Покрет за одбрану Косова и Метохије

„Рампа“ за учлањење тзв. Косова у НАТО

Фото: Gints Ivuskans/AFP via Getty Images
„Што се тиче Косова и свих осталих територија, обавезан редослед корака је прво УН, па онда НАТО“, објашњавају у централи ове војне алијансе.
 

Не постоји могућност да Косово у скоријој будућности постане члан НАТО или програма под окриљем тог савеза, попут Партнерства за мир, јер је предуслов за улазак у Алијансу чланство у Уједињеним нацијама, оцењују високи званичници у седишту НАТО у Бриселу.

„Све одлуке, па и по питању нових пријема, доносе се искључиво једногласно, прихватањем од стране свих земаља чланица“, изјавио је за „Косово-онлајн” НАТО званичник, поводом могућности да Косово буде примљено у чланство те алијансе.

Критеријуми за пријем у чланство НАТО јасно су дефинисани у члану 10 Вашингтонског споразума ове организације, напомиње овај НАТО званичник.

Последњих дана у Приштини се све гласније говори о чланству у НАТО, а за ту иницијативу добили су и подршку турског председника Ердогана.

У НАТО-у напомињу да су они посвећени мисији Кфора на Косову, да су критеријуми за чланство „садржани у члану 10 Вашингтонског уговора“, а када је у питању сам процес приступања он се одвија кроз седам корака.

У члану десет Вашингтонског уговора наводи да „стране могу позвати било коју другу европску државу која је у позицији да унапреди принципе овог Уговора и да допринесе безбедности северноатлантског подручја да приступи овом Уговору.

Свака држава која је тако позвана може постати чланица Уговора тако што ће депоновати свој инструмент приступања Влади Сједињених Америчких Држава.

Влада САД ће обавестити сваку од страна о депоновању сваког таквог инструмента приступања“.

„У случају да се нека од држава чланица НАТО и одлучи да предложи Косово за новог члана, то је по актуелним правилима ове организације немогуће, јер четири земље савеза не признају Косово.

То су Словачка, Шпанија, Грчка и Румунија“, наводи овај извор.

„Не постоји иницијатива за улазак Косова у НАТО или евентуално добијање партнерског статуса, и у том смислу се ништа не дешава”, рекло је више високих званичника НАТО у Бриселу.

Званичници НАТО објаснили су да Вашингтонска повеља из 1949. године о оснивању НАТО, која је и данас темељни документ овог војнополитичког савеза, не прецизира обавезу да земља кандидат за приступање мора имати чланство у УН, „али се у међународном праву ипак подразумева да се термин ‘држава’ односи само на оне са столицом у УН”.

„То тако тумаче и оне чланице НАТО које нису признале државност Косова. Дакле, што се тиче Косова и свих осталих територија, обавезан редослед корака је прво УН, па онда НАТО”, објашњавају у централи НАТО.

(Политика/Нови стандард, 03. 03. 2022)