Покрет за одбрану Косова и Метохије

Кристофер Милер: Фајненшeл тајмс – Због упада у Курск, Кијеву прети губитак Донбаса

Фото: Sergey Bobylev/Sputnik
Операција у Курсу угрозила је украјинску контролу над Покровском, који је једно од два кључна железничка и путна чворишта у Доњецкој области. Његов губитак угрозио би целокупну логистику украјинске војске на овом подручју.
 

Председника Владимира Зеленског жестоко критикују војници, законодавци и војни аналитичари због брзог напредовања руске војске у источној Украјини од када је Кијев извео упад у руску Курску област.

Многи Украјинци славили су инвазију коју је њихова војска извела на Курск шестог августа, надајући се да ће овај гамбит принудити Москву да измести снаге на нови фронт и да ће се преокренути ток рата у украјинску корист.

Међутим, пробој који је изведен овe недеље на линији фронта у стратешки важном делу Донбаса изазвао је незадовољство вођством у Кијеву. Критичари истичу да су положаји били ослабљени премештањем више хиљада искусних украјинских војника на учествовање у Курској операцији.

Руске снаге се приближавају стратешки важном граду Покровску пошто су заузеле неколико оближњих насеља и принудиле ослабљене украјинске снаге да се повуку са припремљених одбрамбених положаја.

 

Покровск пред падом?

 

Судећи по наводима Фронтинтелиџенс Инсајт (Frontelligence Insight), украјинске аналитичке групе, Покровск је једно од два кључна железничка и путна чворишта у Доњецкој области и његов губитак угрозио би целокупну логистику украјинске војске на овом подручју.

Сателитски снимци које су анализирали истраживачи отворених извора из финске Блек брд групе (Black Bird Group) показују да се руске снаге налазе на свега осам километара од Покровска. Као одговор на то, локалне власти су наредиле евакуацију становника.

Олександар Коваленко, војни аналитичар из групе Информејшн Резистенс која ради у Кијеву, назвао је ситуацију на источном ободу Покровска „потпуним одбрамбеним промашајем“.

„То није кривица обичних војника који држе положаје“, објавили су на свом „Телеграм“ каналу. „Проблем лежи код оних који доносе одлуке за ове војнике“, додао је, упирући прстом на врх власти у Кијеву. Неколико војника у овом подручју изразило је забринутост због стања одбране око Покровска.

 

Украјински војници на територији Курске области, 18. август 2024. (Фото: Ed Ram/Washington Post)

 

Жења, украјински војник и припадник Деведесет треће механизоване бригаде који се борио у исцрпљујућој десетомесечној бици за Бахмут прошле године, описао је да се ситуација у Покровску нагло погоршава. У искреној процени објављеној на друштвеној мрежи Икс, критиковао је војну командну структуру, наводећи системске неуспехе и неодговарајући одговор на променљиву ситуацију на фронту.

„Искрено, никада нисам посведочио ништа слично. Све се распада толико брзо“, упозорио је. „Покровск ће пасти много брже него што се то десило са Бахмутом“.

Украјинске трупе ове недеље су потиснуте из Новохродивке (руски Новогродовка; прим. НС), осам километара југоисточно од Покровска. Центар за одбрамбене стратегије (CDS), безбедносни тинк-тенк који ради у Кијеву, указује да повлачење упућује на недостатак одбрамбених ресурса, упркос важности Покровска који има улогу логистичког чворишта.

Мариана Безухла, посланица и члан скупштинског одбрамбеног комитета, на Фејсбуку је поделила фотографије са прошлонедељне посете линији фронта близу Новохродивке. Тврдила је да јој је предочено како је пут према Покровску широко отворен. „Ровови на фронту у Новохродивки су били празни. Практично није било украјинске војске у граду у ком је некада живело двадесет хиљада људи“, написала је у својој врло оштрој објави.

Генерал Олександар Сирски, највиши украјински војни заповедник, навео је, у изјави од четвртка, да је посетио подручје око Покровска и да ради на „јачању одбране наших трупа на најтежим деловима фронта, на снабдевању бригада довољном количином муниције и других материјалних и техничких средстава“.

Током конференције за новинаре, у Кијеву, у уторак, Зеленски је описао ситуацију на линији фронта недалеко од Покровска као „изузетно тешку“, али је тврдио да је руско напредовање у овој области успорено након украјинске офанзиве у Курској области.

 

Курск – стратешки промашај

 

У ствари, руске снаге у Доњецкој области су напредовале брже од 6. августа у поређењу са претходним месецима, према мишљењу неколико војних аналитичара, укључујући Дип Стејт, украјинску групу која је блиско повезана са украјинским Министарством одбране и која извештава о променама на фронту.

„Тамо је комплетан хаос“, каже Роман Похорили из Дип Стејта, указујући на пад кључних градића као што су Новохродивка и надолазећу опасност за сам Покровск. У претходне три недеље, московске снаге су брзо запоселе више од двадесетак градића и села уз минимални отпор, укључујући и дуго држано упориште Њујорк.

Роб Ли, виши истраживач на Спољнополитичком истраживачком институту (Foreign Policy Research Institute) приписао је руске добитке недостатку искуства украјинске пешадије и преусмеравању расположивих ресурса на офанзиву у Курску област. „Украјина је определила своје резерве ка Курску, оствављајући мање могућности да се другде попуне празнине. Неке искусније бригаде замењене су новијим, мање искусним јединицама“, навео је Ли.

Војници који су моблисани овога лета након што је украјинска влада почела да спроводи нови закон о мобилизацији требало је да попуне проређене украјинске редове, а послати су у борбу после слабе обуке и са мало искуства.

„Они се једноставно замрзну… не знају шта би требало да раде у правој борби“, каже пуковник чија је јединица распоређена на линији фронта близу Покровска. Многи се „окрену и побегну на звук прве експлозије“.

 

Руски војник, негде у Донбасу поред ракетног бацача „Торнадо“, 9. март 2023. (Фото: Sputnik)

 

Војници у артиљеријској јединици недалеко од Покривска такође су истакли недостатак граната и велику неравнотежу у поређењу са руским снагама.

„Наше гранате су на измаку. Једноставно их немамо довољно“, рекао је артиљеријски официр, напомињући да су многа средства преусмерена северно према Курску. Током прошлог месеца, његова јединица је располагала са једном гранатом на сваких шест до осам граната које би испалили Руси. Руске снаге, у међувремену, одржале су знатну тактичку предност, оснажену надмоћном авијацијом и капацитетима беспилотних летелица као и артиљеријом, наводи тинк-тенк Си-ди-ес (CDS).

Станислав Асејев, украјински новинар и војник који је тренутно распоређен на источно војиште, упозорио је на могуће „уништење целокупне јужне борбене групе у овој области, не само у Покровску“. Он је навео „сложене унутрашње разлоге, од садње цвећа уместо градње утврђења, до недостатка разумевања више команде за проблеме који су очигледни сваком војнику који се налази у рововима“.

„Шта се може урадити за Покровск?“, реторски се запитао. „Нажалост, једина могућност јесте да се евакуише што је могуће више људи. Мислим да ће град ускоро престати да постоји“.

Фронтинтелиџенс наводи да украјинско вођство још увек може да стабилизује линије фронта распоређивањем нових бригада или премештањем снага из других подручја. Али уколико Покровск падне,  то би могло да поплоча пут руским снагама за продор према Дњепропетровску, четвртом највећем украјинском граду, што би додатно проширило њихову контролу.

 

Наслов и опрема текста: Нови Стандард

Превод: Милош Милојевић/Нови Стандард

(Financial Times/Нови Стандард, 02.09.2024)