Покрет за одбрану Косова и Метохије

ПДК и ААК потврдили да неће подржати Османи за председницу

(Фото: КоССев)

И даље се не зна датум одржавања седнице намењена одабиру новог косовског председника. Међутим, зна се да своју подршку председничком кандидату, Вјоси Османи, неће дати ПДК и ААК. Своје раније ставове потврдили су и данас, за њих је то „затворено питање“.

Десет дана прошло је од када је формирана Скупштина, а потом, у вечерњим сатима, и изгласана нова влада предвођена Аљбином Куртијем.

Пред победничком ЛВВ сада је нови задатак – прикупљање подршке за изгласавање Вјосе Османи за нову председницу Косова.

Након више састанака са Вјосом Османи, али и разговора унутар Демократске лиге Косова (ЛДК), ова странка, која броји 15 посланика у новом сазиву скупштине, одлучила је да би њени посланици требало да присуствују седници на којој ће се гласати за новог председника.

Председник ЛДК, Љумир Абдиџику (Lumir Abdixhiku), затражио је од посланика да уваже овај захтев.

Међутим, другачијег су мишљења друге две највеће опозиционе странке на Косову испред албанске заједнице.

За разлику од посланика ЛДК, посланици ПДК неће присуствовати седници на којој ће се бирати нови председник Косова.

Ове наводе потврдила је посланица ПДК, Ариана Мусљиу-Шоши (Ariana Musliu-Shoshi).

Како је навела у објави на Фејсбуку, реч је о одлуци Управног одбора странке.

Исте наводе потврдио је и њен страначки колега, Мемљи Краснићи (Memli Krasniqi).

Каже да је питање одабира председника „затворена тема за ПДК“, те да је одлука у вези са подршком председничком кандидату Вјоси Османи, коначна.

Османи неће добити ни подршку ААК, Рамуша Харадинаја – човека који је и сам претендовао да буде нови косовски председник, а потом и одустао, услед недостатка подршке других партија – првенствено Самоопредељења.

Тврди да ова странка није променила свој став, јер, како је навео, нису успели да се договоре са Куртијем и Османи.

„Искористили смо прилику да разговарамо са победницима избора, са господином Куртијем и госпођом Османи. Од њих нисмо добили предлог, захтев, нисмо постигли политички договор да се гласа за председника или владу, нису тражили од нас да сарађујемо, ми нисмо део споразума о гласању за председничког кандидата. Упознати смо са ставом ЛДК, то је нови однос између ЛДК-а и Покрета Самоопредељење, али што се Алијансе тиче, ништа се није променило“, рекао је Харадинај.

За одабир председника Косова, у прва два круга гласања потребне су две трећине гласова посланика, тј. 80. Међутим, у трећем кругу потребан је само 61 глас, али седници мора да присуствује најмање 80 посланика.

У случају да се председник не одабере ни у трећем покушају, расписују се нови ванредни избори који се морају одржати у року од 45 дана.

Међутим, постоји могућност да посланици одаберу председника још у првом кругу, уколико ЛДК која броји 15 посланика у парламенту подржи Османи, а исто учине и посланици из мањинских заједница који су гласали за Куртијеву владу.

Влада Аљбина Куртија формирана је са укупно 67 гласова, од којих су 58 гласови посланичке групе Самоопредељење.

Извор: КоССев