На састанку са изасланицима САД и ЕУ, Габријелом Ескобаром, односно Мирославом Лајчаком, није се разговарало о моделима за формирање Заједнице Српских општина, огласио се данас косовски премијер, Аљбин Курти, након конференције за штампу ових међународних званичника.
Мирослав Лајчак и Габријел Ескобар завршили су данас посету Приштини и упутили се ка Београду, где ће се састати са српским државним врхом.
Пре одласка, ови међународни званичници су одржали конференцију за штампу на којој су сумирали утиске разговора са приштинским званичницима.
Лајчак је казао да је Косово равноправна страна у дијалогу и да не би требало да се плаши ЗСО, већ да предлаже моделе који би могли да функционишу.
Са друге стране, Ескобар је казао да постоје модели за формирање ЗСО, који не укључују извршна овлашћења, али и да их треба пронаћи и применити.
Косовски премијер, Аљбин Курти, је у међувремену казао медијима у Приштини да се Косово не плаши спровођења споразума о Заједници српских општина.
„Косово се не плаши, али Косово са одговорном владом је опрезно. Служимо грађанима Републике и штитимо интересе наше земље. Интерес независне државе наше демократске и суверене Републике је територијални интегритет, то је државна функционалност, то је уставност и законитост“, рекао је Курти данас пред новинарима, преносе приштински медији.
Са друге стране, поручио је да са Лајчаком и Ескобаром није разговарао ни о једном моделу за формирање ЗСО, пише Газета Експрес.
„Нисмо разговарали о таквим моделима. Још једном наглашавам да се права мањина на Косову поштују на највишем нивоу европских стандарда“, рекао је Курти.
Курти је поновио да би дијалог који се води у Бриселу требало да резултира договором.
„Ми смо дали своје предлоге на састанцима које смо имали у Бриселу и конструктивни смо за будуће разговоре у склопу дијалога који води ЕУ, у ком случају је принцип реципроцитета здрав принцип добросуседских односа. Мора се постићи договор. Ми смо конструктивни, озбиљни смо“, поручио је Курти, преноси Еxпресс.
Он такође каже да се све више међународних фактора слаже са ставом САД-а – „да би споразум о пуној нормализацији требало да се фокусира на узајамно признање“.