Покрет за одбрану Косова и Метохије

Лајчак: Данас по први пут о правно-обавезујућем споразуму; Гренел: О тачки 10 детаљно у Бриселу

У Бриселу се данас за преговарачким столом по први пут разговарало о „свеобухватно-правном обавезујућем споразуму“, потврдио је Мирослав Лајчак након састанака Александра Вучића и Авдулаха Хотија. Такође и о „аранжманима за невећинске заједнице“, те захтева у вези са „узајамним финансијским потраживањама и имовином“. Да ће се у Бриселу разговарати о сада већ чувеној тачки 10, а не у Вашингтону, најавио је Ричард Гренел на конференцији за медије после потписивања вашингтонског документа.

Председник Србије Александар Вучић и косовски премијер Авдулах Хоти састали су се данас у Бриселу у оквиру дијалога Београда и Приштине. На састанак у Брисел који је био раније најављен, дошли су из САД где су трајали дводневни разговори на финализацији документа о „економској нормализацији односа Србије и Косова“.

Претходно је Лајчак казао да су Европљане за састанак у Вашингтону обавестили тек пошто је већ био заказан.

„Важно је да су оба лидера овог јутра, долазећи са састанка у Белој кући, уочи нашег заседања дијалога, потврдили да највећи приоритет придају интеграцији у ЕУ и наставку рада на дијалогу Београда и Приштине, уз помоћ ЕУ“, казао је Лајчак.

Такође смо по први пут разговарали, као део преговора, о правно обавезујућем свеобухватном споразуму, аранжманима за невећинске заједнице и такође, захтева у вези са узајамним финансијским потраживањама и имовином

Потврдио је да се разговарало и о економској сарадњи, несталим и расељеним лицима, те да су управо са овим темама отворили претходни састанак у јулу, док је данас казао да је начињен помак.

„Наши преговори су били интензивни као и увек, не увек лаки али оно што је превагнуло била је воља обе стране да унапреде разговоре упркос болним и комплексним питањима“, казао је Лајчак.

Ово је други састанак на високом нивоу и већ се најављује и трећи за касније у септембру, поново након што се експертске групе буду састале следеће недеље.

Поруке Вучића, Хотија и Гренела

Да је постигнут напредак „у изради коначног споразума, који ће довести до међусобног признања“, закључак је косовског премијера, Авдулаха Хотија. Хоти је, међутим, и претходно говорио да са Србијом разговара увек само у циљу узајамног признања, наводећи да ће то бити и резултат разговора у Вашингтону. Опширније о томе у посебној вести

Није такве поруке, међутим, имао српски председник. Београд и Приштина су се обавезали да ће отворити архиве зарад проналаска несталих, а Приштина да усвоји Закон о несталима, више неће бити могућности да било која страна уводи таксе, тарифе како је то било раније, излистао је теме разговора, Вучић данас, као и то да је отворена нова – Заједница српских општине и међусобна финансијска потраживања.

„Долазе најважнија питања на сто, о многим питањима имамо потпуно различите ставове, биће компликовано, тешко, али шта је ту је“, поручио је такође Вучић у разговору са новинарима. О томе опширније у посебној вести.

Лајчаков амерички колега – посредник у дијалогу америчког председника Доналда Трампа – Ричард Гренел је на конференцији за медије након потписивања документа у Вашингтону уочи викенда, казао да САД заправо имају подршку Француза и Немаца да пробају „тај нови пут економског развоја“ за две стране, а да су Европљани задужени за политички процес, те да ће САД помоћи Европи.

„Да будемо јасни, Европљани имају много економског развоја који они могу да ураде и урадиће. Тим се састаје у понедељак у Бриселу, те постоји цео један нови аспекат“, казао је тада Гренел, одговарајући на питање о тачки 10, коју су спрски званичници и медији представили као захтев Србији да призна Косово, а Гренел онда казао да то не постоји, иако је на овој конференцији ипак споменуо ту тачку.

„Један од разлога зашто смо били вољни да о њој не разговарамо овде јесте зато што је она на агенди у понедељак у Европи и покушавамо да тимски радимо са Европом – шта је то што ви можете, а што ми можемо да то померимо напред„, казао је Гренел.

„Дакле у понедељак ће се о тој тачки детаљно разговарати у Бриселу и уверен сам да ћемо са Европом радити на том питању због чега је то питање сада изостављено“, истакао је.

Бета