Албанцима у Прешеву, Медвеђи и Бујановцу учињена је велика неправда пасивизацијом преко 6000 адреса албанског становништва у овим општинама, и недавни избори у Србији нису били ни слободни ни демократски. Ради се о тихом етничком чишћењу, а недостатак јединства међу самим Албанцима чини додатну штету, поручено је са заједничког састанка Албанаца с југа Србије са Аљбином Куртијем у Приштини. Састанаку се нису одазвали, упркос позиву, Шћиприм Арифи (Схqиприм) и Сами Саљиху (Салиху).
Како је и најављено, косовски премијер Аљбин Курти састао се јутрос са албанским лидерима Прешева, Медвеђе и Бујановца. Сународнике је примио заједно са министром животне средине, просторног планирања и инфраструктуре Љибурном Алијуом (Либурн Алиу).
Састанку су присуствовали градоначелница Прешева Ардита Синани, градоначелник Бујановца, Нагип Арифи, председник Партије за демократско деловање, Шаип (Схаип) Камбери, председник албанског националног савета, Рагми Мустафа, заменик градоначелника Прешева и уједно председник албанске Демократска партије, Рагми Мустафа, председник Албанске демократске уније, Насер Азири, председник Покрета за демократски прогрес, Шћиприм Мусљиу (Схqиприм Муслиу), председник Албанске демократске алтернативе, Арменд Аљиу (Алиу), општински одборник Медвеђе, Фехми Беха, и члан Савета за међунационалне односе у општини Медвеђа Арбен Ферати.
У међувремену, упркос позиву, председник Алтернативе за промене Шц́иприм Арифи и председник СО Прешево, уједно и председник Покрета за реформе – Сами Саљиху нису дошли на састанак.
Током овог састанка разговарано је о резултатима изборног процеса у Србији, посебно за три општине са албанском вец́ином. На овим изборима учествовале су и албанске странке које су конкурисале са две листе „Коалиција уједињених Албанаца“ и „Албанска демократска алтернатива“.
Албанцима у Прешеву, Медвеђи и Бујановцу, учињена је велика неправда пасивизацијом преко 6000 адреса албанског становништва у овим општинама, речено је на почетку састанка.
Курти је рекао да то представља „тихо етничко чишц́ење“ које носи „велике последице“.
„Овај метод Србије, којим је ускрац́ено основно и демократско право гласа, донео је незадовољавајуц́е резултате. Дакле, ови избори нису били ни слободни ни демократски“, рекао је он.
Недостатак јединства и координације албанских политичких субјеката на једном фронту био је са друге стране додатно штетан фактор за изборне резултате, рекао је овај премијер.
„Стање Албанаца у овим општинама, уз дискриминаторну и опресивну политику Србије, захтева заједничко залагање и повец́ану будност, одлучност и очување политичког јединства албанских ентитета у Прешеву, Медвеђа и Бујановац. После сузбијања дискриминације која се спроводи према Албанцима, не треба подржавати покушаје узајамног иритирања Албанаца, а што је и намера како би се свргнула градоначелница Прешева, Ардита Синани. Подела су погрешне и чине штету“, рекао је Курти.
Зато сарадња и „праведно усклађивање“ у заштити и унапређењу права Албанаца нису само неопходност, вец́ и „неопходност времена“.
Према подацима Републичке изборне комисије (РИК) на основу 97,96 одсто обрађених бирачких места, Коалиција Албанаца Прешевске долине неће имати представнике у новом сазиву Скупштине Србије.
„Коалиција Албанаца освојила је 0,26 одсто гласова, што није довољно за посланичко место“, саопштили су из РИК-а 6. априла.