Покрет за одбрану Косова и Метохије

Прогласом “Пет минута громогласне тишине” УНС и ДНКиМ у Грачаници обележили Међународни дан медија

Фото: Косово онлајн

Удружење новинара Србије и Друштво новинара Косова и Метохије обележили су у Дому културе у Грачаници Међународни дан слободе медија, одакле су упозорили на угроженост новинара на Косову и затражили правду за нестале новинаре и медијске раднике од 1998. до 2005. године.

Поводом положаја новинара и медијске професије УНС и ДНКиМ огласили су се прогласом позивајући медије да симболичном акцијом “Пет минута громогласне тишине” у 11.55 прекину емитовање програма, како би надлежне институције упозорили на тежак положај новинарства.

Новинарка и директорка Радија “Косовска Митровица” Маја Фићовић и одговорни уредник РТВ КИМ Горан Аврамовић прочитали су проглас УНС у којем су, између осталог, наведени примери кршења слободе медија на Косову.

“Српска заједница на Косову и даље нема независни канал који треба да покрива територију Косова и Метохије, а портал телевизијског канала на Српском језику РТК2 не уређује редакција којој припада. Посалник Самоопредељења Љуан Аљиу тражи забрану портала Косово онлајн. Иако је Европска федерација новинара на предлог УНС усвојила две резолуције о несталим и киднапованим новинарима на Косову, којом се подразумева формирање Међународне комисије која би истраживала убиства и киднаповања, не назире се њено формирање. Зато УНС тражи да косовске институције и међународна управа на Косову хитно формирају ову комисију у којој ће бити и представници новинарских удружења ради истраживања убиства и киднаповања новинара и медијских радника на Косову од 1998. до 2005. године, као и да преговори Косова о визној либерализацији са ЕУ буду условљени резултатом ових истрага”, наведено је у прогласу УНС.

Генерални секретар Удружења новинара Србије Нино Брајовић казао је да УНС прогласом анализира протеклу годину и тражи одговоре на искушења са којима се новинари суочавају.

“Косово и Метохија је територија на којој је од 1998. до 2005. године било највише киднапованих и убијених новинара у Европи. Тај црни талас није наишао на пажњу овдашњих институција. Од 17 новинара, само је починилац убиства једног од њих приведен пред лице правде. Ни међународне институције у протекле две деценије нису се бавиле овим проблемом. Ми смо као Удружење истраживали, подсећали и указивали, прикупили доста доказа везаних за отмицу и убиства наших колега. Јуче смо девети пут поставили обележје на месту где су последњи пут виђени Ранко Перенић и Ђуро Славуј и тиме смо наставили акцију трагања. Нећемо одустати и нећемо се предати”, казао је Брајовић.

Медијским радницима се путем видео поруке обратио и шеф мисије ОЕБС на Косову Мајкл Давенпорт који је казао да су новинари под већим притиском него икада.

“‘Репортери без граница’ оценили су да су новинари у овом региону мета физичких и вербалних напада. Косово има релативно високе резултате, али још увек видимо превише случајева претњи и напада на новинаре, укључујући 11 инцидената од почетка 2022. године. Мисија ОЕБС на Косову наставиће да подржава медијску заједницу на унапређењу слободе медија и у омогућавању безбеднијег радног окружења за новинаре. Због тога желим посебно да похвалим рад удружења српских новинара на Косову а посебно обележавање сећања на нестале новинаре укључујући и Ранка Перенића и Ђура Славуја. Обележавањем Међународног дана медија исправно је и одговарајуће да се сетимо ваших колега новинара који су убијени и киднаповани. Такви случајеви злочина морају бити истражени до краја”, казао је Давенпорт.

На крају, млади сатиричар и афористичар из Косовског Поморавља једини добитник Вибове награде са Косова Јован Зафировић говорио је своје афоризме и изразио задовољство што их може поделити са медијима на свом Косову.

Такође изложене су карикатуре више аутора објављиване у штампаним и електронским медијима.

Светски дан слободе медија обележава се 3. маја од 1993. године одлуком Генералне скупштине Уједињених нација.

 

(Косово онлајн, 03. 05. 2022)