Лорд Робертсон на паради КБС: Косово је тачно онакво каква једна европска држава треба да буде…
„Веома, веома сам поносан оним што смо урадили. Поносан сам што сам овде данас, на мирном мултиетничком Косову, у срцу Европе, оно је тачно онакво каква једна европска држава треба да буде“, поручио је некадашњи секретар одбране Велике Британије, један од кључних промотера бомбардовања некадашње СРЈ.
Четврт века касније, на паради КБС и полиције у Приштини, Џорџ Робертсон је поновио још једном своје поруке о оправданости ове интервенције НАТО-а, како запад и даље квалификује бомбардовање, ради хуманитарног спасавања Албанаца и довођења демократије и слободе. Новина: значајан је нагласак ставио на повлачење паралеле са Украјином.
Косовске власти и Албанци уопште, данас обележавају „Дан ослобођења“, како виде улазак међународних војних и цивилних трупа 12. јуна 1999 на Косово, а након 78-дневног бомбардовања тадашње Савезне Републике Југославије. Ове године обележавају јубиларно – 25 година.
У Приштини се данас одржава низ свечаности, а започело се од дана потписивања Кумановског споразума у недељу. Одржана је по други пут свечана седница скупштине од понедељка, парада КБС и КП, уз бројне друге пратеће догађаје, који укључују и специјалне међународне госте, изложбе, сусрете и поруке међународних представника.
Милошевић са својим трупама ван Косова, НАТО унутра и повратак избеглица своји кућама, ово би могла да буде кључна порука међународних представника на 25. годишњицу распоређивања КФОР-а на Косову.
„Мисија испуњена“, поручио је немачки амбасадор данас у Приштини. Истовремено шаљу поруке о демократији, једнакости и мултиетничности, док на бројним догађајима и свечаностима, доминира албанска заједница.
Један од специјалних гостију јесте лорд Џорџ Робертсон, некадашњи секретар одбране Велике Британије, а након рата на Косову и генерални секретар НАТО-а. У српској јавности је доживљен као један од кључних заговорника бомбардовања тадашње СРЈ.
Указане су му бројне почасти, угошћен је на специјалној вечери за неколицину међународних савезника из тог времена, коју је синоћ организовао Аљбин Курти, био је специјални гост на данашњој седници косовске скупштине, а потом и на паради КБС и КП, на којој је и говорио.
„Пре 25 година, као секретар одбране Британије, живо се сећам састанка са министрима одбране Француске, Немачке и САД-а, како бисмо размотрили оно што ће се десити на Косову. Разматрали смо обавештајне и новинске извештаје, и имали смо вапаје људи сакривених у планинама и шумама. Знали смо само оно што сте ви већ знали да се овде дешава, и знали смо да се мора нешто предузети да би се то зауставило. Знали смо да су Уједињене Нације биле парализоване ветом Кине и Русије. Знали смо за тешко бреме које смо делили са нашим премијерима и председницима уколико бисмо предузели војну акцију без одлуке Савета Безбедности УН. Али само такође знали и то да нисмо тада реаговали, Милошевић и његови сарадници би наставили да брутално истерају албански народ из њихове домовине. Знали смо шта морамо да урадимо, и урадили смо то“, овако је Роберстон видео припреме за бомбардовање и четврт века касније.
„78 дана касније, постигли смо циљ. Милошевић је војно избачен, НАТО је ушао а избеглице су се вратиле кући“, казао је.
Како види резултат данас, између осталог и са његовим доприносом?
„Веома, веома сам поносан оним што смо урадили. Поносан сам што сам овде данас, на мирном мултиетничком Косову, у срцу Европе, оно је тачно онако каква једна европска држава треба да буде“.
„Мирно и мултиетничко је тачно оно што једна модерна европска држава мора да буде“, наводи даље.
У значајном делу свог обраћања, пажњу је поклонио једном другом делу Европе.
Но, док овде стојимо, казао је даље Робертсон, „ослобођење ваше земље од ужасног насиља и прогона, нека нам такође буде подсетник наше солидарности са народом Украјине“.
Робертсон је аправио паралелу између Косова ’99 и данашње Украјине, пре свега када је у питању, како је нагласио „окупација, и репресија“, те да се 25. година касније, како каже, северноатлантска алијанса сада бори да „порази Путина“.
Нагласио је да НАТО мора да остане будан и уједињен, и да се украјинском народу пруже „ресурси, муниција и опрема“, и политичка подршка“ како би своју земљу опоравили.
„Баш као што сте ви уз нашу подршку опоравили вашу земљу“, казао је Робертсон.
Уз понављање потребе да се сада помогне Украјини, како се помогало и Косову, Џорџ Робертсон је поручио и то да би онда једнога дана и Украјинци „могли да славе своје ослобођење“.