Манастир Високи Дечани од почетка пандемије, посећује много мање људи, али увек има верника из окружења, из Призрена, Пећи, околних места, као и припадника међународних мисија који обавезно долазе да се увере у велелепност манастира али и Албанаца, брачних парова, родитеља са децом, преносе Вечерње Новости.
Како се наводи ни стални напади оних који би да избришу трагове свега српског на Косову, ни епидемија короне, ни брисање манастира са “Гугл” мапе, нису и неће од посете одвратити оне који хоће да осете духовни мир и лепоту какву ретко где могу да осете и виде, поручују монаси који молитвом бране једну од највећих наших светиња.
“Иако су Албанци и њихови представници углавном непријатељски настројени према светињи, спас од болести овде често траже и они, било млађи или старији, а о чему сведоче готово свакодневни доласци”, каже младић који је у манастиру на испомоћи око свакодневних задужења.
Иако на прилазном паркингу манастиру више нема толико аутомобила као раније, и даље стоји пункт Кфора, и војник који тражи документа, даје пропусницу са којом се може ући у светињу која одише миром и хармонијом са околном природом.
“Високи Дечани су на нас заиста оставили посебан утисак, опчињава мир који влада читавим овим простором, а благодат осетиш чим крочиш. Овај манастир је бастион српства и сведок свих промена на КиМ. Симбол и чувар културне баштине”, кажу посетиоци.
Монаси су у Високим Дечанима сем молитвом и богослужењима, заузети и другим, многобројним пословима на манастирском имању. Раде на уређењу дворишта, унутрашњости цркве, манастирског конака, а светиња има и своју економију.
Поред животиња које чувају – оваца, коза, обрађују имање и воћњаке. У манастирској продавници могу да се купе лозова и ракија од јабуке, као и чувено дечанско вино, качкаваљ и други производи. Праве монаси и различите мелеме, али и сокове којима угосте посетиоце.
Високи Дечани били су од 1999. године безброј пута на мети напада локалних Албанаца. Осим оружаног напада у јуну 1999, манастир се у фебруару и јуну 2000. године нашао на мети минобацачких напада. Иначе, угледна европска невладина организација за културну баштину “Европа ностра” уврстила је 8. априла 2021. ову светињу са листе Унеска, као једну од седам најугроженијих споменика културе у Европи.