Покрет за одбрану Косова и Метохије

Петковић из Брисела: Први пут конкретно о ЗСО

Фото: Танјуг

Директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић, открио је након данашњих завршених разговора у Бриселу на техничком нивоу, да су данас стране утврдиле текст декларације о несталим особама. Разговарало се, каже, и о енергетици, таблицама, а по први пут, како је казао, и о конкретним корацима за успостављање Заједнице српских општина. 

Петар Петковић и Бесник Бисљими данас су се у Бриселу прво одвојено састајали са специјалним изаслаником за дијалог Београда и Приштине, Мирославом Лајчаком. Трилатерала је почела нешто пре 17 часова.

Данашње разговоре са косовским преговарачем у Бриселу, по њиховом завршетку, Петковић је најпре оценио као дуге и тешке, али ипак подједнако и важне.

 

„Без обзира што они нимало нису пријатни, важно је да разговарамо. То је једини начин на који можемо да чувамо мир и пре свега, штитимо наш народ на Косову и Метохији“.

 

Разговори су важни, додаје Петковић, и због нормализације односа јер – „само тако можемо да сачувамо стабилност на целом Западном Балкану“.

Прецизирао је потом да се данас у Бриселу разговарало о томе како се може наставити са процесом имплементације и „у првом реду“ формирања Заједнице српских општина – као, наглашава Петковић, прва обавеза која је договорена у Охриду.

„После толико година данас смо први пут у оквиру трилатералног састанка, разговарали о најконкретнијим корацима за формирање ЗСО. Тачније, шта је то што Управљачки тим треба да уради, а у складу са споразумима из 2013. и 2015. године“, каже он.

Казао је и да је утврђено да први корак у формирању ЗСО буде представљање Нацрта статута који је израдио Управљачки тим, а у оквиру дијалога на високом нивоу.

Петковић је потом открио и да је данас у Бриселу утврђен и текст декларације о насталим особама, који ће, како је казао, бити званично усвојен тек на састанку на високо политичком нивоу.

А пре тога, стране ће се договорати о терминологији која ће бити искоришћена.

„Посебно смо водили рачуна о свим терминима, и нисмо прихватили онај који се помиње у међународној конвенцији о присилном нестанку, зато што смо водили рачуна да не угрозимо интересе државе Србије“, каже Петковић.

Додаје да је утврђивање овог текста, пре свега, важно због породица свих оних који се воде као нестали.

Прецизирао је потом и да се данас разговарало и о енергетици, односно да је договорено да се разговори о томе и даље наставе са оператерима – КЕДС-ом и то ради дистрибутивних услуга.

Речи је било и о регистарским таблицама, али и о инцидентима, нападима…

 

„Изашли смо са конструктивним предлозима. Приштина је то за сада одбила, али у сваком случају је најважније да инсистирамо на миру, да гледамо како да разговарамо и решавамо проблеме на миран начин. Свако заустављање наших људи, возила или санитета, није начин на који је могуће остварити нормализацију односа. Важно је да проналазимо решења и зато мислећи пре свега на српски народ на КиМ који морамо да заштитимо, битно је да у Бриселу водимо рачуна како да они остану безбедни, јер видите да смо сви сведоци свакодневних напада. И о томе смо отворено говорили овде, о свим инцидентима, нападима и свему ономе што Приштина кроз своје једностране потезе чини“.

 

Разговори ће, каже, бити настављени. Србија је та која је, додао је, показала конструктивност у свим споразумима и договорима.

„Уз наше јасно исказане црвене линије када је реч о томе колико можемо да идемо у процесу имплементације“, казао је Петковић.

Наслов: Покрет за одбрану Косова и Метохије

(КоССев, 04. 04. 2023)