Посланик Демократске партије Косова (ПДК) Ферат Шаља рекао је да је већ шест дана, почев од 14. јуна, заустављен процес рада у руднику „Стари трг“.
Шаља је, путем објаве на Фејсбуку, навео да је изненађујуц́е и необјашњиво како управа ове компаније и Влада покушавају да заташкају питање обуставе рада.
„Трепча обуставила рад. Од 14. јуна 2024. године обустављен је радни процес у руднику Стари трг. Изненађујуц́е је и необјашњиво како управа овог предузец́а и Влада покушавају да заташкају питање обуставе рада. Ова акција представља висок степен економских губитака за компанију Трепча, а истовремено и висок степен ризика за опште стање безбедности у руднику“, навео је овај посланик.
Каже да је већ доказано да актуелна Влада не само да нема кадрове, а сада се доказује да нема ни план ни идеју за Трепчу и рударску индустрију.
„Ако се настави логиком ове Владе, стратешка штета за сектор и Трепчу биц́е катастрофална!“, поручио је на крају.
Представник Синдиката рудника „Трепча“, Дестан Кирлеши, раније данас медијима је потврдио да је разлог због ког су рудари у овом руднику одлучили да обуставе свој рад – неисплаћене пуне зараде.
Иако је плата требала да им буде исплаћена 10. јуна, исплаћена је четири дана касније и то само, казао је Кирлеши, 68 одсто. Тада су и ступили у штрајк.
Башким Курти, руководилац предузећа, правдао се тиме да су такве плате рударима исплаћене јер „предузеће није остварило довољно прихода од продаје руда“.
„Истина је. До тога је дошло због немогуц́ности остваривања прихода од продаје руда и то је разлог. Речено ми је и да морају да раде, дали су све од себе, али нису успели. Уместо 20.000 тона руде, има 6.000 тона руде. И нисам рудар, ја сам газда“, казао је Курти.
Овоме се потом успротивио директор самог рудника, који је казао да – није био план да се преради 20,000 тоне руде, већ нешто мање од 13,000.
„Прерађено је 6.000 и нешто тона, истина је, али руда је наставила да се прерађује у мају месецу, прерађено је скоро 2.000 тона, дакле прерађено је 8.000 и нешто тона. Од њих је добијено око 250 тона концентрата цинка и 200 тона концентрата олова“, тврди Шићири Садику.
Сами радници – рудари казали су да, због услова који су им дати и са алатом са којим раде, прерадити ту количину руда је нешто што је немогуће.