Покрет за одбрану Косова и Метохије

Одложено рочиште о спору између Универзитета у Приштини и СПЦ док се не одлучи о легитимности тужбе

Фото: Каллхо

Још једно рочиште по тужби Универзитета у Приштини против Српске православне цркве, у вези са земљиштем на којем се налази недовршени храм Хиста Спаса, одложено је данас пред Основним судом у Приштини. Судија Јовица Митровић одлучио је да одложи рочиште док се не одлучи да ли ће бити одбачена тужба услед недостатка легитимитета, јавља Заклетва за правду.

Адвокат Иљире Аидоган (Илире Аyдоган), која заступа Универзитет у Приштини, затражила је данас одлагање рочишта и изузеће судије јер, како је казала, он не може да одлучи о предлогу, а да се претходно не одлучи о процедуралним питањима, преноси овај медиј.

Општина Приштина је такође путем свог адвоката, Јетона Идризија, поднела захтев за одлагање рочишта на 180 дана.

Међутим, суд није одговорио на овај захтев.

Заклетва за правду такође преноси да се представник Српске православне цркве, Александар Радовановић, успротивио предлогу општине Приштина.

Рекао је да је тужба подигнута још 2017. године, те да је прошло довољно времена да се прикупе сва документа.

Данашње рочиште требало је да се одржи још 25. марта, али је оно одложено. И претходно рочиште заказано за 1. март одложено је због тога што странама нису уручени позиви на регуларан начин, пренели су тада приштински медији.

Прошло је више од четири године од када је Универзитет у Приштини тужио СПЦ због наводне узурпације више од четири хектара земљишта овог универзитета на којој је саграђен храм Светог Спаса у Приштини, а које је званично у власништву православне цркве „Свети Никола“.

У тужби се наводи да је првотужена, општина Приштина, противно урбанистичком плану, без правног основа и незаконито дала на коришћење друготуженој Српској Православној цркви „спорну имовину“.

Епархија је уједно на тужбу Универзитета у Приштини одговорила контра тужбом.

Како је раније писао Каллxо, Универзитет у Приштини је у марту 2017. изгубио прву парницу.

Недовршени храм Христа Спаса у Приштини годинама је тема написа у косовским медијима и у обраћањима политичара.

Учестале су поруке да је реч о незаконито изграђеном храму који везују за време Слободана Милошевића, услед чега су и покретане иницијативе за његово рушење.

Са друге стране, Епархија рашко-призренска наводи да поседује детаљну документацију са дозволама и изворима из катастра да је власник земљишта и недовршеног објекта, а да је документација и у вези са градњом храма, као и са власништвом над земљиштем достављена и свим међународним институцијама на КиМ-у.

Храм Христа Спаса чија је градња започета 1990. године и прекинута 1998. године због избијања рата на КиМ-у, више је пута био изложен нападима и покушајима минирања, у једном тренутку је коришћен и као јавни тоалет. Такође, коришћен је и за музички спот, а 2015. године зидови храма су послужили и као „бедеми за алпинизам“.

Црква је више пута истицала да ће сваки насртај на храм третирати као отворен напад на СПЦ.

У овој цркви је јуна месеца, након 23 године, по први пут обележена храмовна слава, када је владика рашко-призренски Теодосије одржао литургију у присуству неколицине верника, а што је у Приштини протумачено као провокација.

Одмах затим уследили су протести, док су уједно и исписани графити на вратима недовршене цркве „Исус мрзи Србе“ и „Симбол шовинизма постаје светиња, благословом Аљбина Куртија“.

(Заклетва за правду/Коссев, 26. 08. 2021)