Име: 05. 02.2022-Kosmetska kandila- SAVINDAN U PRIZRENSKOJ BOGOSLOVIJI-GRACANICI I ORAHOVCU;Опис: Савиндан прослављен у Призренској Богословији, Грачаници и ОраховцуТип: audio/mpeg.
На празник Светог Саве, првог архиепископа српског, 27. јануара 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Теодосије началствовао је светим евхаристијским сабрањем у параклису богословије Св. Кирила и Методија у Призрену. Епископу су саслуживали професори у свештеном чину. У оквиру Свете Литургије епископ Теодосије је пререзао славски колач и честитао свима празник.
Након Литургије одржана је свечана академија у част данашњег празника. Академија је почела певањем Химне Светом Сави, а затим је в.д. ректора, епископ Теодосије, изговорио пригодну беседу, честитајући славу свих Срба и празник свих православних хришћана. Заблагодарио је Богу на дару што смо и ову славу могли да прославимо у Призрену, поред свих искушења и проблема са којим се цео свет суочава. Нагласио је да Свети Сава, оставивши све овоземаљско, трудио се да задобије оно што је вечно и непролазно. „Иако се подвизавао далеко од своје отаџбине, никада је није у потпуности оставио, него јој се вратио као пастир, учитељ и просветитељ, те да и своме народу дарује оно што је вечно. Свети Сава је чинио да се све заснива на Христовом Јеванђељу, те је тиме учинио светом породицу, свету државу… Стога и ми у задужбини славнога Призренца, Симе Игуманова, спомињемо име највећег у нашем роду. Њему певамо, њему се молимо, са молитвом Богу, да и ми будемо достојна деца Светога Саве, да ходимо путем који води у Живот Вечни, а то је пут Светога Јеванђеља” – истакао је епископ Теодосије.
Ученици наше школе су, уз помоћ професора Црквеног појања, јеромонаха Никите (Адамовића) и професора Српског језика и књижевности, др Валентине Питулић, припремили пригодан програм. На самом крају академије свим ученицима су подељени пригодни поклони, које је припремила хуманитарна организација „Радости моја” из Штутгарта. По свршетку академије за све госте, професоре и ученике приређен је свечани ручак у трпезарији школе.
У Грачаници одржана Светосавска академија и додијељена признања ,,Ђорђе Лекић“ и ,,Читалачко слово“
Свечана Светосавска академија одржана је у Грачаници, а организатор, Културно просвјетна заједницe Косова и Метохије, додијелила је признања “Ђорђе Лекић” истакнутим просвјетним радницима и институцијама и “Читалачко слово” најактивнијим читаоцима Народне библиотеке у тој средини. Програм је химном Светом Сави, отворио хор музичке школе “Стеван Мокрањац”, а бесједу о првом српском архиепископу говорила је Бранкица Костић, директорка Народне библиотеке у Грачаници, рекавши да у време када је европска цивилизација била у повоју, светосавска Србија је крупним корацима стремила ка највишим вредностима Хришћанства.”А путовођа је био и до дана данашњег остао Свети Сава, неимар наше суштине, градитељ историје и свих будућих стремљeња. Он је био и остао непролазна вредност нашег постојања, наше вере и традиције”, рекла је Костићева.
У оквиру манифестације се сваке године додељује признање ,, Плакета Ђорђе Лекић,, а ове године је додељено Основној школи “Светозар Марковић” из Велике Хоче и Оливери Радић, угледној просветној радници и новинарки из Ораховца.
На свечаној Светосавској Академији одржаној у великој сали Дома културе Грачаница, трочлани жири који су чинили проф. др Павле Васић, проф. др Мирослав Поповић и књижевник Ратко Поповић, прогласио је добитнике овог престижног признања, истакавши да је ОШ “Светозар Марковић”, једна од најстаријих школа на немањићкој земљи, која упркос свом страдању у овим страшним временима, стоички одолева.
“Утврђена са тринаест манастира, цркава и црквишта, која светле сјајем и светлошћу, они потврђују да је истина човека, који је овде себе уграђивао, достојна дивљења и усхићења, да у овим страшним временима са својим поколењима стоје усправно не губећи наду да ће тако бити и вековима”, речено је у образложењу за добитнике плакете “Ђорђе Лекић”.
Добитница признања Ђорђе Лекић, Оливера Радић истакла је да јој је посебно драго што ово признање добија заједно са Основном школом коју је похађала као ученик. Она је присутне детаљније упознала са животом и радом истакнутог професора Ђорђа Лекића и казала.
“Желим да се захвалим Културно-просветној заједници Косова и Метохије што је и мене уврстила у ред са до сада награђеним делатницима да добије м признање и плакету проф, др Ђорђа Лекића. Нарочито ми је драго да ову плакету примамо истовремено ја као професор Гимназије у Ораховцу, једине средње школе на српском језику која је опстала после 1999. године у призренском крају и Основна школа Светозар Марковић из Велике Хоче у којој сам научила прва слова и стекла основно образовање”, рекла је Оливера Радић.
Награде добитницима овог признања уручио је начелник Косовског управног округа Срђан Поповић који је истакао да му је била част да признања додели људима који стоје на бранику нашег народа. ,,Веома битно за наш народ на Косову и Метохији да сваке године традиционално обележавамо Светог Саву јер то дугујемо, како нашим прецима, тако и потомцима. Овом приликом честитам Светог Саву свим школама и свим просветним радницима – нагласио је Поповић.,,
Уручена су и признања најактивнијим читаоцима библиотеке у Грачаници и то: Сари Ђорђевић ученици Основне школе Краљ Милутин, Милици Стојковић студенту Филозовског факултета из Грачанице и Душану Капетановић студенту Теолошког факултета из Грачанице.
У делу културно-уметничког програма публици су се представили ученици музичке школе “Стеван Мокрањац”, Павлина Радовановић из Ораховца и Ансамбл народних игара и песама “Венац” из Грачанице.
Академију је организовала Културно-просветна заједница Косова и Метохије, а покровитељ манифестације је Министарство културе и информисања Републике Србије.
Академија jе одржана уз поштовање свих епидемиолошких мера препоручених од кризног штаба Општине Грачаница.
Свети Сава литургијски обиљежен и у Ораховцу
Празник Светог Саве је скромно, али не мање свечано, прослављен у Ораховцу, пише Оливера Радић, новинар и професор у Ораховцу. Свету Литургију је у цркви Успења Пресвете Богородице служио јереј Милан Станојевић, а сва деца су се причестила. Освештани су и преломљени славски колачи које су ове године принели Милена Великић и Љубиша Шарић са породицама. За наредну годину да буду домаћини јавили су се Благоје Станковић и Никола Матић, сви из Ораховца.
У беседи у цркви отац Милан Станојевић је указао: “Свети Сава није само Светитељ већ и Просветитељ, његовом заслугом Срби јесу народ Божији, народ који носи Христа у себи, који је страдао за Христа и правду његову, а поготову људи на овим нашим просторима Косова и Метохије”.
У просторијама Школе је после Литургије отац Милан освештао славске колаче и жита које су принели у име Гимназије Ораховац Тадиана Гогић, а у име ОШ „Доситеј Обрадовић“ Звездан Столић. Мањи број мештана је дошао да честита славу просветним радницима и ђацима.
Због епидемиолошких мера није приређен културно-уметнички програм као ранијих година, али су најмлађи ипак припремили неколико рецитација и молитви Св. Сави.
Ни ове године нису изостали поклон пакетићи за децу Ораховца, Велике Хоче, Гораждевца, Осојана, Видања и Тучепа од Хуманитарне хришћанске заједнице Радости моја из Штудгарта које им је лично уручила чланица ове заједнице Сања Диер Драгићевић. Пакетиће је уручила и ученицима Призренске богословије где је присуствовала пригодном програму коју су ђаци приредили, а којем је присуствовао и сам владика рашко-призренски г. Теодосије, који је и литургију на празник Св Саве служио у Призрену.
Сања је у име заједнице донела новчану помоћ и за неке породице, али и за неке светиње које је посјетила.