Прошло је двадесет година од почетка повратка Срба у Осојане, села са највише повратника у општинама Kлина и Исток. Већина повратника је остала, али за младе нема много перспективе, јер ако не нађу посао, алтернативу траже у централној Србији или ван ње.
На остацима кућа, школе, цркве, решили су да покрену живот наново. Повратници у шаторима, уз помоћ цркве, по времену и невремену.
Припремио Андрија Игић
“У почетку је то била једна безоблична маса, пуста, без живота, али над том масом, лебдео је дух божји и загревао је, и давао наду да ће се ту појавити живот”, навео је епископ рашко-призренски Теодосије.
Обновили су школу, цркву, добили су пошту. Формиране су нове породице. Данас је у Осојану више десетина малишана.
“Највише бих волео да останем овде, надам се да ћу то и да остварим, и то ће то тако да буде као што сам и замислио, али куд нас пут нанесе, није као да је сто посто у нашим рукама”, рекао је Вељко Мемаровић из Осојана.
До краја осмогодишње школе остају у селу, али онда морају даље на школовање.
“Требало би да помогне мало и да се види та омладина да се задржи, због тих послова, због начина живота. Јер претежно сви су вани, омладина, мало ко је остао ту, задржао себе да би могао да започне, да се ожени, да формира породицу јер нема на основу чега”, казао је Ђока Ђурић из Осојана.
У Осојану је 350 људи, од преко 1.000 житеља пре сукоба 1999. године. У читавој општини Исток пре рата било је око девет хиљада Срба.
“У општини Исток данас живи око 650 Срба повратника. Има око 150 људи који су запослени, који добијају плату од Републике Србије, који раде у српским установама Дом здравља, основна школа, средња школа, локална самоуправа”, истакао је председник Привременог органа општине Исток.
У Осојану и Истоку сећају се да им је огромну подршку на путу повратка пружио упокојени митрополит Амфилохије Радовић. Првих 20 година су обележили тако што су са црквом организовали Сабор у знак сећања на митрополита Амфилохија.
“Сећам се када смо долазили у Осојане били сте под шаторима, и до дубоко у јесен, смрзавали сте се под шаторима, али то вам је све било и драго и слатко, јер сте били своји на своме”, рекао је митрополит црногорско-приморски Јоаникије.
И данас су повратници у Осојану, иако нису у пуном броју као пре рата, своји на своме. А поред цркве подигли су и споменик страдалим сународницима, упоредо са повратком, чувајући их од заборава.