„Нисмо на крају процеса, негде смо у средини, можда смо мало запали у блато, али се крећемо напред“, оптимистичан је амерички амбасадор у Београду, Кристофер Хил у вези са дијалогом Београда и Приштине, а у јеку кризе на Северу Косова чији се крај не назире.
Из угла овог дипломате, на столу су сви елементи који би тамо требало да буду. Један од оних који је кључан је Заједница српских општина.
„Мислим да српска заједница на Косову треба да зна како ће им животи и будућност изгледати и зато Сједињене Америчке Државе веома подржавају Заједницу српских општина – то је кључно“, казао је Кристофер Хил у Дневнику Нова С.
Упитан о формирању Заједнице српских општина, Хил се није сложио са констатацијом, да су Албанци на Косову спремни да испуне све уколико САД нешто стварно желе, те да је за то довољан телефонски позив.
„Разумем да има људи који у то верују, али се не слажем са тим“, казао је амбасадор.
Он, са друге стране, наглашава да Приштина жели да буде део евроалтлантских структура.
„Из перспективе Косова, када се осврну на претходне деценије, они виде да им је потребно веће међународно упориште и траже да се преговори заврше како би се учланили у евро-атлантске структуре“, казао је амбасадор САД.
Тврди да обе стране желе да се нешто испуни, али и поручује да би и једни и други могли доста тога да извуку од искуства изасланика ЕУ, Мирослава Лајчака и САД, Габријела Ескобара.
Он је назначио да је питање Косова нешто за шта су САД веома заинтересоване и да желе да се оно „креће у правом смеру“.
Хил признаје да постоје проблеми на том путу, али је оптимиста.
„Нисмо на крају, негде смо у средини, можда смо мало запали у блато, али се крећемо напред. Ја не бих одбацио оптимизам као поглед на ствари. Оптимизам, уколико се добро примени, може да вам помогне да напредујете, не видим разлог да вас преплави песимизам“, констатовао је.
Хилов оптимизам стиже након најаве састанка на високом нивоу за 14. септембар.
Реч је о првом сусрету српског председника и косовског премијера у Бриселу након ескалације ситуације на Северу Косова, која је допринела додатном заоштравању односа између Београда и Приштине.
За сада није позната агенда, односно о чему ће Вучић и Курти разговарати.
Српски председник, међутим, већ данима најављује да је „тежак период пред нама“, док Куртија оптужује да жели да протера или ухапси све Србе који желе да бране Север Косова.
Косовски премијер, са друге стране, покушава да убеди међународну заједницу да је на делу деескалација ситуације за коју су заслужне косовске институције, да Приштина примењује договор са Европском унијом, док истовремено оптужује званични Београд за покушаје да изазове нове несабилности на терену.
Наслов: Покрет за одбрану Косова и Метохије