Припадници Косовске полиције ухапсили су ноћас на Мердару Милу Анђелковић, из села Новаке код Призрена, саопштила је јутрос Канцеларија за КиМ, а за KoSSev потврдио њен бранилац Дејан Васић. Ухапшена је због наводних фалсификованих папира за стан, а након саслушања пуштена је да се брани са слободе.
Како наводе из Канцеларије за КиМ, Анђелковић, која је повратница из села Новаке, спроведена је након хапшења под пратњом полиције у станицу у Сувој Реци.
KoSSev је овог јутра затражио писаним путем од Косовске полиције потврду о хапшењу Миле Анђелковић као и друге информације о околностима које су довеле до хапшења.
Одговор полиције стигао је нешто после 16:00.
„Ваш захтев се односи на личне податке који су заштићени законом, тако да не можемо да их пружимо“, кратко су поручили.
Она се терети да је фалсификовала папире за стан у Сувој Реци, који је, како се додаје у саопштењу, њен отац добио од Електрокосмета, још 1998. године.
Из Канцеларије прецизирају да у овом стану живи Албанац који је бивши колега њеног покојног оца, те да је, иако је донето решење о исељавању, направљен договор да он остане у стану и плаћа кирију.
Међутим, како додају, кирију је платио само један месец, а после тога је наставио да бесправно живи у стану.
Наводе и да су одмах након хапшења обезбедили адвоката и обавестили све релевантне представнике међународних мисија на КиМ.
Адвокат Миле Анђелковић, Дејан Васић, потврдио је данас за KoSSev да је његова клијенткиња саслушана.
„Пошто је тужиоцу у Призрену достављена документација у вези са станом који је наводно споран, тужитаљка је обавила саслушање, отклонила неспоразум и пустила осумњичену да се брани са слободе“, навео је Васић.
Даљи ток поступка, сада зависи од тужиоца, додао је Васић.
„Хапшење Миле Анђелковић још један је од бруталних примера застрашивања Срба повратника на Косово и Метохију. Очигледна је намера власти у Приштини да се Срби различитим механизмима притисака и претњама хапшењем одврате од повратка“, оцењују из Канцеларије за КиМ.
Подсетили су да је једна од тема о којима се разговарало након наставка дијалога у Бриселу било управо питање расељених лица.
Међутим, како додају, због недостатка политичке воље у Приштини, још увек не постоје потребни услови за повратак расељених Срба, те да то показује и пример Анђелковић.
Затражили су реакцију Брисела и међународних мисија.
Извор: КоССев