Мирослав Лајчак, специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине, рекао је у интервјуу за Н1 да постоји воља за дијалог и разумевање да дијалог нема алтернативу. Он је навео да су неки елементи будућег споразума о нормализацији већ договорени.
“Ја не видим да има два дијалога, који је веома политички. Тих 10 година је дијалог вођен од стране високог представника ЕУ. Десет година је довољно дуго за преговарачки процес. Са доласком нове Европске комисије донета је одлука да морамо да се фокусирамо на њега. То што преговарамо је један свеобухватан споразум о нормализацији, који ће да решава сва отворена питања, која још нису била на столу, али и она која јесу, али нису испуњена”, рекао је Лајчак.
Он је навео да је један од главних циљева посета Београду и Приштини био састанак са Аљбином Куртијем, да разговарају о дијалогу.
“За мене је било битно да добије пуну информацију о дијалогу. Закључак нашег разговара је да разуме да је дијалог потребан, спреман је да дође у Брисел и да се састане са Вучићем. То треба да се догоди у разумно време, након формирања институција”, рекао је Лајчак.
Он је додао да има довољно простора за тај процес.
“Имамо довољно времена до краја године за дијалог, јер и Србију очекују избори следеће године. Очекујем да ће се тај први састанак десити након формирања свих потребних институција и то би могло да буде негде сигурно пре лета”, навео је он.
Лајчак је рекао да пуно времена одузима и разговор о томе колико се поштују постигнути споразуми.
“Ако нема дијалога, тензије расту. Ако има дијалога, тензије падају. Свим партнерима је то јасно. Сви знају да је дијалог потребан”, рекао је Лајчак.
“Постоји папир, однео сам га Куртију”
Специјални представник ЕУ додао је да се залаже да све што се договори да има само једно тумачење, да се неће напуштати преговарачка соба док није свима јасно шта је договорено.
“Већ смо договорили неке делове тог будућег споразума, везане за нестала лица, за унутрашња премештења лица, за економску сарадњу. У тим текстовима нема двоструког тумачења. Тамо је све договорено – ко, када и како ће то да оствари. Ми нисмо обелоданили те текстове, јер постоји принцип, договарамо један споразум и ништа није договорено док све није договорено”, рекао је Лајчак.
Упитан да ли је неки папир донео у Београд или Приштину, он је навео да тај папир постоји и да је договорен између Вучића и Хотија.
“Они знају шта се преговара и какав је процес. Тај папир и неке друге папире сам донео Куртију, јер он мора да има пуну информацију”, рекао је Лајчак.
Он наводи да на Косову дијалог води премијер и то ће се наставити и додао да постоји принцип да то што је договорено мора да се испуни.
“Никад нисам чуо за никакав нон пејпр, само сам прочитао у вашим медијима. Тако не ради ЕУ”, додао је Лајчак.
Он је навео да су сва питања осетљива и политичка.
“За Приштину нормализација значи признање, а за Београд то није то. За нас је да се реше отворена питања, јер без нормализације обе стране не могу да напредују ка ЕУ”, рекао је Лајчак.
“Србија да се приближава завршетку преговарачког процеса”
Упитан како мисли да мотивише стране, с обзиром на то да Косово жели визну либерализацију, да Србија не напредује ка ЕУ, он је навео да је кључна мотивација европска перспектива.
“Србија треба да отвара нова поглавља, да их затвара и да се приближава завршетку преговарачког процеса. На Косову се због визне либерализације осећа нека фрустрација и дискриминација и имам разумевања за то. Нормализација односа подразумева и улазак Косова на пут ка ЕУ”, рекао је Лајчак.
Он је додао да се процес европских интеграција заснива на процесу реформи и то не може да се заобиђе.
“ЕУ је осетљива по питању владавине права, слободе медија… Тај процес се не мења, а за Србију и Косово ту је и нормализација. Прогрес у дијалогу је значајан катализатор у том процесу”, навео је специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине.
Он је рекао да се извештај о поглављу 35 – нормализација односа са Косовом редовно припрема и да га имају државе чланице, те да га нећемо моћи видети у јавности.
Лајчак је навео да се од Заједнице српских општина неће одустати и да ту постоји договор из 2013.
“Ја видим ЕУ као неког ко помаже том процесу, али и да се приближе обе стране ЕУ. Желимо да нађемо решења која су постојећи европски модели. Ако постоји неки модел који функционише у ЕУ, зашто га не би искористили. Често су гурана решења која су вештачка, па су се сви чудили што не раде у пракси”, навео је он и додао да не треба копирати, али треба инспирисати.
“Осетљиви дипломатски преговори се не воде испред камера”
Он је изјавио да је филозофија сваког споразума да за обе стране буде прихватљив.
“Политички лидери који су у овом процесу треба да комуницирају са својим грађанима, да се користе медији, НВО, да се не плаше људи тог процеса, да га доживљавају као нешто позитивно. Тај споразум треба да иде на ратификацију у Скупштини. Комуникација са јавношћу је јако битан елемент тог процеса”, рекао је Лајчак.
Он је навео да се ништа не договара иза леђа грађана, али и да се осетљиви дипломатски преговори не дешавају испред камера.
“Људи који воде те преговоре морају да имају мандат и поверење. У исто време се трудимо да будемо транспарентни колико је то могуће, да тражимо баланс између транспарентности и поверељивости самих преговора. Неке делове споразума имамо већ договорене, али имамо пут испред себе”, рекао је Лајчак и додао да се сада преговара о приватној имовини.
Он је навео да САД и ЕУ имају исти циљ, те да је Бајденова администрација то јасно и рекла.
“Ми радимо врло тесно. Планирали смо овај мој долазак као заједнички са Метју Палмером, али то није било могуће због рестрикција на америчкој страни, због ковида”, рекао је Лајчак.
На констатацију да САД инсистира на међусобном признању Србије и Косова, он је изјавио да је став ЕУ да жели нормализацију односа и да их САД подржава у томе.
Лајчак је рекао да већ сада 50 одсто његовог времена је посвећено испуњавању претходно договорених споразума.
“Завршетак процеса претпоставља механизам мониторинга испуњавања. ЕУ ће бити та институција која тражи испуњавање, јер ће то бити тесно везано за европски пут Србије и Косова”, нагласио је он.
“Технички, преговори могу да буду завршени за неколико месеци”
Специјални представник ЕУ навео је да нема рокова, јер би били вештачки.
“Наша позиција је јасна – ми смо ту, ми смо спремни да се процес настави онаквом брзином на коју су стране спремне. Технички тај процес може да се заврши за неколико месеци. Осетљив је, али има воље да се заврши за неколико месеци. Али, нисмо ми ти који одлучујемо о брзини”, рекао је Лајчак.
Он је изјавио да када је преузео дужност, дијалог је био заустављен 18 месеци, као и да није било јасно да ли ће се покренути.
“Успели смо да се договоримо о принципима процеса, елементима споразума, вратили дијалог у Брисел, договорили три текста будућег споразума… Није то мало”, навео је Лајчак.
Упитан да ли споразум можемо видети у наредних годину дана, он је рекао да не одлучује о томе.
“Желим да видим да тај процес добије редовност и да наставимо тај процес. То ће допринети смањењу напетости”, рекао је Лајчак.
Извор: Коссев