Покрет за одбрану Косова и Метохије

Нове оптужбе против Тачија и осталих, за то време Курти са њиховим адвокатима, Мехај на Северу код породица припадника ОВК

Извор: КоССев

Извор: Каллxо (Текст је изворно преведен са албанског, осим наслова који је адаптиран)

Од јуче се очекује да се четворица вођа ОВК који се налазе у хашком притвору суоче са новим оптужбама. То је због тога што је Специјализовано тужилаштво подигло измењену оптужницу у којој је проширило оптужбе за ратне злочине, мучење и противзаконита убиства.

КоССев: Готово истовремено са вестима о новој оптужници против Тачија и осталих, стижу вести да је косовски министар одбране, Арменд Мехај, данас посетио породице погинулих припадника „ОВК“ који живе на Северу и то оне које живе у Северној Митровици, Лепосавићу, и селу Чабра у Зубином Потоку. Четрдесетак километара даље, Аљбин Курти састао се са адвокатима оптужених припадника ОВК.

Како је саопштено из његовог кабинета, Курти је разговарао са свим адвокатима и члановима тимова одбране оптужених који се налазе у Хагу. Онлајн састанак трајао је скоро два сата, а разговарало се о захтевима тимова одбране за Владу Косова.

„Премијер Курти је предложио да се такви састанци наставе и буду редовни. Сви тимови су изразили захвалност на прилици да директно разговарају са премијером Куртијем и изразили су захвалност на чињеници да Влада Косова показује интересовање и посвећеност у вези са процесом пред Специјализованим већима“, наводи се у саопштењу.

 

Лица која су заточена и послата у ово подручје описана су као Срби, њихови сарадници или присталице ЛДК.

Специјализовано тужилаштво тврди да је 12 особа приведено и послато у Будаково. Хапшења су описана као хапшења 1998. и 1999. године, међу приведенима су и Албанци, а двојица притворених Албанаца, како наводи тужилаштво, одведени су у један подрум у Будакову где су их везали и тукли. Они су ухапшени након што су сматрани издајницима. Према наводима тужилаштва, један од приведених, који је био младић, мучен је топлом водом, при чему, због кључале воде, није могао да хода. Кућа у Будакову је у оптужници тужилаштва описана као да се налази у близини штаба ОВК.

У оптужници се наводи да је десет затвореника пуштено или су успели да побегну, док су два заточеника умрла.

Један од њих је наводно последњи пут виђен у заточеништву ОВК.

У овим случајевима припадници ОВК су, према Тужилаштву, малтретирали, мучили и затварали без икакве судске одлуке лица која су наводно сарађивала са Србима или су била присталице ЛДК.

Описано је да су двојица војника ОВК претукли заточеника и поломили му зубе калашњиковом. Описује се да је претучен на смрт.

Слични злочини су се десили у Дому ученика у Гњилану. У вези са овим случајевима, четворица вођа ОВК терете се за злочине и убиства, мучење, злостављање по командној одговорности.

Хашим Тачи, Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи се и даље налазе у притвору јер претпретресни судија сматра да и даље постоји ризик да ће побећи од суда или да ће да ометају нормално вођење кривичног поступка.

Они су ухапшени новембра 2020. године по оптужбама за ратне злочине након потврђивања оптужнице против њих. Све оптужбе за које тужилаштво наводи да су их починила четворица вођа ОВК, они су одбацили.

Према наводима специјализованог тужилаштва, током марта, Тачи, Сељими, Краснићи и Весељи, оптужени су за ратне злочине и злочине против човечности, незаконито хапшење и притварање цивила, окрутно поступање према њима, мучење и нестанак. Међу бројним оптужбама су и оне за противзаконито убиство.

За све ове наводне злочине тужилац Џек Смит терети Хашима Тачија, Реџепа Сељимија, Јакупа Краснићија и Кадрија Весељија, који су, према његовим речима, били свесни да се ови злочини дешавају и нису предузели ништа да их спрече, већ су подстицали њихово извршење.

Према наводима тужилаштва, ОВК лидери јавним изјавама и деловањем на терену застрашивали су, оцрњивали, елиминисали противнике и настојали да се позиционирају као једини глас и као једини легитимни представник косовских Албанаца.

Део оптужнице Тужилаштва на 68 страна су и наводи о незаконитости. Наводи се да су та убиства почињена на различитим територијама Косова и Албаније. Они су, како наводи тужилаштво, почињени у Ликовцу, Јабланици, Лапушнику, Дреновцу, Малишеву, Бајгори, Мајцу, Злашу, Клечки, Кукешу и Ораховцу.

У оптужници се наводи да је једно лице током 1998. године држано у касарни ОВК у Јабланици и претучено на смрт од стране припадника ОВК.

У оптужници се наводи да је иста судбина задесила још две жртве које су послате у касарну ОВК у Јабланици.

Један припадник ОВК је десет ноц́и заредом тучен и испитиван и на крају убијен. Поред убистава у Јабланици у оптужници се наводи да је један припадник ОВК ухапшен у селу Лашпушник, тучен и испитиван 10 ноћи и на крају убијен.

У оптужници се даље наводи да су након српске офанзиве снаге ОВК у Лашушнику ухапсиле око 30 људи од којих су неки касније пуштени док су други стрељани и убијени.

Тужилаштво такође описује шест убистава почињених у Дреновцу. Према наводима тужилаштва, шест мушкараца је ухапшено, премлаћено и убијено, а њихови посмртни остаци више никада нису пронађени, а део оптужнице је и за убиство 11 српских цивила у Малишеву.

Према оптужници, у јулу 1998. године група од 11 српских заточеника пребачена је у просторију у подруму зграде у Малишеву. Описује се да су те цивиле тукли и шутирали припадници ОВК, а затим у њих пуцали и убили. Специјализовано тужилаштво је у оптужницу укључило и затворски центар у Клечки.

Према речима специјализованог тужиоца, на ову локацију је послато шест особа које су на смрт претукли припадници ОВК, док је друга особа, према речима специјализованог тужиоца, умрла од последица малтретирања у Кукешу. У овом малтретирању је, како се наводи, учествовао и Сабит Геци.

У ​​Ораховцу су ухапшене још три особе, које су, према оптужници, киднаповали војници ОВК из њихових кућа и никада више нису виђени.

Разлог зашто су вође ОВК терете за злочине убиства, како је навео специјализовани тужилац, јесте командна одговорност.

Подсетник: Шта се догађало две недеље у новембру 2020

Извор: Каллxо (Део текста је изворно преведен са албанског, из новембра 2020)

Прве две недеље новембра 2020. године испоставиле су се као недеље Специјалног суда. Готово све што се дешавало од почетка овог месеца односило се на Косовска специјализована већа са седиштем у Хагу. Ујутру 4. новембра улице Приштине и Глоговца преплавиле су униформе полиције Еулекса.

У ове две општине било је велико присуство европских полицајаца који су на Косово дошли да изврше налоге специјализованих тужилаца. Вест дана била је рација на бившег портпарола Ослободилачке војске Косова Јакупа Краснићија.

Полицајци ЕУЛЕX-а упали су у Краснићијеву кућу у Неговцу у Приштини с циљем хапшења бившег председника парламента и прибављања разних докумената који би могли да буду од користи специјализованим тужиоцима, Краснићи је ухапшен и 4. новембра увече послат у Хаг.

Краснићијево хапшење је било и упозорење осталим бившим лидерима ОВК. Увече 4. новембра управо је Реџеп Сељими саопштио да су оптужницу против њега потврдили специјализовани тужиоци.

Реџеп Сељими је најавио да ће добровољно отпутовати у Хаг, да се суочи са оптужбама Тужилаштва. Слично је почело и у четвртак, 5. новембра.

Председник Хашим Тачи сазвао је ванредну конференцију, са друге стране лидер Демократске партије Косова Кадри Весељи најавио је обуставу свих политичких активности и потврђивање оптужнице против њега.

У 11 часова пажња јавности је на тренутак преусмерена на шефа државе како би са говорнице саопштио да подноси оставку на место председника Косова, пошто је против њега била потврђена оптужница, док су у канцеларије тројице бивших лидера Ослободилачке војске Косова у Приштини упале снаге Еулекса.

Убрзо након састанка у канцеларијама Еулекса, тројица лидера ОВК, у пратњи возила европске полиције, кренули су на војни аеродром Слатина, одакле су отпутовали у Хаг, да би се Косово привремено вратило у нормалу, а медији преносили о акцијама униформисаних полицајаца ЕУЛЕX-а. Овај пут њихова мета била је кућа бившег председника Хашима Тачија и куће још двојице бивших лидера ОВК Кадрија Веслија и Реџепа Сељимија. Њихови упади су трајали скоро цео дан и недељу су на Косову затвориле акције Еулекса.

(КоССев, 03. 05. 2022)