ремијер Албаније, Еди Рама, борави у дводневној званичној посети Приштини како би се упознао са ситуацијом након подношења оптужнице за ратне злочине и злочине против човечности против косовског председника, Хашима Тачија и лидера ПДК, Кадрија Весељија.
Рама се данас састао са Тачијем, косовским премијером, Авдулахом Хотијем, председницом косовске Скупштине Вјосом Османи, али и лидером НИСМА-е, Фатмиром Љимајем, лидером Самоопредељења, Аљбином Куртијем и лидером ЛДК, Исом Мустафом.
Рама је током данашње посете поклонио Универзитетском клиничко болничком центру у Приштини и помоћ владе Албаније у виду 265 монитора за реанимацију.
Рама је био у пратњи вршиоца дужности министра спољних послова Албаније, Гента Цакаја и амбасадора Албаније на Косову, Ћемаља Минђозија (Qемал Минxхози).
По доласку у Приштину, Рама је поручио да је саопштење КСТ „срамна флека“.
„У Приштини сам да чујем и сазнам више након узнемирујућег писма специјалног суда које ће остати упамћено као срамна флека XXИ века у светској историји правде; која праксу јавне оптужбе, без правне потврде оптужнице, није познавала ни у периодима владавине идеологија пре њих“, написао је Рама на Твитеру.
Осим Љимаја, данашњи Рамини саговорници се нису оглашавали о теми састанка, нити су састанак коментарисали.
Љимај: Из ове ситуације ћемо се извући јачи
Рама се најпре састао са Фатмиром Љимајем који је на Фејсбуку саопштио да је са албанским премијером говорио о могућој координацији између политичког спектра на Косову а у вези са новонасталом ситуацијом.
Љимај преноси и заједнички закључак да лидери политичких партија морају да ставе по страни разлике и делују у интересу Косова.
„Косово не сме да изгуби оријентацију и морамо пажљиво да реагујемо у овој ситуацији, а истовремено сам убеђен да ц́емо се из ове ситуације извући јачи“, поручио је он.
По правилнику СВК доступном на сајту Специјализованих већа стоји да оптужницу треба обелоданити тек након што је судија формално и одобри, али се истовремено и наводи да је у изузетним случајевима тужиоцу дозвољено да оптужницу обелодани и пре потврде судије уколико тужилац то сматра потребним у циљу истраге или кривичног гоњења.
Прошле среде, Канцеларија специјализованог тужилаштва саопштила је да је 24. априла поднела на испитивање оптужницу у десет тачака којима се Хашим Тачи, Кадри Весељи и друга лица терете за низ злочина против човечности и ратних злочина, укључујући убиство, присилно нестајање лица, прогон и мучење. У оптужници се наводи да Хашим Тачи, Кадри Весељи и други осумњичени из оптужнице, сносе кривичну одговорност за скоро 100 убистава. Жртве кривичних дела из оптужнице су стотине лица чији је идентитет познат и међу којима су косовски Албанци, Срби, Роми и лица других националности, као и политички противници.
Ова вест изненадила је косовску и светску јавност, пре свега због момента у ком је вест објављена – три дана пре планираног састанка српске и косовске делегације у Вашингтону на ком је требало разговарати о наставку дијалога, а више од два месеца од кад је оптужница и покренута. Састанак је одложен, због чега су бројни критички гласови да је саопштење КСТ имало и политичку позадину. КСТ је са друге стране у саопштењу навео да делује самостално те да је одлучило да у јавност изађе у страху од могуће иницијативе за укидање Специјализованих већа од стране Тачија и Весељија, на шта су и упозорили у саопштењу.
Стање Ствари и Коссев