Завршила се трећа недеља Великог поста који претходи Васкрсу. Најкарактеристичнији обичај који се везује за овај празник и којег прати дуга традиција је фарбање јаја. Већина домаћица то чини пред сам Васкрс, међутим, у Великој Хочи и Ораховцу се задржала нешто другачија традиција, где се са украшавањем јаја започиње од средине поста.
Технике украшавања су разнолике, међутим, овај крај је препознатљив по дугој традицији коришћења воска. Такву слику затичемо у кући Петровића у Великој Хочи.
Милена Петровић, која у Косовској Митровици студира српску књижевност и језик, каже да често проводи време у свом родном селу, тј. када то обавезе дозвољавају. Осим љубави према поезији и писању, поручује да посебно ужива у украшавању јаја.
Шарање воском за њу представља велики ужитак. Она је заједно са својом баком Божаном већ започела са украшавањем.
Божана је домаћица, али је за време радног века радила као хемијски лаборант у Ораховцу и Малој Круши у предузећу „Прогрес Призрен“.
Бавила се анализом вина, што и сада обавља код куће за време сезонске бербе и за потребе породичне винарије.
„Прво нашарано јаје се назива страшник или чуваркућа, а на њему се црта крст или неколико крстића. Страшник представља симбол Христовог васкрсења и чува се у кућном иконостасу“, објашњава Милена.
За украшавање јаја потребна је шараљајка, пчелињи восак и свећа. Милена наводи да је овим почела да се бави када је имала једанаест година, а да су је обичају научили мајка и бака.
„Што се хочанских орнамената тиче, да тако кажем, то зависи од маште и идеје, а традиционална шара која је и дан данас остала је лист винове лозе. Такође се шарају и лептири, висибабе, руже, срца, украсни предмети као и птичице“, листа наша саговорница.
Каже и да понекад нашара неку од многобројних цркава у Великој Хочи са украсним словима, а неретко и симболе вина и натписе.
Оцењује да је украшавање јаја воском захтеван занат који изискује доста времена, труда и јаку вољу.
„За једно јаје ми је потребно десетак минута, а када је шара захтевнија, уме да потраје и мало дуже. Стрпљење игра велику улогу у читавом процесу шарања. Шараљајка се загревањем на свећи топи и испушта боју, с тим што восак мора да буде чист да се шаре не би обрисале током фарбања. Шарање захтева смиреност и велику љубав у складу са ишчекивањем најрадоснијег дана“, додаје Милена.
У овом крају такође се јаја фарбају на Велики четвртак, препознатљивом црвеном бојом.
Фарбање ускршњих јаја се обавља пред зору, а она се потом кувају на тихој ватри да се не поломе, додаје наша саговорница.
Каже да Ускршњи обичаји и традиција која их прати у Великој Хочи за њу представљају свечаност коју обавља са великом љубављу и нада се да ће они наставити да живе и кроз млађе генерације.
„То је наша обавеза и на тај начин чувају се вредности и баштина, вера и култура“, закључује саговорница КоССев-а.