Покрет за одбрану Косова и Метохије

Настављено саслушање сведока у случају убиства Оливера Ивановића

Фото: Ким

Пред Основним судом у Приштини данас је настављено суђење за убиство лидера ГИ „СДП“ Оливера Ивановића саслушањем сведока Н.Р. и А.Ј.

Саслушање Н.Р. оца једног од оптужених предложено је од стране специјалног Тужилаштва.

Н.Р. је казао да је од 2014. до 2018. године радио као полицајац, а од 2017. као шеф смене. Рекао је да је на дан Оливеровог убиства 16. јануара 2018. године, био на послу од 7 до 15 часова. Да се они нису бавили случајем, већ истражна јединица, као и да су само обезбедили лице места.

О убиству Ивановића, обавештен био је од стране оптуженог Жарка Јовановића, који је, како је казао, мислио да је Ивановић доживео срчани удар, да му је рекао да ни доктор није приметио крв и да они нису знали шта се десило покојном Оливеру. Рекао је да су му тек након пола сата јавили да је неопходно да се обезбеди лице места, да су наредили да се направи записник, а да су онда Регионална и истражна јединица преузеле случај. Казао је да је на месту злочина био заједно са Жарком и Драгишом Марковићем, те да Недељко Спасојевић није био присутан, као ни Раде Басара.

На питање ко се из Полиције бавио контролом надзорних камера, он је казао да не зна и да то није било у његовој надлежности.

Казао је да је Оливера Ивановића познавао из града и да до дана када је убијен, од њега није примио ниједну жалбу. На питање адвоката Фарука Коренице, да ли зна нешто конкретно о убиству, казао је да не зна.

Други сведок А.Ј. казао је да остаје при својој изјави коју је Тужилаштву дао 18. маја 2018. године. Казао је да се од 2014. године активно бави политиком, да је био председник Српске листе на парламентарним изборима 2014, а да је касније основао своју партију са којом је учествовао на изборима. На питање како се водила кампања за локалне изборе 2017. године, А.Ј. је рекао да су били под константним претњама од стране Српске листе, коју је, како је казао, у то време неформално водио Милан Радоичић. Казао је да је панцирни прслук носио од априла 2017. па до краја 2020. године, да је био ограничен у кретању, те да му је скренута пажња од стране Косовске полиције и неких пријатеља да мора да се пази.

На питање да ли су претње долазиле од Српске листе и Милана Радоичића, А.Ј. је казао су претње долазиле од стране Српске листе према симпатизерима његове партије, да им је најчешће прећено да ће изгубити посао.

Казао је да је директну претњу по безбедност добио у јуну 2015. године, да је о томе обавестио Косовску полицију и Владу Србије, те да је добио позив од стране Милана Радоичића да се састану у једном ресторану у Лепосавићу. Рекао је да му је током разговора Радоичић показао пиштољ, да му је казао да пази шта ради. Рекао је да је већ сутрадан отишао за Београд и предао писмо у Влади Србије, да би га након повратка Радоичић сачекао испред зграде у којој живи и казао му да је дошло до неспоразума и да може да га позове у било које доба.

А.Ј. је казао да је са покојним Оливером контактирао два пута, да се током тих контакта Оливер њему није жалио. Рекао је да је у време убиства Ивановића био на одмору на Шар планини.

Сведок је додао да је два дана након убиства Ивановића био позван од стране Милана Радоичића да се нађу у кафићу у Северној Митровици на шта је он пристао. На самом улазу стајало је десет момака поред којих је А.Ј. прошао без проблема. Након овог сусрета сведок тврди да се никада више није чуо ни видео са Радоичићем.

На питање адвоката оптуженог Марка Рошића да ли је препознао неког од 10 момака са улаза, сведок је одговорио да никог од њих не познаје и да је његов пролазак поред њих трајао пар секунди.

На питање да ли тренутно има неку државну функцију у Републици Србији, А.Ј. каже да је од 2017. године када се супроставио Српској листи стављен, како је рекао, „на стоп листу Државне безбедности Србије“. На тој листи се, каже, налазе „државни непријатељи“, па је зато њему стављена етикета због које га сваки пут задржавају до четири сата на административним прелазима при уласку у централну Србију.

Адвокатица Силване Арсовић, Јована Филиповић казала је да у односу на раније сведоке данашњи нису мењали свој исказ.

„Ниједан од саслушаних сведока није потврдио да Силвана Арсовић има било какве везе са лицима која се спомињу у оптужници, што за нас као Силванину одбрану представља још један корак напред и доказ ка томе да она није умешана у дело које јој се ставља на терет. Сведоци су поновили оно што су рекли у својим претходним исказима, није било ситуације да су мењали свој исказ, као што је било ситуација од раније. У потпуности су потврдили изјаве које су дали полицији и тужилаштву са одређеним изменама, међутим на све то је указано суду од стране бранилаца и очекујемо да ће и остали сведоци да наставе да потврђују своје исказе које су дали раније, односно да неће бити мењања исказа сведока“, рекла је она.

На питање да ли су се данас чуле инкриминишуће изјаве, Филиповићева је казала да ништа ново није речено.

„Не можемо рећи да су то биле инкриминишуће изјаве, у питању су биле изјаве које су само поновили, оно што је речено у тужилаштву. Било је неких измена, али не нешто око чега треба да се брине било која страна“, рекла је она и додала:

„У овом данашњем исказу сведока нисмо имали ниједан кључан исказ из разлога јер ниједан од сведока није понудио било какав материјални доказ за своје тврдње. Они су изнели своје мишљење и виђење ствари, да ли оно што су закључили или чули, али није било ниједног материјалног доказа који би довео до доказивања кривичног дела које се ставља оптуженима на терет“, закључила је адвокатица Филиповић.

Наредно рочиште заказано је за четврти март када ће као сведоци бити саслушани А.В. и Н.Н.

(Ким/КоСсев, 28. 02. 2022)