припадника ЛДК оптуживале ПДК, односно Тачија као одговорне за смрт својих ближњих.
Породица убијеног активисте ЛДК Хакија Имерија, који је киднапован ’99, па потом убијен, је пре тачно годину дана поново оптужила Тачија за његову смрт.
Они су се 7. новембра прошле године, поводом 20. годишњице његове отмице (убијен 2. новембра), обратили јавним писмом са поруком Тачију да неће моћи да се спаси Специјалног суда.
Опширније у: Породица убијеног активисте ЛДК Тачију: Нећете се спасити од Специјалног суда.
Јуче је Бота Сот подсетила на ово убиство, односно на видео у којем је Хакијев брат Имер Имери својевремено изнео тешке оптужбе на рачун Тачија и Сабита Гација као одговорне „за све лоше што се догодило током рата“.
Међутим, исти лист подсећа да се став Имера Имерија променио током година, те је чак заједно виђен са Тачијем како одаје пошту на гробу свог брата пре четири године.
Опширније у: Специјални суд позвао на испитивање брата убијеног активисте ЛДК који је за убиство сумњичио Хашима Тачија
Убиства припадника Руговине странке су се дешавала после рата такође. Била су слична – у близини станова жртава и после избора. Жртве су све биле ЛДК политичари.
Можда и најближи Руговин сарадник, Џемаил Мустафа, убијен је после општинских избора 2000, на улазу у свој стан, потом и председник општине Клина Исмет Реци, док је излазио из свог стана.
Те године убијен је и „командант Дрини“ из ОВК – Екрем Реџа, испред своје куће у Призрену, али су из његове породице тврдили да се ради о политичком убиству.
После избора 2002, Смајљ Хајдарај, такође високи званичник ЛДК и посланик тадашњег парламента у Приштини убијен је у својој згради, нешто више од месец дана након што је постао посланик.
Виши партијски званичник Руговине ЛДК, који је био председник локалне самоуправе у Сувој Реци, Ука Битићи убијен је дан након сто је његова странка освојила апсолутну већину опет 2002, у том крају. Тадашњи шеф ОЕБС-а, Паскал Фиески, оценио је да су „достигнути европски стандарди“ на тим изборима, док су два припадника ПДК ухапшена за убиство.
Ово су само нека од имена политичара ЛДК, али и новинара блиским некадашњем косовском председнику Ибрахиму Ругови који су убијени и током и након рата, о чему се последњих година тек повремено могло читати у појединим медијима на албанском.
Оптужбе да је „ривалски ШИК“ који се у јавности перципира као близак ПДК, у односу на некадашњи ФАРК, који је виђен као безбедоносна струја уз некадашњи „мекши“ Руговин ЛДК – одговоран за ове ликвидације, Хашим Тачи, Кадри Весељи, и остали кровни људи из прве групе су оштро демантовали свих ових година.
Извор: Коссев
Фото: Коссев