„Моја претпоставка је да је тајминг саопштења врло индикативан. Видећемо сутра шта ће бити. Сматрам да је њихова аргументација глупа јер прво постоји пракса Уставног суда на коју смо се ми позвали, везано за исцрпљење правних средстава, али о том потом, кад будемо видели шта детаљно пише у одлуци“, коментар је правника Драгутина Ненезића, једног од састављача захтева за оцену уставности Уредбе ЦБК који је у фебруару поднет косовском Уставном суду.
Реч је о захтеву који је 20. фебруара Уставном суду поднео адвокат из Гњилана, Василије Арсић, а који је, осим њега и Ненезића, састављао и професор на Правном факултету, Душан Челић.
У њиховом захтеву било је назначено најпре то да Уредба није у складу са члановима 7, 11, 22, 23, 24, 25, 46, 49, 51, 57, 58. и 59. Устава Косова, као и чланом 16. Закона о Централној банци Косова.
Главна замерка адвоката тицала се члана 35. Уредбе ЦБК, који предвиђа евро као једину валуту за трансакције готовинским плаћањем и платне системе на Косову у смислу „члана 11. Устава Републике Косово и чланова 16, 17. и 18. Закона бр. 03/Л-209 о Централној банци Републике Косово“.
Применом члана 35. уредбе, истицали су у захтеву, крше се основна људска права – на имовину, рад, обављање професије, здравствену и социјалну заштиту. Осим тога, примена истог члана је, назначили су – дискриминаторна, нарочито јер су потпуно изостале консултације са српском заједницом о томе.
Уједно, у фокус су адвокати ставили и то да ова одредба противречи уставној одредби да то питање мора бити јасно регулисано законом, а не актом ЦБК.
Адвокати су такође назначили и то да УНМИК регулативе још увек нису стављене ван снаге, а затражили су да се одлука ЦБК суспендује све до коначне одлуке Уставног суда.
Данас, нешто више од четири месеца касније, Уставни суд је овај захтев прогласио неприхватљивим и одбацио да одлуку суспендује.
Своју одлуку да Арсићев захтев не прихвате, правдали су тиме да он није исцрпео правна средства. Другим речима – није се обратио нижим судским инстанцама, пре него да се обрати Уставном суду. Уједно, све и да је из неких разлога одлучио да захтев пошаље Уставном суду, морао би да има аргументе за то – да нижи судови нису делотворни или да није имао друго правно средство на располагању. Тврде да их није имао.
Ненезић: Толико и о њиховој ефектности кад одлука долази након скоро пет месеци, тајминг индикативан јер је сутра Брисел
А један од подносилаца овог захтева Драгутин Ненезић сматра да је Уставни суд сада пожурио да изда саопштење уочи сутрашњег састанка у Бриселу.
„Они су пожурили да објаве одлуку пре сутрашњег састанка у Бриселу. Претпостављам да ће тамо бити речи о нечему што је у вези са овом темом, те да су они зато то урадили“, каже у изјави за КоССев.
„Моја претпоставка је да је тајминг саопштења врло индикативан. Видећемо сутра шта ће бити. Сматрам да је њихова аргументација глупа јер прво постоји пракса Уставног суда на коју смо се ми позвали, везано за исцрпљење правних средстава, али о том потом, кад будемо видели шта детаљно пише у одлуци“.
Он није желео детаљније да коментарише управо с обзиром на то да је Уставни суд сада објавио само саопштење за медије, не и одлуку, која ће бити накнадно достављена.
„Око тог процедуралног дела они детаљни спомињу и то како је Централна банка једина надлежна да уреди питање коришћења валуте, што није тачно – то се уређује законом“, каже Ненезић.
Решен је да иде до краја јер верује да има аргументе. А они се тичу управо оног што је са колегама већ раније навео у свом захтеву – то да постоји пракса Европског суда за људска права:
„Коју су они дужни да према сопственом Уставу узму у обзир, која каже да када неко правно средство није ефектно, може да се иде директно, у овом случају – на Уставни суд“.
„При том, о каквој ми ефектности причамо када смо ми чекали пет месеци на одлуку Уставног суда, од фебруара до јуна?! Требало је да они најкасније у марту одлуче, према њиховим правилима, а нису. Објавили су дан пред преговоре, дакле што се мене тиче – нека им је на част. Када стигне одлука, наставићемо даље“.
„То што пише за надлежност је ноторна глупост, али њима на част. Што се мене лично тиче, ја са тим немам никакав проблем, ја ћу ово да терам до краја, јер имам на основу чега. Само чекам одлуку“, нагласио је Ненезић.