Покрет за одбрану Косова и Метохије

Курти: Докле год Српска листа има 10 посланика, не можемо мењати Устав за уједињење са Албанијом

(Фото: Косово онлајн)

Не могу учинити дијалог са Србијом првим приоритетом нове владе, рекао је Аљбин Курти за Косово Онлајн приликом посете Ђирокастри у оквиру предизборне кампање своје партије у Албанији за изборе у тој земљи, заказане за 25. април, додавши истовремено да докле год Српска листа има 10 места у парламенту, Косово неће моћи да промени Устав како би се ујединило једног дана са Албанијом.

На питање дописника Косова Онлајна да ли се након састанка са Лајчаком променио његов став у вези дијалога са Србијом, јер је у предизборној кампањи говорио да то неће бити приоритет за њега ако победи, Курти је одговорио: 

“Што се тиче дијалога са Србијом, у јавном мњењу је значај овог дијалога на шестом или седмом месту. Рекао сам да правим консензус да га доведем на четврто место. Али га не могу учинити првим приоритетом, јер се то не свиђа грађанима, а ја њима одговарам. Мој став се није променио ни после састанка са Лајчаком, па су тако прва два приоритета и даље запошљавање и правда. Приоритет је и пандемија, а након тога би могао бити дијалог са Србијом, који би иначе требао бити добро припремљен и принципијелан. У досадашњем дијалогу, Косово је било много више тема него фактор. У нашој влади, у дијалогу са Србијом, Косово постаје фактор”, рекао је Курти.

О томе какво би по њему расположење грађана Албаније било по питању референдума о уједињењу са Косовом, Курти каже:

“На Косову нам недостаје закон о референдумима. Једна од обавеза које смо преузели на себе у предизборној кампањи, јесте да смо се обавезали и на закон о референдумима. Али закон о референдумима није довољан. На несрећу, када је Устав Косова усвојен у јуну 2008. године, члан 1.3 каже да немамо праву да придружимо другој држави. Морамо то променити једног дана, али то се не ради брзо и лако. Јер су нам такође потребни гласови две трећине мањина у скупштини.

У Скупштини Косова 10 места контролише Српска листа, што показује да не можемо мењати Устав. Желимо једног дана да променимо Устав, али морамо да поштујемо важећи. Верујем да је могуће променити, а то значи да Срби на Косову то не подржавају јер имају Београд и њихове паралелне структуре на Косову. Они морају да имају праву организацију, али и слободу да изразе своју вољу и интерес. Дакле, утицај који Србија има на Косову изражава се притиском на Србе да они нису интегрисани на Косову и имају прилику за даља унапређења устава Косова.

Ми не желимо уједињење, референдум или промену устава на штету некога другог, али ради наших интереса на миран и демократски начин, никако са сукобима, али наравно увек критикујемо и супротстављамо се свим контрадикцијама које постоје у документу какав је устав, а понекад чак и закони”, рекао је Курти.

Извор: Косово онлајн