Након потврђивања оптужнице и одласка донедавног председника Хашима Тачија у Хаг, на Косову се поред хроничне политичке кризе која је дуго присутна, појавила и институционална криза, која се може превазићи само постизањем консензуса међу политичким спектром, што је нереално очекивати јер одређене партије ову ситуацију гледају као повољан моменат да дођу на власт, изјавио је за Косово Онлајн универзитетски професор и политички аналитичар Миљазим Краснићи из Приштине.
“Влада има једну слабу позицију зато што има сасвим минималан број гласова у парламенту и највероватније неће моћи да издржи, због свакојаких притисака од пандемије, економске кризе, преко сиромаштва до нових притисака који долазе од Специјалног суда. Ја мислим да они капацитета за неки договор имају али немају политичку вољу и то показују дуги низ година. У том смислу ако се да приоритет томе како да се приграби власт онда се неће моћи наћи адекватан далекосежан одговор на нагомилане проблеме, заиста не верујем да има политичке воље да се нађе политички консензус него ће се наставити ова унутрашња препуцавања у једној форми политичког аутизма”, истиче Краснићи.
Он је мишљења да би требало променити изборни закон на Косову, како би се председник бирао директним гласањем народа, али како каже и за тако нешто не постоји воља политичких странака.
“Ко ће сада бити нови председник тешко је прогнозирати. Имамо кандидатуру господина Харадинаја али мислим да је она нереална. За избор председника треба присуство најмање 80 посланика, али то је немогуће, осим ако не уђе у коалицију са Демократском партијом Косова или се не направи неки договор са покретом Самоопредељење. Ако се овако настави избори су неизбежни ”, каже Краснићи.
Последњих дана могле су се чути изјаве појединих политичара на Косову који позивају на прекид дијалога са Србијом, што према Краснићијевим речима није добро. Сасвим је извесно да ће се дијалог одложити јер Косово у овом тренутку није спремно ни за технички, а камоли за политички дијалог, сматра Краснићи.
“Влада је на стакленим ногама а неизвесна је ситуација у и владајућој коалицији. Господин Харадинај све време врши притисак и некако условљава останак у влади са његовом кандидатуром за председника. Према томе Косово није спремно, али не би требало да одбије дијалог као такав и као процес али треба сачекати да се нормализује унутрашња ситуација и тек после евентуалног избора председника можемо да се надамо да ће се дијалог наставити”, закључује Краснићи.
Извор: Kosovo-online
Фото: Ekonomia Online