Албански премијер Еди Рама захвалио је француском председнику Емануелу Макрону за посвећаност унапређењу европских интеграција Западног Балкана, док је Макрон истакао Рамину конструктивну улогу у дијалогу Косова и Србије, назвавши глас албанског премијера “драгоценим” у овом процесу, преносе албански медији.
„Француска је посвећена интеграцији Албаније у Европску унију. Ради се о томе да Европа постане јача и суверенија у контексту рата у Украјини. То је обећање мира за цијели регион”, рекао је Макрон током заједничког обраћања са албанским премијером, који борави у званичној посети Француској.
Према Макроновим речима, недавни пријем украјинског председника Володимира Зеленског на самиту у Тирани био је важан тренутак за подршку Украјини и њеном народу и свим регионалним питањима, посебно за неопходну нормализацију односа између Косова и Србије.
“Ваши ставови су саслушани и валидни су. Данашња дискусија ц́е нам омогуц́ити да наставимо овим путем и сагледамо све пројекте које смо заједно отворили пре шест месеци како бисмо консолидовали и ојачали наше драгоцено партнерство”, рекао је Макрон.
Рама је на заједничкој конференцији за новинаре са француским председником изразио захвалност због пријема у Јелисејској палати.
Истакао је да је веома поносан на пријатељство Албаније са Француском, јер је то први пут да је представник албанске државе примљен на овакав начин у Јелисејској палати.
“Веома сам поносан на Албанију и пријатељство Албаније и Француске, а ово је то први пут у нашим дипломатским односима да је представник албанске државе примљен на овакав начин. Ово много значи за Албанију и Албанце. Желим да вам захвалим на две ствари; одлучност са којом сте гурали овај нови талас односа између балканских земаља и земаља ЕУ. Данас смо сведоци нових реалности за Албанију и балканске земље, а План раста значи снажну, уједињену Европу која не остаје талац старих метода интеграције”, рекао је Рама.
Рама се захвалио на срдачном дочеку који је, како је рекао и за њега, а и за Албанију веома значајан у овом историјском тренутку.
” Да, ми смо профранцуски, јер бити профранцуски значи бити проевропски, а то су вредности које Француска преноси широм света. Потписивање овог споразума на високом нивоу између две владе отвориц́е нам нова врата да имамо још боље односе Француске и Албаније”, рекао је Рама.