Да ли је Декларација Свесрпског сабора српског народа Републике Србије и РС са 49 тачака о јединству и целовитости од националног помирења до фолклора, која ће бити понуђена на усвајање скупштинама у Београду и Бањалуци, била потребна због четири одредбе о Косову и Метохији?
Реч је о тачкама од 11. до 14. од којих је, најзначајнија последња у којој Свесрпски сабор, после „констатације да је КиМ неотуђиви део Републике Србије“ и „инсистирања на извршењу Резолуције Савета безбедности УН 1244 у свим њеним аспектима“ поручује да су “ спровођење Бриселског споразума, формирање Заједнице српских општина и стални дијалог једини одрживи пут за решавање проблема“.
Коме и због чега треба да кроз Скупштини Србије прође „папир“ са ЗСО као једино решење, иако је у Бриселу дефинисана у оквиру територијалног интегритета самопроглашене косовске државе? У високим дипломатским круговима у Београду готово да нема дилеме да ће Декларација „проћи“ у Скупштини Србије не само због парламентарне СНС-СПС већине него и због, како се спекулише, притиска Амбасаде САД на део парламентарне опозиције која се не слаже са садржајем овог „папира“.
– Добро је што се по први пут после дужег времена у једном акту који би требало да усвоји Народна Скупштина Србије помиње Резолуција 1244 СБ УН и територијални интегритет Србије. Али, с друге стране, збуњује што се у истом том документу, који иде на усвајање у српски парламент, помиње примена Првог бриселског споразума и оснивање ЗСО јер се зна да она само један интрумент у правном поретку независног Косова. Независно Косово како се признаје Првим бриселским споразумом и територијални интегритет Србије по Резолуцији 1244 СБ УН не би могли да се нађу заједно у правно-политичкм акту какав је Декларација која ће бити пред Скупштином Србије – указује у изјави за Данас професор Зоран Чворовић са Правног факултета Универзитета у Крагујевцу.
Политички аналитичар Душан Јањић сматра да би скупштинско усвајање Декларације било „двоструко прање савести председника Србије Александра Вучића и увлачење Скупштине Србије у легитимизацију Француско-немачког предлога.
– ЗСО је већ била пред Скупштином Србије кад је усвојен документ који је предложио тадашњи председник Србије Томислав Николић, чије је идеја била да преко ЗСО добије РС на Косову. То је већ тада било неоствариво, али стратешким преговарачким грешкама Београда сад је ситуација да, према Статуту који је направила администрација ЕУ, ЗСО нема извршну власт нити координацију, него саветодавну улогу. Вучић је толико „надувао“ значај ЗСО да је занемарио сва друга важна питања, а код Албанаца и међународне заједнице створио привид да ће признати Косово де факто и де јуре чим добије ЗСО. Сада одговорност преноси на Свесрпски сабор и Скупштину Србије што је испод сваког политичког нивоа – истиче Јањић.
Према његовим речима, Вучић и Петар Петковић би, „уместо скривања иза Свесрпског сабора, требало да Скупштини поднесу извештај о свему што су испреговарали, а не да парламент преузима политичку и историјску одговорност СНС и Александру Вучићу и Милораду Додику даје оправдање са све будуће потезе“.
Марко Јакшић, члан Председништва Српског националног већа КиМ и Покрета Отаџбина, нема дилему да је реч о „још једној Вучићевој подвали српском народу на КиМ“.
– Вучић је Приштини предао полицију, судство, енергетику, телекомуникације, све симболе државности Србије – динар, саобраћајне таблице, лична документа… У ингеренцији Србије остали су само просвета, здравство, социјала и култура које сад треба да стави под капу свог коалиционог партнера Аљбина Куртију, јер Српска листа је и даље присутна у Скупштини Косова и даје легитимитет свему што се ради на штету Србије и српског народ. ЗСО је коначан раскид са институцијама државе Србије јер са њом Вучић све предаје Куртију, а такво решење није имуна ни СПЦ, која се понаша као филијала СНС – категоричан је Јакшић. Он указује и да је скуп у Београду 8. јуна био „крњи Сабор заснован на морално-политички подобним Србима“.
– Не може сабор да буде свесрпски, а да на њему нема опозиције. Српски народ и државу не чине само представници власти, него и опозиције. Срби на КиМ су очекивали да ће макар и крњи сабор поставити питање Француско-немачког предлога који је Вучић прихватио. Испало је да се цела прича заснована на „пресипању из шупљег у празно“ и прикривање Вучићеве издаје КиМ – сматра Марко Јакшић.
Четврт века Кумановског споразума
Свесрпски сабор Србије и РС, одржан је дан уочи 25. годишњице потписивња Војно-техничког споразума 9. јуна 1999. на војном аеродрому код Куманова који је означио крај НАТО бомбардовања СР Југославије. Овим документом, познатим као Кумановски споразум, прекинути су ваздушни удари НАТО на СРЈ, а дан касније усвојена је Резолуција 1244 у СБУН. Споразум су потписали: генерал Војске Југославије Светозар Марјановић, полицијски генерал Обрад Стевановић и британски генерал Мајкл Џексон. Потписивањем Кумановског споразума створени су услови за повлачење ВЈ и МУП Србије са КиМ и улазак Кфора.
Српска листа на Сабору
Заједничкој седници Влада Србије и РС, на којој је у суботу усвојена Декларација присуствовали су и представници Срске листе. Они нису имали право „на реч“. „Из простог разлога – они имају своје представнике у председнику Србије и председнику Владе Србије, јер су део Републике Србије“, објаснио је Александар Вучић на заједничкој седници две владе.