Покрет за одбрану Косова и Метохије

Опозиција напустила седницу Одбора за КиМ

Фото: Видео принт

Опозиционе странке, односно њихови чланови као и заменица председника, у Одбору Скупштине Србије за Косову и Метохију, напустили су данас седницу, јер је, како тврде, председник Одбора, Милован Дрецун, одбио да допуни дневни ред расправом о европском споразуму за нормализацију односа Косова и Србије. На дневном реду био је, како кажу, само Извештај Канцеларије за КиМ за прошлу годину. Њихове тврдње демантовао је Петар Петковић, рекавши да је он данас био спреман да на седници разговара о свему, укључујући Споразум ЕУ и анекс, односно документ о имплемантацији који је договорен у Охриду.

Чланови Одбора за КиМ из редова опозиције чине – посланица Заветника, Милица Ђурђевић Стаменковски (уједно и заменица председника Одбора), посланик Двери, Бошко Обрадовић, Посланица Народне странке, Санда Рашковић Ивић, посланица Демократске странке, Татјана Манојловић и посланик Уједињених Славиша Ристић.

Након што су данас напустили седницу Одбора, они су се обратили медијима из Скупштине Србије.

Милица Ђурђевић Стаменковски, прецизирала је да су опозициони посланици у четири наврата Дрецуну подносили захтев да се одржи седница Одбора на којој ће бити разматран исход преговора у Бриселу, али и у Охриду у оквирима новог европског споразума.

„Као заменица председника послала сам председнику захтев једне трећине чланова, али је без било каквог објашњења он одбијао да сазове седницу“.

Са позиције заменице председика најавила је потом седницу за данас у 13 часова, али је, како тврди, Дрецун по хитном поступку сазвао нову, која је почела у 10.30.

Осим тога, на дневном реду седнице коју је он сазвао, како прецизира, није се нашла тема на којој су опозициони чланови Одбора инсистирали, већ:

„Бајати извештај Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију од прошле године, који је већ разматран у Скупштини“.

 

„Они су данас 10. априла и чињенице да већ шест месеци нема седнице Одбора за КиМ, желели да расправљају о извештају о ком смо већ расправљали и који је већ усвојен. Дакле, на сваки могући начин су вршили опстукцију наше намере да данас сазовемо регуларну седницу, на којој би се дискутовало о француско-немачком плану, односно последицама преговора у Бриселу и Охриду“.

 

Сматра да Одбор тако потпуно игнорише чињеницу да Петар Петковић као изасланик Владе Србије и председник Александар Вучић – „преговарају и договарају услове који ће сустићи Србију, а о којим су опозициони чланови константно спутавани да дискутују“.

И поред свега, опозиција је и данас на самој седници тражила да Дрецун уврсти на дневни ред нови европски споразум – што је он, како тврди Ђурђевић Стаменковски, одмах одбио, забранивши јој да образложи зашто жели допуну дневног реда.

„Били смо принуђени да напустимо ту фарсу. Нисмо желели да пружимо легитимитет извештају Петра Петковића из 2022. године у тренуцима када се припрема имплементација мапе пута за сустизање Косова у међународним организацијама“, истиче.

 

„Очигледно је да они не желе дискусију и да желе да потпуно девастирају и девалвирају српски парламент. У историји српског парламентаризма није постојала већа медијска и институционална блокада од оне коју спроводи режим СНС. Нису постојале овакве манипулације над грађанима Србије“.

 

Да је председник Одбора за КиМ у неколико наврата одбио предлог за одржавање седнице на тему новог европског споразума за Косово, потврдио је и посланик Двери, Бошко Обрадовић.

Прецизира да су опозициони чланови Одбора напустили седницу онда када је Дрецун одбио да им да реч, да уврсти у дневни ред тачку коју су затражили, али и када је одбио да је отвори за јавност.

„Није затворена за јавност само једна седница једног скупштинског одбора за КиМ већ је укинут рад парламента у целини, укинута је било каква јавна расправа о последицама француско-немачког споразума у медијима и на научним форумима“, сматра он.

Пита се Обрадовић – Ако је већ тај предлог ЕУ повољан за Србију и за српски народ на КиМ, зашто се онда о томе не би расправљало на сва звона и шта крије актуелна власт?

Предложио је потом владајућој структури да, уколико су толико уверени да је француско-немачки споразум добар за Србију, он буде одштампан и послат свим грађанима Србије на кућну адресу:

„Исто као што су радили са водичима за пензионере са све сликом председника СНС – па да онда грађани сами процене“.

У сличном тону посланица Демократске странке, Татјана Манојловић, упитала је на овој конференцији зашто власт одбија да говоримо о француско-немачком плану?

 

„Ако један акт ни по једном основу ништа није добро за једну страну, а много тога је добро за другу страну – онда то није споразум. Доказ је да Александар Вучић и СНС за 10 година нису успели да испреговарају било шта што би било добро за српски народ на КиМ…“, оценила је.

 

Сматра и да је Вучић само куповао време, како би се што дуже задржао на власти, али и да се „енормно обогате и пљачкају Србију“, чему, истиче, мора доћи крај.

Чланица одбора из редова Народне странке, Санда Рашковић Ивић, оценила је да је данашња седница „магарчење парламентарног рада, посланика и целог народа у Србији“.

Расправу о европском споразуму тражили су јер о њему преговара „један човек, који за то није добио дозволу ни од Владе, ни од Скупштине“, објаснила је, наводећи да на све „ћути и Уставни суд, и институције, и Војска и Црква“

„То нисмо добили… Косово и Метохија су душе и срце српскога бића и никада се у историји није дешавало да је један Србин, један човек, добровољно давао Косово и Метохију неком другом“, казала је Рашковић Ивић.

Подсетила је да Народна странка тражи референдум о одбацивању споразума, јер би на тај начин народ „имао последњу реч и одбацио тај француско-немачки план, а власт би онда морала да се усагласи са вољом и жељом народа“.

Посланик Уједињених и члан Одбора за КиМ, Славиша Ристић, каже да није имао илузију да ће се француско-немачки споразум наћи на дневном реду данашње седнице, али да је сматрао да ће моћи да се разговара макар о новом састанку са Србима са Косова, на ком ће бити и сви министри Владе Србије, а који је у петак најавио српски председник.

Уместо тога, оцењује, стигла је понуда да учествују  у „једној фарси и представи“.

„У ситуацији када имамо свакодневни прогон Срба на Косову и Метохији, требало је да ми данас расправљамо о неком финансијском извештају Канцеларије за Косово и Метохију, који је притом обележен као тајан“, прецизира он.

Нагласио је да је до овога данас дошло, не само да се не би причало о КиМ, већ и да би се што мање причало о издаји Александра Вучића:

„Урађено је то што је урађено“.

Скупштина: Присутни чланови Одбора „снажно осудили инцидент“ који је изазвала опозиција

О данашњој седници Одбора за КиМ, огласила се потом и Скупштина Србије, потврдивши да је она била затворена за јавност.

Разматран је, наводе, био Извештај о раду Канцеларије за Косово и Метохију за период јануар-децембар 2022. године, који су „чланови и заменици чланови Одбора, који су били присутни на седници – једногласно прихватили“.

Прецизирају да га је образлагао Петар Петковић, који је, тврде, „детаљно упознао Одбор и са процесом дијалога у Бриселу“.

Скупштина уједно наводи да су чланови Одбора, присутни на седници, „снажно осудили инцидент“ који су изазвали чланови и заменици чланова опозиционих странака напуштањем седнице Одбора, из њима, како додају, непознатог разлога.

„Њихово политички неодговорно понашање, потпуно супротно пословнику Народне скупштине који прецизно одређује рад и седнице Одбора, указује на то да је инцидент био намерно изазван с циљем онемогућавања Одбора да одржи седницу на којој је на дневном реду био изузетно значајан Извештај о раду Канцеларије за Косово и Метохију и на којој се разговарало и о процесу дијалога у Бриселу“, наводи се у саопштењу српског парламента.

Петковић: Био сам спреман да одговарам на сва питања

У међувремену се огласио и директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић, који је уједно шеф српског преговарачког тима у Бриселу.

Исто као и Скупштина Србије, овај званичник тврди да је дошао како би на седници Одбора посланицима представио извештај Канцеларије за КиМ:

„И све оно о чему смо разговарали и током последње рунде дијалога у Бриселу, али и о свим важним стварима, укључујући и ЕУ предлог и анекс, односно документ о импелемантацији о коме смо разговарали у Охриду“, рекао је Петковић новинарима у паузи седнице Одбора за КиМ.

Каже да је све имао спремно у рукама, да је намера била да разговара отворено и да одговара на сва питања чланова Одбора за КиМ.

„Није прошло пет минута од почетка седнице, још Дрецун као председник Одбора није ни отворио седницу, одмах је кренуо Бошко Обрадовић, Милица Ђурђевић Стаменковски, Јеремићеви посланици да урлају, да вређају, да надглашавају Дрецуна, да устају, да праве хаос тражећи некакву допуну дневног реда, а све да би поновили сценарио са посебне седнице о КиМ“, оцењује Петковић.

Каже да опозицију „не интересује нити тема КиМ, шта се преговара у Бриселу, нити српски народ на КиМ“.

За то што је опозицији сметало што је седница затворена за јавност, имао је контрапитање –  Да ли треба да открива планове Београда Аљбину Куртију?.

 

„Је л’ треба да угрозим животе нашилх људи на КиМ? Видите свакога дана шта се дешава и на који начин све Приштина покушава да протера Србе са КиМ“. 

 

Најзад, сматра да је разлог за „такво понашање“ опозиције тај што им је, како каже, покварио планове.

„Стаменковски је тражила да се по хитном поступку сазове седница Одбора. Ја сам се одмах одазвао позиву Милована Дрецуна и дошао са свим папирима, а када сам се појавио, очигледно је да су били у чуду“, казао је Петковић.

(КоССев, 10. 04. 2023)