Покрет за одбрану Косова и Метохије

Пич: Не мислим да је међународна заједница размазила Србију

Извор: Амбасада Велике Британије у Подгорици

Специјални изасланик Велике Британије за Западни Балкан Стјуарт Пич оцењује да наставак ситуације без решења између Косова и Србије штети Београду и Приштини, преноси Кљан Косова.

“По мом мишљењу, свеобухватан, коначан и стабилан споразум између Косова и Србије је неопходан што је пре могуће”, изјавио је Пич за Кљан Косова. 

Када је у питању иницијатива “Отворени Балкан”, Пич каже да би такве иницијативе требало да буду отворене за све под једнаким условима за све.

“Поздрављам иницијативе које су у прилог регионалној сарадњи, економској интеграцији и отварању тржишта, које пружају стварну корист за регион у целини. Императив је, међутим, да сви ови процеси буду инклузивни и отворени за свих шест земаља Западног Балкана под једнаким условима”, рекао је он.

На питање да ли је Србија размажена од стране међународне заједнице, Пич каже да се то не поклапа са његовим искуством. 

“Морам да кажем да се ово не поклапа са мојим искуством – имао сам и наставићу да водим отворене и искрене разговоре са владама Косова и Србије”, додаје он.

Он је рекао да Србија има везе са Русијом, али да истовремено одржава блиске везе са остатком Европе и Запада.

“ЕУ је највећи трговински партнер Србије. Подржавамо пут Србије ка ЕУ и других земаља у региону, јер сматрамо да људима пружа најбоље могуће изгледе за просперитетан и миран живот. То није у супротности са везама са Русијом”, поручио је британски изасланик.

Он је поновио да Велика Британија подржава Косово за чланство у Савету Европе и додала да охрабрују пет непризнатих земаља ЕУ да признају независност Косова.

Упитан да ли ангажовање толиког броја изасланика означава неповерење према изасланику ЕУ за дијалог Мирославу Лајчаку ПИч одговара одрично.

“Наше улоге су веома комплементарне. Део моје улоге је да подржавам процес дијалога уз посредовање ЕУ, који Уједињено Краљевство и даље у потпуности подржава. Као изасланик, блиско сарађујем на томе са специјалним представником ЕУ Мирославом Лајчаком. Мислим да именовање ових изасланика заиста показује колико је Западни Балкан важан за обе земље”, поручује он. 

ПИч додаје да је неопходно што пре усвојити свеобухватан, коначан и стабилан споразум између Косова и Србије. Наставак нерешених питања, како наводи, није користан никоме осим онима који настоје да подстакну поделе међу суседима и ометају напредак ка просперитетнијој и стабилнијој будућности.

“Сада постоји прозор могућности и хитна потреба да се нешто промени. У Европи постоји нова реалност, створена ратом у Украјини. Решавање дугогодишњих спорова на Западном Балкану је од суштинског значаја за безбедност и благостање Европе. Лидери обе земље то знају и морају сада да раде на решавању отворених питања како би постигли коначни споразум. Знам да неће бити лако, али УК ће наставити да подржава Косово, Србију и ЕУ у постизању овога”, наводи он.

Када је у питању визна либерализација Пич каже да би требало охрабрити Косово да настави разговоре са државама ЕУ које су и даље скептичне по овом питању, као и да је свестан дубоког разочарења изазваног овом ситуацијом.

Пич наглашава да Велика Британија подржава тежњу Косова да се придружи Савету Европе, а пријем Косова у ову организацију, како наводи, представљао би добродошао сигнал посвећености демократији, владавини права и заштити права свих грађана. 

“То је важна прилика за народ Косова и Уједињено Краљевство са поносом подржава апликацију Косова. Редовно смо разговарали са Владом Косова о њиховим припремама и плановима за процес и наставићемо то да радимо на свим нивоима у Приштини, Лондону и Стразбуру”, додаје он.

Наводи и да Британија, као једна од првих земаља која је признала косовску независност, подржава и брани Косово у међународним телима и охрабрује земље  да га признају.

Наводи и да је потез Косова да уведе брзе санкције Русији и Белорусији био важан, поздрављен и признат од стране Г7. Косово тиме, како каже, показао да је поуздан партнер НАТО и евроатлантске заједнице.

(К.К./Косово онлајн, 20. 07. 2022)