Покрет за одбрану Косова и Метохије

ПДК и ЛДК траже Куртијеву оставку – његови позиви за чланство у НАТО популистички

Фото: КоССев

ПДК и ЛДК траже Куртијеву оставку – његови позиви за чланство у НАТО популистички…

Извор: Економиа Онлајн (Текст је изворно преведен са албанског)

Демократска партија Косова и Демократски савез Косова затражили су оставку премијера Аљбина Куртија, под изговором да није успео да унапреди Косово у међународној арени, са посебним акцентом на чланство у НАТО, преноси Економиа онлине.

ПДК и ЛДК позив премијера Аљбина Куртија да би чланство Косова у НАТО-у служило миру и безбедности региона и Европе сматрају популистичким и изборним ефектом и овај пут сматрају тешким процесом.

Посланик Демократског савеза Косова, Арменд Земај, каже да је захтев премијера Аљбина Куртија за чланство у НАТО-у и другим организацијама за унутрашњу политичку употребу. Према њему, нема конкретних акција у том правцу.

Према његовим речима, велику штету наноси и недостатак координације са међународним савезницима.

„Колико се ради и колико се одржава партнерство са људима који су партнерске државе, пре свега то одређује наше чланство у Северноатлантској алијанси, и да у региону постоји континуирани мир… Начин на који се Влада односи према партнерима често оставља лош укус, чак и уз велике разлике, али ми инсистирамо на одржавању пријатељства, партнерства и јачању дела безбедносне структуре на Косову, посебно војске, и да будемо део овог савеза…“

„Можда је било нијанси које је господин Курти често користио за унутрашњу употребу, а не оно што је стварно, позивајући се на трендове рата или опасности, што је изазвало забринутост грађана. Упркос томе, морамо се побринути да имамо стабилне и кредибилне институције, моћне, без политичких наметања. Да улажемо у наше безбедносне структуре и да будемо са оним конкурентима са којима желимо да постанемо партнер и део. Све док је ту НАТО и КФОР, то је додатно уверење да Косово има подршку савезника. Овако треба да (Косово) начини свој пут ка европским и евроатлантским интеграцијама. За дијалог није постојала никаква стратегија. Добар део, тј. алтернативе које је дала опозиција се нису чуле. Одустало се од неких питања за која је било веома важно да буду део дијалога и његовог закључења уз обострано признање”.

Посланик ЛДК је затражио оставку шефа извршне власти због, како је рекао, пропуста у управљању. Он је рекао да има много великих скандала и великих коруптивних афера.

„Курти би морао да поднесе оставку због пропуста које је начинио у управљању и немогућности да води институције Републике Косово. Можда му треба неко време у опозицији. Да буде структуриран у смислу унутрашње идеологије да има приступ или истинско вођство. Превише је скандала. А да не говоримо о великим случајевима корупције и штети по буџет. Што се тиче начина на који је Курти владао, није било помака и очекивања оних који су му веровали су била много већа…“, навео је Земај.

За посланика Демократске партије Косова, Хисена Беришу (Хисен Берисха), изјаве премијера Аљбина Куртија да „ништа не служи миру више од чланства Косова у ЕУ и НАТО“ су популистичке и због избора.

„Какво значење има ова изјава сада у популистичком аспекту уочи избора – за изборни ефекат, веома мудра изјава. Ово је циљ Косова, да буде чланица Европске уније и евроатлантске интеграције уопште и НАТО. Међутим, како може да има смисла једна таква изјава ако је споразумом од 27. фебруара 2023, сам премијер за преговарачким столом прихватио – да се укине услов Србији од 10 година за признање Косова и за измену Устава. Каква је ту логика изјава, какав ефекат. Зашто је ово речено. Једноставно за популистичке ефекте јер смо близу избора и треба да формулише што више узрока, изјава које производе узроке за корак даље да још једном обмане грађане“, рекао је Бериша.

Бериша назива процес чланства Косова у овим међународним организацијама дуготрајним државним циљем. Стога, он наглашава да Куртијева влада није учинила довољно на постизању овог циља.

(КоССев, 15.07.2024)