У Приштини је јутрос одржан први састанак Координационе групе за чланство Косова у Савету Европе. Састанак је одржан у згради косовске владе, а присуствовао му је косовски премијер Аљбин Курти као и министарка спољних послова, Доника Гервала. Обоје су мишљења да је фаза овог процеса прошла, те да је Косову место у тој међународној организацији.
Курти је на овом састанку најпре поручио да је Косово испунило захтеве који су му били задати.
„Данас заједно отварамо први састанак координационе групе за чланство Косова у Савету Европе. Република Косово је испунила и законске услове и стандарде… Сада када је процес прошао у Скупштини, можемо слободно рећи да почиње суштинска фаза процеса“, изјавио је Курти.
Сматра и да Косово заслужује своје место у Савету Европе јер је, како је казао, „изграђено на европским вредностима, укључујући и права мањинских заједница“.
„Као најстарија организација, Савет Европе, као и наша земља, оличава вредности људских права. Република Косово је изграђена на вредностима Савета Европе и права мањинских заједница природно имају место у овој организацији“, казао је косовски премијер.
Чланство у Савету Европе омогућава, истакао је, приступ међународном суду за заштиту људских права и грађана што „представља значајан корак у јачању права и слобода грађана“.
„Надајући се брзом напретку процеса, власти Косова позивају све институције да се ангажују у овом циљу и покажу озбиљност и професионализам у спровођењу неопходних корака ка приступању Савету Европе“.
Гервала сматра да је Косово требало да уђе у Савет Европе још пре много година.
Када је реч о самој Координационој групи, каже да је она од великог значаја како би процес чланства протекао што брже.
Иначе, косовска влада је Нацрт одлуке за формирање Координационе групе за чланство у Савет Европе усвојила средином овог месеца.
„Сада када је прва фаза прошла, све ће зависити од добре координације ове групе… Од ваше координације зависиће и темпо чланства у Савету Европе… Косово је требало да уђе у Савет Европе пре много година“, нагласила је Гервала.
Подсетимо, Косово је 12. маја прошле године званично поднело захтев за пријем у СЕ.
Комитет министара Савета Европе тек је 24. априла ове године, на ванредној седници подржао њихову пријаву и проследио је Парламентарној скупштини на консултације.
За приштинске званичнике тако је завршена прва фаза ка чланству Косова у ову међународну организацију.
Србија се супротставила, а уз њу и Мађарска, Азербејџан, Грузија, Румунија, Кипар и Шпанија. Подршку су им пружиле 33 државе.
То што је Србија против њихове апликације, за Приштину је био још један повод да Београд оптужи за кршење Орхидског споразума, а због члана 4 овог документа – „Србија се нец́е противити чланству Косова у било којој међународној организацији“.