Покрет за одбрану Косова и Метохије

Почетак нове школске године: Потешкоће са допремањем бесплатних уџбеника, безбедност највећи изазов

Фото: Косово онлајн

Нова школска година у српским срединама на Косову, у школама које функционишу по систему Републике Србије, почеће на време, сутра, 2. септембра. Број ученика је на задовољавајућем нивоу, истичу саговорници Косово онлајна. Међутим, највећи проблем је са допремањем бесплатних уџбеника, а безбедност остаје највећи изазов. Поред тога, забрана употребе динара, знатно отежава функционисање школа, али и живот запослених.

У школама у српским срединама на Косову извршене су последње припреме, и све је спремно за почетак школске године. У понедељак ће се ђаци вратити у школске клупе, а међу њима и 1.090 првака.

Директори школа на северу Косова, али и јужно од Ибра истакли су да су школе, као и сваке године, спремне да дочекају ученике.

Наводе да ће бесплатни уџбеници за ученике који испуњавају услове бити допремљени, али по том питању постоје потешкоће.

Безбедност деце је највећи изазов, али и приоритет, па се надлежни у школама на све начине труде да обезбеде безбедно окружење за ученике.

Иако је од забране употребе динара функционисање школа, али и запослених, отежано, директори и наставници поручују да је њихова дужност да децу дочекају са осмехом.

Директор Основне школе “Свети Сава” у Северној Митровици, Милорад Јовановић, истакао је да родитељи не треба да брину због дезинформација да ђаци неће поћи у школу на време, те да по плану и програму нова школска година почиње у понедељак, 2. септембра.

“После низа дезинформација које су кружиле севером да нећемо почети са наставом редовно, одржан је састанак директора школа са севера Косова, и званичне информације које имам јесу да 2. септе,пра, по плану и програму Министарства просвете Републике Србије, деца у Основној школи „Свети Сава“, а верујем и у свим другим школама, полазе на наставу”, рекао је Јовановић.

 

 

Он је захвалио родитељима на стрпљењу, разумевању и поверењу које имају у све институције. 

Јовановић је истакао да је у тој школи ове године уписано 115 ђака првака.

“Имамо добар тренд када је у питању упис првака, што ме посебно радује. Предшколска установа ‘Даница Јарамаз’ је извела 188 ученика који би требало да пођу у први разред, а Основна школа ‘Свети Сава’, уписала је 115 ученика у први разред”, прецизирао је он.

Како је навео, ова школа броји око 750 ученика у 34 оделења, са једним истуреним оделењем у Сувом Долу.

И ове године за родитеље који испуњавају услове за бесплатне уџбенике, они ће бити обезбеђени, додао је Јовановић.

“Бесплатни уџбеници ће стићи на одређене пунктове, одакле ћемо ми то преузети и предати родитељима”, рекао је он, и додао да школа поседује фонд књига, те да се труде да уџбенике које школа има поделе ђацима, и на тај начин олакшају родитељима.

Најважније питање, каже Јовановић, је безбедност ученика.

“Живимо у турбулентном времену, на простору који је такав какав јесте, али школа има видео надзор који је у функцији, имамо обезбеђење школе, и наставници су укључени у ту причу, најбитнија нам је безбедност деце, а све остало долази само по себи”, закључио је Јовановић.

 

 

У Основној школи “Лепосавић” број ђака првака је већи него претходних година.

Директорка те школе Силвана Маговчевић пожелела је ученицима срећан и успешан почетак нове школске године.

“Ове године можемо да се похвалимо да смо уписали већи број ученика првог разреда у односу на претходну годину. Први разред ће похађати 79 ученика у матичној школи, и у издвојеним оделењима у Јошаници и Дрену”, рекла је она.

 

 

Како је истакла, у наредном периоду ће бесплатни уџбеници бити допремљени ђацима. Додала је да школа има толаранције за родитеље који не добијају бесплатне уџбенике, с обзиром на ситуацију.

“Пракса нам показује да родитељи углавном на време обезбеде уџбенике и школски прибор неопходан за похађање наставе”, додала је она.

 

 

Безбедност деце у школи је обавеза те установе, нагласила је Маговчевић.

“Наша је обавеза да се бринемо о безбедности свих ученика, и свих нас који смо у наставном процесу. Водимо рачуна о њима, велиики број наставника је укључен у то, пропратимо присуство и боравак деце у школи, и трудимо се да прође у најбољем реду”, рекла је.

 

 

Родитељи чија деца похађају ову школу истакли су да верују у посвећеност запослених у школи, што се безбедности тиче, али да их брине пут до школе.

Ивана Вукашиновић, мајка ученика трећег разреда, каже да бесплатни уџбеници значајни, али да ће тешко да буду допремљени. Она је, као родитељ, забринута за безбедност деце.

“Књиге набављамо преко школе, мој син је треће дете и има права на бесплатне уџбенике, али они касно стижу, због целокупне ситуације. Јако је тешко и надам се да ће се то мало побољшати. Што се безбедности тиче, увек бринемо, да ли ће деца стићи до школе, како ће се вратити, али функционишемо некако”, рекла је она.

 

 

Мирјана Бараћ и ове године мора у централну Србију како би купила уџбенике. Нада се да српској деци на Косову неће бити ускраћено право на образовање.

“Чињеница да детету морате да објасните зашто не могу овде да се купе књиге отежава нам живот. Наша ситуација је компликована, наш свакодневни живот је компликован, од тога да не можемо да подигнемо плате, купимо производе из Србије. Страх постоји, али живимо с убеђењем да ће и ова школска година да протекне без инцидената. Надам се да деци неће бити ускраћено то основно право да стичу образовање. То је темељ здравог друштва”, рекла је она.

 

 

Слађана Раловић истакла је да је снабдевање уџбеницима веома отежано. Како истиче, пут до школе сада је разлог за забринутост, јер деца наилазе на формације и људе који раније нису били присутни у Лепосавићу.

“Овде не можемо да их купимо, не дозвољавају да нам их доставе, морамо да одемо ван ове територије да набавимо све што нам треба, јер смо веома ограничени. у поседње две године размишљам о безбедности, никада раније се нисам бринуа, а сада и одлазак до школе представља бригу, јер деца пролазе поред разних формација и људи који раније нису били на овим просторима. У школи се сви труде да обезбеде безбедност, али многе ствари не зависе само од запослених тамо”, рекла је Раловић.

 

 

За почетак нове школске године спремне су и школе у српским срединама на централном Косову.

Директор Основне школе “Миладин Митић” у Лапљем Селу, у близини Грачанице, Љубиша Караџић, истакао је да је и та школа спремна за почетак нове школске године. Иако је ситуација за српску заједницу лоша, додаје, просветни радници су дужни да се издигну изнад свега, и да ђаке дочекају са осмехом.

“Околности за наше ученике и наставнике нису промењене. Ситуација је таква каква јесте, и даље ситуацију диктира политика, у том смислу тренутно је негативна за нашу заједницу. Али, ми морамо да се издигнемо изнад тога, све зарад наших ученика, да их дочекамо са осмехом на лицу”, рекао је Караџић.

 

 

Број ученика у школи у Лапљем Селу је 385, а како истиче Караџић, то је мањи број него ранијих година.

“У издвојеном оделењу у Чаглавици нажалост имамо само четири ученика, немамо уписаних првка, у издвојеном оделењу у Преоцу је такође мали број ученика, имамо осам првака”, рекао је он.

Бесплатни уџбеници још увек нису стигли, а школе, додаје Караџић, као и сваке године, имају проблем да допреме исте.

“Још увек нисмо добили уџбенике, као и сваке године имамо потешкоћа да допремимо књиге. Надамо се да ћемо решити и тај проблем и да ће и наши ученици добити уџбенике”, каже Караџић.

Плате просветних радника, захваљујући Министарству просвете Србије, су редовне, али од укидања динара школе на Косову се суочавају са проблемима.

“Што се тиче функционисања школе веома је тешко од када је укинут динар. Наши представници из локалне самоуправе, Школска управа и Канцеларија за КиМ знају за те проблеме, материјани трошкови се уплаћују школама, међутим ми овде немамо динаре, администрација, ја лично, или моје колеге одлазимо до најближе експозиторе Поштанске штедионице у Куршумлији, Бујановцу, Врању или Рашки… То је у многоме пореметило рад школа, али покушавамо да решимо проблеме, како би школа могла да функционише”, додао је он.

 

 

И поред потешкоћа, захваљујући локалним самоуправама и Канцеларији за КиМ, школа у Лапљем Селу добила је средства и опрему за опремање кабинета и атријума.

“Новина у нашој школи је да ћемо опремити кабинете за Хемију, Биологију и Физику, добили смо средства и опрему од Канцеларије за КиМ. На тај начин ћемо унапредити практични рад наставника и ученика. Уредили смо и атријум за одржавање часова на отвореном”, рекао је Караџић и подсетио на успехе ђака те школе на регионалним и републичким такмичењима у свим областима.

 

 

И директор Основне школе “Стаја Марковић” у Штрпцу, Чедомир Николић, истиче да су спремни за почетак нове школске године и да је број ученика исти као и прошле године.

„Као и претходних година, и ове школске године потрудили смо се да у складу са нашим материјалним могућностима урадимо све оно што би учинило боравак у нашој школи лакшим и лепшим. Велики број учионица је окречен, паркети такође, што се тиче те физичке припремљености, она је у потпуности извршена. Исто тако одржали смо и седницу наставничког већа где је извршена подела предмета на наставнике. У нашој школи имали смо 392 ученика прошле године и ове године имамо исти број, 37 ученика је завршило 8. разред, а 37 предшколаца је уписало ову школу“, рекао је Николић.

 

 

Николић је појаснио које ученике следују бесплатни уџбеници, али и нагласио да је проблем њихово допремање из централне Србије.

„Што се тиче бесплатних уџбеника то је програм треће дете и корисници социјалне помоћи. Као што смо сви упућени јако је тешко допремање уџбеника преко административног прелаза, уџбеници су припремљени и налазе се у централној Србији, а на који начин ће бити достављени ученицима, донеће се одлуке на мало вишем нивоу“, рекао је он.

 

 

Поред проблема са уџбеницима, Николић је додао да је проблем и подизање плата, где сви запослени морају до централне Србије како би подигли своја примања.

 

 

“Многе ствари не зависе од нас, и ми се трудимо да се прилагодимо ситуацији у којој живимо“, истакао је Николић.

Директор Средње школе “Јован Цвијић“ у Штрпцу, Срђан Ивановић, истиче да су спремни за почетак нове школске године, али да је прву годину уписао мањи број ученика у односу на прошлу годину.

„Што се тиче почетка школске године Средња школа „Јован Цвијић“ је спремна за почетак. Уписано је укупно 70 ученика, а на нивоу школе имамо око 350 ученика“, рекао је Ивановић.

 

 

Начелник Школске управе Блажо Драговић каже да безбедност остаје највећи изазов. У српским срединама на Косову, додао је он, уписано је 1.090 ђака првака.

Драговић је истакао да је одржано низ састанака, како са Министарством просвете Републике Србије, тако и са директорима школа на Косову и да је учињено све да се створе услови за почетак нове школске године.

“Имали смо низ припремних активности у вези са припремом почетка нове школске године. Одржани су састанци са Министарством просвете, са директорима школа и могу рећи да су све школе спремне за почетак нове школске године. Морам да кажем да ниједна школа није угашена, сва оделења настављају да раде, сви радници остају на својим радним местима“, каже Драговић.

 

 

“Било је прича да не почињемо на време нову школску годину, не знам одакле је то пласирано, али то није истина. Све почиње на време“, каже Драговић.

Напоменуо је да безбедност остаје највећи изазов.

„Безбедност је нама на Косову и Метохији увек изазов, али што се тиче школа, ја могу да кажем да све што је у нашој моћи, то је урађено. Родитељи не треба да брину“, закључио је Драговић.