Бивши посланик Демократског савеза Косова Адем Саљихај навео је да албански премијер Еди Рама резолуцијом против извештаја Дика Мартија и Специјалног суда жели да врати Хашима Тачија на политичку сцену на Косову, преноси Економија онлајн.
Према његовим речима, Резолуција против Извештаја Дика Мартија не би требало да се доноси без консултација са Косовом.
“Поступци Едија Раме у последње време су веома чудни и тешко разумљиви, из простог разлога што смо навикли да Раму видимо на страни Вучиц́а, како брани Србију. Шта се сада дешава, шта значи сва ова патриотска реторика против извештаја Дика Мартија и Резолуције Савета Европе која је натерала Косово да формира Специјални суд? Шта значи патриотизам Едија Раме, када у континуитету има језик мржње и презира према Косову и необјашњивог дивљења и разумевања за Србе и Србију”, навео је Саљихај.
Он сматра да Рама инсистира на Резолуцији о извештају Дика Мартија како би успео да извуче Хашима Тачија из затвора у врати га на политичку сцену.
“Сва ова патриотска реторика и ова његова игра могу имати само један циљ – избавити Тачија из затвора. Не може бити друге сврхе. А разлог зашто жели да извуче Тачија из затвора је да га тријумфално врати на политичку сцену Косова. Последњи циљ је наставак српског пројекта остављеног на пола за распарчавање Косова и његовог нестанка као државе. Дакле, ниједан други разлог не гура Едија Раму да води тако велики рат, наводно да би помогао Косову. Косово, али чак ни албански народ у целини, никада нису имали човека тако бескрупулозног као Еди Рама. И сумњам да ц́е их икада бити. Он је пронашао начин да Тачија извуче из затвора, тако што је спонзорисао резолуцију против извештаја Дика Мартија, чему, наравно, нико не може да се супротстави, јер је извештај Дика Мартија био и остао антиалбански и имао је за циљ да нанесе штету Косову”, додао је Саљихај.
Према његовим речима, Рама се о резолуцији није констатовао са Косовом јер “никада није био пријатељ Косова”.
(Економија онлајн/Косово онлајн, 25. 07. 2022)