Канцеларија за Косово и Метохију осудила је скрнављење православног гробља у селу Свињаре код Косовске Митровице и подсетила на то да је рушење споменика српских породица на Косову и Метохији учестала врста насиља. И док из полиције још увек нема потврде о овом догађају, оскрнављена хришћанска гробља широм Косова „редовна“ су слика, а такво је и гробље у Свињару.
Вест са фотографијом порушеног надгробног крста објавио је Тањуг, да би Канцеларија реаговала након тога.
Затражили су од косовских и међународних институција да уложе озбиљан и искрен напор како би се починиоци идентификовали и процесуирали.
Подсетили су и на то да су данас Задушнице, када се српски народ моли и сећа својих мртвих, па је тако ово „јасна порука да екстремисти чак ни мртви Србима не дају мира“, наводи се у саопштењу.
„Спаљене цркве и манастири, разрушени споменици и прекопани гробови, узурпирана имања, представљају праву слику данашњег самопроглашеног Косова и показују да смо, у тренутку када се води дијалог Београда и Приштине, нажалост још далеко од било какве нормализације односа“ – ова канцеларија имала је и поруку.
Портпарол косовске полиције за регион Север Бранислав Радовић није имао полицијску потврду скрнављења надгробног споменика у Свињару.
Портпарол косовске полиције за јужни регион Авни Захити, у чијем се рејону налази ово село нам није одговарао на позиве, као ни на писану поруку, а до објављивања вести.
У Свињару су порушени и други споменици, потврдио је КоССев данас на лицу места.
(Не)редовно стање
Рушење надгробних споменика на хришћанским и православним гробљима на КиМ је „уобичајена“ слика последњих 20 година.
Градско хришћанско гробље у Јужној Митровици, на којем од завршетка рата Срби не сахрањују чланове својих најмилијих, упркос више акција одржавања, једна је од таквих слика на којој доминирају поломљене и порушене надгробне плоче.
Штавише, учестало је то да породице, уз помоћ погребних предузећа ископавају и преносе кости својих најмилијих у места у централној Србији где су се склонили после протеривања.
Услед пандемије и заштитних мера косовске владе, на данашње Митровданске задушнице није било организованог одласка на гробља.
Тако је и знатно мањи број грађана посетио гробље у јужном делу града, у којем, осим свештеничке породице, од ’99 не живе Срби.
Радовић, који је и сам приватно са породицом обишао градско гробље данас, за КоССев је посведочио да су људи носили заштитне маске и придржавали се осталих мера.
„Грађани су долазили у својој режији, у знатно мањем броју. Придржавали су се заштитних мера, полицајци су били присутни“, додао је.
Како јављају медији са централног Косова, слична слика је и из тих средина – мањи број људи и порушени споменици.
Новинарка портала Грачаница онлине Анђелка Ћуп каже за КоССев да су у овом месту, грађани на гробље долазили током читавог дана, али у врло малим групама, без торби са храном, која се према обичају носи. Поштовале су се заштитне мере. Полиције није било.
„У Метохији већина надгробних споменика је и даље порушена. Места су опустела, а још већи проблем је тај да преносе кости својих најмилијих“, казао је за КоССев уредник Радио Гораждевца, Дарко Димитријевић.
„Гробља су опустошена“, додао је, потврђујући и да је додатно услед пандемије, сада мањи број посетио гробље и у пећком крају.
Извор: Коссев
Фото: Коссев