„Није Хашим Тачи ухапшен због извештаја Дика Мартија, већ Клинта Вилијамсона“, објаснио је посланицима косовске скупштине приштински адвокат, Том Гаши, још децембра месеца 2020. године.
Свега месец дана након првих хапшења оптужених пред судом у Хагу, као и серије оптужби приштинских званичника на рачун известиоца Савета Европе, Дика Мартија – да је својим извештајем допринео формирању овог суда, Гаши је крајем 2020. казао да је уверен да тадашњи посланици нису ни прочитали извештај америчког тужиоца, Клинта Виљамсона.
Отишао је и корак даље, те је понудио сваком од њих награду од 10 хиљада евра, уколико му овај извештај донесу.
Косовски председник Хашим Тачи, заједно са још тројицом бивших припадника ОВК, ухапшен је и спроведен у Хаг новембра месеца 2020. године под оптужбом да су починили ратне злочине на Косову.
Управо тада је на одијум у широј јавности на Косову, а пре свега код политичара, тј. некадашње „ратне коалиције“ која је била на власти, међу којима су и они који су или били или су сада у Хагу, наилазила истрага и потом извештај чији је аутор Дик Марти из 2010. године. Марти је у својим налазима довео вође „ОВК“ у везу с тешким злочинима на Косову и трговином органима.
Приштински званичници су пре свега наглашавали оно што су видели као недостатак основе за покретање судског поступка и уопште успостављања специјализованих комора – да оптужнице нису подигнуте за трговину органима, а због чега тврде да је суд и успостављен.
Међутим, оснивању суда за ратне злочине на Косову, претходио је процес верификација Мартијевих сазнања од стране америчког тужиоца Клинта Виљамсона. Он је био главни тужилац Специјалног тима Европске уније за злочине на Косову од 1999. Овај тим је формиран након извештаја Дика Мартија.
Вилијамсон је 2014. године тврдио да са својим тимом тада није пронашао довољне доказе за покретање оптужнице за трговину органима, али да они могу да уследе, те да су његови налази ипак у складу са извештајем Дика Мартија, као и да су прибављени докази довољни за покретање оптужница. Убрзо затим уследио је и процес формирања Специјалног суда.
Седам година од формирања Специјализованих већа у Хагу, односно више од годину дана од када су уследила прва хапшења оптужених за ратне злочине, у јавности на Косову и медијима како у Приштини, тако и у појединим у Београду, поново је покренут нетачан наратив о томе да су Специјализована већа Косова формирана на основу извештаја Дика Мартија.
До тога је дошло након што је Марти прошле недеље постао главна вест на Косову, а након што је казао швајцарским медијима „да радикални елементи српских тајних служби желе да га ликвидирају, како би за то окривили Косоваре“.
Осим што су одмах затим износили и своје оптужбе на рачун српских служби, „да су планирале атентат Хашима Тачија“, „организовале паљење цркава 17. марта“ и „планирале убиство Фатмира Љимаја и Реџепа Сељимија“, приштински званичници су, услед навода Мартија, довели у питање све подигнуте оптужнице против бивших припадника ОВК пред судом у Хагу.
Овакве тврдње су сада поново правдане тиме да је наводно на основу извештаја Дика Мартија формиран Специјални суд у Хагу за Косово.
„Најновија дешавања са Мартијем показују да не постоји поуздано тело за суђење у Хагу“, и то да је Специјални суд за Косово настао на „измишљотинама Београда и Москве“, казала је недавно заменица председника ПДК, Вљора Читаку, додајући да би Косово требало да демаскира Мартијев извештај новом резолуцијом у Савету Европе.
„Ово је апсурд за истину и правду, јер данас европски порески обвезници плац́ају суд који је настао на дезинформацијама и измишљотинама српских тајних служби“, оценила је Читаку.
Сличне наводе износили су и други приштински званичници, а док су наратив политичара пратили медији, како у Приштини, тако и поједини у Београду.
Они су неретко преносили изјаве приштинских званичника без корекције или у својим анализама наводили да је Суд у Хагу формиран на основу извештаја Дика Мартија, а не Клинта Вилијамсона.
Међу извештајима ових медија које смо пратили прошле недеље, ниједан од њих није чак ни поменуо Клинта Вилијамсона и његов извештај.
Тако је Клан Косова у вести објављеној 13. априла у којој је писао о томе да Специјални суд не искључује могућност да Дик Марти сведочи пред Судом у Хагу, у уводу текста навео:
„Бивши известилац Савета Европе, Дик Марти, могао би да буде позван као сведок у Специјалном суду, који је формиран на основу његовог извештаја у којем се наводи да је ОВК починила трговину органима“, наводи овај медиј.
Извештавајући о истој вести и приштински Зери је навео да је Специјални суд основан на основу извештаја Дика Мартија.
Преносећи вест о гостовању Дика Мартија на једном швајцарском радију, где је овај бивши известилац Савета Европе казао да нема ништа са хапшењем Хашима Тачија, Газета Еxпресс је 14. априла изнела исте наводе.
Овај медиј је у енглеском издању вести навео да је извештај Дика Мартија „био повод за оснивање Специјалног суда“.
Извештавајући о истом гостовању, Зери је такође дефинисао Мартијев извештај као „узрок“ формирања овог суда.
Овај медиј је уједно у вести о наводима Беџета Пацолија – „да је време да Дик Марти призна како је створио наратив који је Хашима Тачија послао у Хаг“, писао да је на основу Мартијевог извештаја „у којем је осудио наводне злочине које је починила ОВК, укључујући и трговину органима, покренута истрага против Хашима Тачија“.
Зери је барем у још једном тексту овог месеца навео да је на основу Мартијевог извештаја формиран суд, преносећи изјаву бивше истражитељке Суда у Хагу за бившу Југославију, Невенке Тромп, која је рекла да би Марти требало да сведочи пред Специјалним судом.
У тексту насловљеним „План за Мартијево убиство, Османи упозорава на акције чим је обавести Швајцарска„, приштинска Коха такође нигде не помиње да је Специјални суд у Хагу формиран заправо на основу извештаја Клинта Вилијамсона.
„Марти је у четвртак негирао да је био узрок хапшења бившег председника Косова, Хашима Тачија, од стране Специјалног Суда, а који је и био основан након оптужби подигнутих од стране Швајцарца“.
Осим медија на Косову, поједини у Београду су такође испустили да наведу Вилијамсона као аутора извештаја који је довео до формирања Специјалног суда, односно, наводили су да је за то заслужан Дик Марти.
„Иначе Марти је аутор извештаја за Савет Европе 2010. године у којем је осудио злочине ОВК, укључујући и ‘жуту кућу’; то јест трговину органима. На основу тог извештаја покренута је истрага против Хашима Тачија, којем се сада суди у Хагу“, наводи се у тексту објављеном на порталу таблоида Информер, у којем се наводи да је аутор вести Тањуг.
У вести насловљеној „АЛБАНСКИ ЕКСТРЕМИСТИ У СТРАХУ! Дик Марти ће бити сведок за злочине ОВК?„, Србија данас износи сличне наводе.
„Специјални суд, иначе, основан је на основу Мартијевог извештаја о трговини људским органима на Косову који је усвојен у Парламентарној скупштини Савета Европе у јануару 2011. године“, наводи се у тексту објављеном 14. априла.
У вести „АЛБАНСКИ ЛОБИ СРПСКИМ СЛУЖБАМА ПАКУЈЕ УБИСТВО ДИКА МАРТИЈА: Скандалозна акција у Швајцарској, реаговала и БИА!„, Курир је 12. априла изнео сличне тврдње, наводећи да је на основу извештаја Дика Мартија из 2010. године покренута истрага против Хашима Тачија.
Скоро сви ови београдски медији наводе да се у Мартијевом извештају помиње трговина органима и „жута кућа“, без навођења да овакве тврдње није потврдио, односно пронашао довољно доказа, Клинт Вилијамсон, човек на основу чије истраге и извештаја је заправо формиран Специјални суд.