Разговори од неколико сати нимало једноставни, али дијалог конструктиван, којим су стране ближе коначном циљу, а то је нормализација узајамних односа Београда и Приштине – после снажних, али узајамно противречних порука Марка Ђурића и Скендера Хисенија, овако данашњу рунду разговора у Бриселу види европски посредник Мирослав Лајчак.
Каже да се након крац́ег летњег одмора, у Брисел вратио одморан и спреман да настави са радом.
Пожелео је добродошлицу главним преговарачима европског дијалога Београда и Приштине: Скендеру Хисенију са Косова и Марку Ђуриц́у, који представља Србију.
„Наши преговори трајали су неколико сати и никако нису били једноставни. Али створили су конструктиван дијалог и приближили нам крајњи циљ дијалога Београда и Приштине, а то је нормализација односа између Србије и Косова“, навео је Лајчак на својој Фејсбук страници.
Од када је дијалог између Београда и Приштине после готово 20 месеци званично откочен 16. јула, у Бриселу су одржане четири рунде дијалога – три на експертском нивоу и сусрет Вучића и Хотија. Нови сусрет двојице председника према ранијим најавама треба да уследи 7. односно 9. септембра. У овај распоред је поново убачен састанак 4. септембра под америчком иницијативом у Вашингтону, уз могућност да би њему могао да присуствује и Доналд Трамп.
Док се чека на два висока састанка, и док стижу охрабрујуће Лајчакове оцене, претходно су за медије, две стране – Ђурић и Хисени, још једном разменили узајамно опречне поруке, уз узајамно оптуживање.
„Ово су били тешки разговори, по много чему непријатни, зато што смо морали да се суочимо са тврдњама друге стране, да тобоже нема проблема несталих, да тобоже нема проблема интерно расељених и избеглих лица, са негирањем тврдњи да на Косову и Метохији не постоји 18.000 узурпираних кућа и станова“, казао је Ђурић после састанка, додајући да је „сит лажи из Приштине“.
Од Мирослава Лајчака српска страна очекује финализацију Споразума о ЗСО, али и да реакције међународне заједнице морају да буду много оштрије на „нетачне“ и „штетне“ тврдње о томе да се разговара у узајамном признању.
С друге стране, Скендер Хисени, оптужио је да је српска страна била та која је била неконструктивна. Он, штавише, тврди да је постигнут начелни договор о свеобухватном споразуму, али да се српска страна сада, наводно вратила већ договореним елементима.
„Српска страна данас је била неконструктивна. И то треба нагласити гласно и јасно. Српска страна данас се чак вратила елементима око којих смо се начелно договорили. Србија је учинила напоре да поново отвори одређена поглавља свеобухватног споразума о којем смо начелно постигли договор. Све ово потврђује ту забринутост, ону забринутост коју сам изразио – да Србија намерава да се повуче, да на сто стави питања која имају само један циљ, да се процес повуче и на крају упадне у нешто што уопште нец́емо прихватити“, рекао је Хисени након састанка, пренела је Коха.
Три стране сложиле су се само у једном, као и до сада: Разговори нису били једноставни.
Извор и фото: КоССев