Званична Приштина остаје при одлуци да не дозволи Србима на Косову да гласају на предстојећем референдуму о промени Устава у области правосуђа, а како преноси Радио Слободна Европа, припадницима српске заједнице остаје на располагању могућност да гласају путем поште или преко Канцеларије за везу Србије на Косову.
Према наводима надлежних из Владе Косова, упућеним РСЕ, гласање поштом и преко Канцеларије за везу су једина два начина за остварење права Срба да гласају 16. јануара. Из Приштине су за РСЕ навели да неће бити бирачких места у српским срединама.
“Понудили смо могућност гласања путем поште или преко Канцеларије за везу Србије на Косову“, наводи се у одговору који је Влада Косова послала Радију Слободна Европа.
Енвер Хасани, професор права и међународних односа на Универзитету у Приштини, изјавио је за РСЕ да Влада Косова има право да не дозволи одржавање референдума Србије на Косову. Према његовим речима, “уставни референдум је увек манифестација државног суверенитета једне земље“.
У овом случају, како каже професор Хасани, реч је о два конкурентска суверенитета и, према његовим речима, Србија нема право и не може да врши суверенитет на територији Косова“. Он сматра да због тога, упркос инсистирању председника Србије Александра Вучића да ће од међународне заједнице тражити да изврши притисак на Косово да се на Косову одржи референдум 16. јануара, до таквог притиска неће доћи.
Експерт за политичка дешавања Артан Мухаџири каже да ће се Влада Косова суочити са веома великим изазовом у случају да не дозволи референдум Србије о уставним променама на Косову.
“Она (Влада Косова) може много да добије ако не дозволи одржавање референдума, јер ће за грађане Косова ово бити први пут да ће се доказати да то може да се спречи. Међутим, мора се водити рачуна да таква одлука не утиче негативно на односе са Сједињеним Америчким Државама и Европском унијом”, каже Мухаџири.
У случајевима организовања председничких и парламентарних избора у Србији, Косово није спречавало њихово организовање у већински српским срединама.
Влада Косова је у одговору РСЕ навела да грађанима Србије, који уживају двојно држављанство, није ускратила да остваре своје право да учествују на изборима у Србији.
“Мора се правити разлика између референдума о искључиво унутрашњој ствари једне земље и избора. У овом случају Србија организује референдум о систему државног уређења Србије, односно правосудном систему“, речено је између осталог у одговору Владе Косова.
Део наслова: Покрет за одбрану Косова и Метохије