Уставни суд Косова пресудио је још 2016. да се 24 хектара одузетог земљишта врате манастиру Високи Дечани, али упркос пресуди и свим позивима амбасадора Квинте током година, та одлука још није спроведена. И док се албански политичари и стручна јавност у великој мери противе обавези да се 24 хектара врате манастиру, мало се помиње чињеница да је Високим Дечанима 1946. године одузето више од 700 хектара земљишта и шуме, а ту одлуку комунистичких власти у Приштини “поштују“.
Држава Србија је 1997. вратила свега 24 хектара манастиру, што је тада уписано у катастар, али око повраћаја остатка земљишта или компензацији тада није било речи.
Историчар Александар Раковић сматра да када би се поменутих 24 хектара заиста вратило, то би можда омогућило да се отвори прича око повратка остатка имовине СПЦ која је била одузета од стране комунистичких власти 1946. године.
“Управо се због тога можда толико Приштина и опире томе и можда страхује да би то отворило причу око повратка остатка земљишта и имовине коју су комунистичке власти одузеле СПЦ на територији Косова и Метохије. И ту се не ради само о Високим Дечанима, него и Пећкој патријаршији (око 800 хектара) и многим другим црквама и манастирима“, каже Раковић за Косово онлајн.
Како наводи наш саговорник, албанска власт у Приштини би требало да пониште одлуку из 1946.
“Дакле постоје три опције, или да се врати земљиште Високим Дечанима, да се компензује за друго земљиште или да се финансијски обештети СПЦ. На жалост, овде су у питању двоструки аршини, једна правила важе за Србе, друга за остале. Сећам се када је требало да се врати земљиште Пећкој патријаршији, које је требало да буде употребљено за испашу, Италијани су климнули главом и рекли “биће урађено”, али никада се наравно то није догодило. Наравно, треба бити упоран, тражити изнова и изнова, а једног дана ће се створити нове међународне околности које ће омогућити повраћај имовине СПЦ на Косову и Метохији“, сматра Раковић.
Подсећања ради, Законом о аграрној реформи из 1945. године, омогућено је одузимање имовине СПЦ, па је тако 20. децембра 1946. године Пећкој патријаршији одузето готово 800 хектара обрадиве земље и шуме, док је манастир Високи Дечани остао без више од 700 хектара.
У годинама које су уследиле комунистичке власти су омогућиле отимање и бројне друге имовине цркава и манастира на простору Косова и Метохије.