Од нашег сталног дописника
Бањалука – Да ли ће Зоран Тегелтија добити списак страних, превасходно српских држављана којима је забрањен улазак у земљу и хоће ли листа коју је председавајући Савета министара затражио од Службе за послове са странцима БиХ бити једини попис особа које је Обавештајно-безбедносна агенција (ОБА) БиХ прогласила „опасним по безбедност земље”?
Како се може закључити из писања бањалучке штампе, до политичких превирања не би ни дошло да су обавештајци у Сарајеву спискове правили на бази струке и за особе које би могле да буду истинска безбедносна претња, уместо што су, како верује и председница РС Жељка Цвијановић правили „политичке листе неподобних” руковођени „осветничким понашањем” и политичким ратовима стављајући на листе угледне историчаре и интелектуалце из Србије.
Члан Комисије парламента БиХ за надзор над радом ОБА БиХ Ненад Стевандић каже за „Политику” како су у БиХ, за разлику од интелектуалаца из Србије, добродошли радикални исламисти попут Билала Боснића, као и они који ће пуцати на америчку амбасаду, а који немају забрану уласка у земљу.
„Међутим, изгледа да су интелектуалци који покрећу академске расправе страшно опасни. То није ништа друго до србофобна политика која тежи томе да се Срби у БиХ ништа не питају, изузев можда оних који би били подобни и који ће заступати БиХ, а не Српску”, каже Стевандић.
Добро упућени безбедносни аналитичари сматрају да се иза листе коју је, по свим доступним информацијама, сачинила ОБА БиХ не крије брига за безбедност, већ жеља да се настави хиперпродукција политичких сукоба, тиме што се подстичу и подгревају кризе кроз довођење у питање најосетљивијих области, што за Бањалуку јесу везе с Београдом.
Зоран Тегелтија приметио је да забране улазака „изазивају узнемиреност и револт на територији РС”, због чега је, поред хитног достављања спискова, овај званичник БиХ, који има извесне надлежности у погледу надзора над радом ОБА, затражио и да му се наведу разлози због којих је појединим особама забрањен улазак у земљу.
„Потребно је доставити и податке о чијим држављанима је реч”, навео Тегелтија у допису, након што му је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик сугерисао да „сторнира листу” ОБА БиХ.
Професор ФПН у Бањалуци Жељко Будимир каже за наш лист да неутемељене и произвољне забране улазака у БиХ српским држављанима треба да покажу Србима да у БиХ немају степен суверености који припада Српској.
„Отуђени безбедносни центри које контролише Изетбеговићев СДА злоупотребљавају овлашћења обавештајне агенције. Они по свом нахођењу забрањују уласке људима чије им се мишљење не свиђа. Није професор Ковић случајно први ове године којем је улаз забрањен, док с друге стране у БиХ улази ко како стигне. БиХ је земља највећег степена ризика кад је реч о људима који су повезани с тероризмом, али национална претња су професори, који су узгред запослени у БиХ”, каже Будимир и додаје да руководство ОБА крши људска права и угрожава слободу говора.
„Изгледа да је и то дозвољено кад је о циљевима Сарајева реч. На буде ли реакције из РС, ово се неће зауставити. Сваки овакав потез ОБА БиХ мора да буде образложен, а српски кадрови у ОБА БиХ морају да поведу мало више рачуна о злоупотребама”, истакао је Будимир.
Из Службе за послове са странцима БиХ претходно су рекли да је на списку 300 особа, од којих је 27 српских држављана. Сем сумњи које износе поједини аналитичари да списак са 300 особа вероватно није једини или коначан, забуну уносе и тврдње самог директора ОБА БиХ Османа Мехмедагића, који је помињао да је Ковићева забрана „једна од хиљаде” наводно опасних особа на тајним листама обавештајне службе којој српски и хрватски званичници приговарају да негује наслеђе и циљеве АИД-а, то јест муслиманске ратне тајне полиције.
Председница РС Жељка Цвијановић констатује како забрана улазака у БиХ појединим Србима, без икаквог образложења, представља „бруталну злоупотребу заједничких институција”.
„Што пре треба разјаснити зашто је појединим Србима изречена забрана уласка у БиХ”, рекла је Цвијановићева.
Ненад Стевандић још каже како су тајни спискови показали да су заједничке институције доживеле крах.
„Како је могуће да нико ништа не зна о тако осетљивим питањима? То је бошњачки рат који и даље води АИД, који је потпуно преузео ОБА БиХ. Али немојмо се обмањивати да у свему нема и кривице српских кадрова, и то свих нас из РС, а посебно кадрова у обавештајној служби”, каже Стевандић. Експерти у пољу безбедности брину да би након спискова „неподобних”, могло да се крене и с другим „радикалнијим методама”.
„У оваквим случајевима постоји могућност киднаповања и лажног суђења против тих људи, у Сарајеву или на другим местима, то јест могућност да се људи пусте да уђу у БиХ, а онда хапсе и одводе на монтиране процесе”, каже за наш лист експерт за безбедност Џевад Галијашевић.
Гранична полиција БиХ је у протеклих око месец дана забранила улазак у БиХ адвокату Горану Петронијевићу из Београда, бившем команданту Жандармерије Србије Братиславу Дикићу и београдском историчару професору Милошу Ковићу, а списак по свему судећи није коначан, јер се верује да обухвата и друге српске интелектуалце који негују вредности очувања јединственог идентитета народа с обе стране Дрине.
Младен Кременовић