Покрет за одбрану Косова и Метохије

Потпредседник ААК: Приштина да захтева изузеће Лајчака; Мустафа: „Косово је библија за грађане“

Низу негативних реакција из Приштине поводом изјаве Мирослава Лајчака о неопходности измене устава ради формирања ЗСО придружили су се потпредседник ААК Мухарем (Мухаррем) Нитај и лидер ЛДК, Иса Мустафа. И док Нитај захтева од косовске владе да затражи изузеће изасланика ЕУ из дијалога, Мустафа му поручује да је „држава Косово Библија за грађане Косова“.

Изасланик ЕУ боравио је ове недеље у Приштини па потом и у Београду где је странама у дијалогу поручио да се ЗСО мора формирати, а поводом инсистирања Приштине да до тога дође у складу са одлуком Уставног суда, у два наврата изјавио да „Устав није библија“, те да је „логично да ће морати да се мења“.

Ова изјава наишла је на критике приштинске владе која инсистира на формирању ЗСО на основу одлуке косовског уставног суда о Споразуму потписаном у Бриселу, чиме се укидају извршна овлашћења и, како то Београд тумачи, ЗСО своди на ниво невладине организације.

Након оптужби да се на овај начин стварају услови за формирање „Додикове републике“ унутар Косова, као и да је заправо захтев за измену устава усмерен ка оживљавању идеје о „размени територија“ које је данас упутила косовска министарка спољних послова из странке ААК, Мељиза Харадинај, огласио се још један званичник ове странке.

Путем објаве на Фејсбуку потпредседник странке Рамуша Харадинаја, Мухарем (Мухаррем) Нитај, поручио је да би Приштина требало да затражи изузеће Лајчака.

„Чак и на суду једна странка има право да захтева изузеће судије из поступка. Приштина би такође требало да затражи Лајчаково изузеће“, поручио је Нитај.

У својој реакцији лидер владајуће ЛДК, Иса Мустафа, Лајчакову изјаву тумачи као „безобзирну и непримерну“.

„Сматрам да је изјава Устав Косова није Библија која се не може променити непромишљена и непримерна. Ако Устав према Лајчаку није Библија онда је држава Косово Библија за грађане Косова. Свако решење које нашу државу чини нефункционалном не би требало прихватити“, поручио је Мустафа у изјави за приштинску Коху.

Поновио је став косовске владе – да би Заједница српских општина требало да се формира у складу са оценом косовског уставног суда о Бриселском споразуму.

„Споразуми за ЗСО предвиђају да се оно оснива на основу закона Косова. У ствари, Споразум о принципима из 2015. године предвиђао је да Владин акт о осниванњу ЗСО, као и било какве измене и допуне Статута подлежу оцени Уставног суда. Ово се сада не односи, јер је Суд рекао да је ЗСО основана само према првом споразуму из 2013″, изјавио је Мустафа.

Мустафа је уједно подсетио на писмо које је недавно објавио, а које му је наводно послала бивша висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност, Федерика Могерини, још 2015.

У овом писму, како Мустафа Тврди, потврђено му је да ЗСО неће имати извршна овлашћења.

„Косово не би требало да мења ставове као што се људи мењају у ЕУ“, додао је Мустафа за Коху.

Извор: КоССев