„Данас није постигнут споразум о регистарским таблицама. Позивам главне преговараче да се састану поново у наредним данима како би се договорили о путу напред и наставили разговоре о тренутним питањима“ поручио је европски посредник Мирослав Лајчак. „Од свих актера очекујем да се уздрже од акција које би могле да угрозе безбедност на терену“, нагласио је.
Порука стиже након што се ни главни преговарачи Београда и Приштине, нису договорили о трајном режиму за регистарске таблице.
Бесник Бисљими тврди да је недостајала спремност српске стране, не само за данас, већ и током претходних шест месеци.
Петковић са друге стране, исте оптужбе упућује ка Приштини.
Осим што се разликују у тумачењима досадашњих разговора у Бриселу, нарочито када је у питању која је страна „кривац“ за неуспех заједничког договора, контрадикторна су тумачења данашњег дана.
Иако је 21. април фигурирао као рок, за Приштину је до данас требало да се постигне трајно решење о режиму таблица. Београд међутим наводи да тога нема нигде у споразуму од 30. септембра, већ да је данас истекао мандат радним групама чији је посао био да протеклих шест месеци трагају за трајним решењем.
Што се српске стране тиче, наставља се са режимом таблица.
„Споразум о режиму налепница наставља и даље да важи. Нема никаквог дана Д. Настављамо да разговарамо, то је оно што је важно“, казао је у Бриселу новинарима, Петар Петковић.
„Не требају нам никакви једнострани потези и једнострани упади“, поручио је и он, као и Лајчак.
Радне групе су се састајале у Бриселу од прошлог октобра, укупно осам пута, а након што је закључен споразум о привременом решењу за таблице, који је деескалирао ситуацију на Северу, када су Јариње и Брњак који су билии 14 дана блокирани – постали поново отворени за саобраћај.
Косовска власт је у септембру започела са реципрочним мерама, односно применом споразума из 2016. године, када је предвиђено „прекривање државних симбола“, чиме би се заменио споразум из 2011. о коришћењу пробних таблица али само за возила са Косова централној Србији. Тада је договорен и нови продужетак важења КС таблица за наредних пет година.
Део овог споразума међутим Приштина није спроводила – те су се возила из Србије несметано кретала, са изузетком градова са КиМ-а (КМ, ПР, ПЕ, ЂА, ГЛ).
Када је истекло важење последњих КС таблица, косовска власт је у септембру, у намери да уведе реципроцитет, извела и специјалне јединице на Брњак и Јариње, а Срби их истовремено и блокирали, што је изазвало и двонедељну блокаду саобраћаја.
Деблокада је уследила договором од 30. септембра, када је почела привремена примена система коришћења стикера, помоћу којих грађани Косова и Србије прикривају ознаке на регистарским таблицама, а док су радне групе Београда и Приштине уз ЕУ биле задужене за проналазак трајног решења у року од 6 месеци, односно до 21. априла 2022. године. О њиховим закључцима потом ће одлучивати преговарачи Београда и Приштине у Бриселу, што се данас ипак није догодило.