У Новом Саду ће од 21. до 24. фебруара бити организована „Недеља Косова и Метохије“ у Матици српској, током које ће бити представљена четири издања Косовоскометохијског одбора ове књижевне, културне и научне институције.
У свечаној сали Матице српске ће говорити бројни професори, писци, студенти и уметници. Сва четири дана ће бити обезбеђен пренос уживо на Јутјуб каналу Матице српске.
Првог дана програма, у понедељак, од 12 часова биће представљена књига „Обичаји и песме Срба у Турској (у Призрену, Пећи, Морави и Дебру)“ аутора Ивана Стјепановича Јастребова, који је крајем 19. века био руски генерални конзул у Скадру, Призрену и Солуну.
„У програму ће учествовати председница Косовскометохијског одбора и приређивачица књиге проф. др Валентина Питулић, писац предговора и такође приређивач књиге проф. др Бошко Сувајџић, председник Удружења фолклориста Србије Бранислав Златковић, уједно и један од уредника овог издања, као и Борислав Челиковић из ‘Службеног гласника‘. Ова јако вредна књига је настала у 19. веку. Многи историчари, фолклористи и историчари књижевности су је користили, али је тек прошле године по први пут преведена и објављена на српском језику у саиздаваштву Службеног гласника, Удружења фолклориста Србије и Матице српске“, рекла је за РТВ Ким секретарка Косовоскометохијског одбора Матице српске проф. др Александра Новаков.
У уметничком делу програма учествоваће студенткиња са катедре за музикологију у Новом Саду, Виолета Радић.
У уторак, 22. фебруара, ће бити промовисана књига „Српско певачко наслеђе централног дела Косова и Метохије“ проф. Сање Ранковић и Мирјане Закић. О наслову ће детаљно говорити саме ауторке.
За среду, 23. фебруар, је предвиђена промоција наслова „Косово на крају историје“.
„То је својеврсна филозофска расправа, а до данас нисмо имали никакву филозофску расправу на тему Косова и Метохије и настајала је из пера проф. Александра Петровића и проф. Данка Камчевског. Хтела бих да истакнем да ћемо премијерно чути мисли блаженопочившег бископа Атанасија Јефтића о овој књизи. Наиме, она је требала да буде представљена у Призрену, у Светим Архангелима, још пре две године. Нажалост, због ковида нисмо у томе успели. Пошто је Епископ Атанасије био одушевљем овом књигом, професор богословије господин Дејан Ристић је искористио прилику да народ чује шта епископ мисли о књизи и снимио га је“, казала је Александра Новаков.
Она је нагласила да у тих 20 минута снимка Владике Атанасија није забележена само његова прича о једној књизи, већ и његов тестамент о Косову и Метохији.
У уметничком делу програма тога дана ће наступити вокална солисткиња и чланица хора Опере Српског народног позоришта Милица Досковић.
Последњег дана програма, у четвртак, 24. фебруара биће представљена књига Уроша Шешума „Српска четничка акција (1897 – 1908)“.
„Књига говори о такозваној оружаној акцији, времену када су четници из 19. века били активни у Македонији и чували спрски народ, како од Бугара, тако и од Турака и Албанаца. То је занимљива књига у којој српска јавност по први пут може да прочита тачну причу о томе шта се у Македонији, и уопштено у старој Србији, крајем 19 и почетком 20 века дешавало, а тиче се српске четничке акције“ казала је др Новаков.
О овом наслову ће говорити проф. др Сузана Љајић са Београдског факултета, др. Биљана Вучетић, као и аутор. У уметничком делу програма учествоваће Виолета Радић.
„Очекујемо четири врло занимљива дана и да ће се публика одазвати у великом броју. Већ је велики број људи показао интересовање, па се надамо да ће све то протећи у најбољој атмосфери“, закључила је она.
Програми у оквиру „Недеље Косова и Метохије“ ће бити одржани уз поштовање свих епидемиолошких мера.