Након све чешћих позива међународне заједнице да Приштина формира ЗСО, данас се о овом питању огласио и амбасадор Немачке у Приштини, Јерн Роде. Он, међутим поручује да би Косово требало да припреми нацрт статута, јер, како каже, једна визија није нацрт.
Управо је визију о заштити права Срба на Косову на састанку са српским председником у Бриселу представио косовски премијер, Аљбин Курти.
Курти је своју идеју изнео након што је Управљачки тим који чине Срби са Косова представио нацрт статута Заједнице српских општина.
Документ је наишао на подршку званичног Београда, али не и Приштине, која га је одбацила и оценила као нешто што „представља жељу за Републиком Српском на Косову“.
Само дан касније, косовска влада је сменила овај Управљачки тим, наводећи да је њихов посао завршен након представљања нацрта статута, док су и Београд и Европска унија оценили да овим потезом Приштина крши претходно постигнуте договоре.
Курти је у међувремену изашао са својом визијом за питање заједница на Косову, према члану 7 Споразума о нормализацији односа и то по угледу на хрватски модел за Србе у овој земљи.
Убрзо затим Куртију је стигао позив од стране британског амбасадора у Приштини, Николаса Ебота – да Косово предложи Нацрт статуа ЗСО.
„Сада је време да Косово званично предложи нацрт статута за ЗСО, надовезујући се на визију коју је премијер изнео прошле недеље, у складу са критеријумима које је поставила Европска унија“, навео је тада Ебот.
Да Приштина треба да припреми Нацрт статута ЗСО, поручио је данас и немачки амбасадор у Приштини, Јерн Роде.
Како преноси Коха, он је у данашњој изјави медијима у Приштини, осврнувши се на „нацрт визије“, коју је представио косовски премијер, рекао да та „визија“ није Нацрт статута.
„Косово треба да припреми нацрт, једна визија није нацрт. Треба да се припреми нацрт“, казао је Роде, преноси овај медиј.
Позив је Куртију упућен након јучерашњег састанка главних преговарача у Бриселу.
Овај састанак одржан је непуне две недеље након рунде дијалога на високом нивоу, али и након серије узајамних оптужби о избегавању обавеза и скоро свакодневних позива међународне заједнице да две стране примене договорено, укључујући и ЗСО.
Након завршеног састанка, директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић, оптужио је Приштину да бежи од питања несталих и ЗСО, али и да је одбила предлог за решење за регистарске таблице. Заменик косовског премјера, Бесник Бисљими, са друге стране, казао је да се на овом састанку разговарало само о правцу у ком иде дијалог, односно о „свему што се односи на примену споразума“.
Дан након овог састанка из Приштине стижу нове критике на рачун Србије да „крши споразуме“, али и порука да ЗСО мора бити у складу са косовским Уставом. Косовски премијер и председница истовремено траже примену свих тачака недавно закљученог споразума, без услова и без одлагања, те да се не даје приоритет ЗСО.