Српски сведок изјавио је данас на суђењу Хашиму Тачију пред Специјализованим већима Косова у Хагу да му је ОВК, у лето 1998, у Ораховцу отела чланове породице и убила оца и брата.
Лидер некадашње ОВК Хашим Тачи, оптужен је за ратне злочине над Албанцима, Србима и Ромима на Косову и у Албанији, 1998-99. Заједно са Тачијем, оптужени су и тадашњи чланови Главног штаба ОВК Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи.
Идентитет данашњег сведока заштићен је псеудонимом 0498, али он исказ у судници даје без других заштитних мера.
Сведочећи на основу онога што му је испричала мајка, која је преминула 2007., сведок је рекао да му је ОВК, 17. јула 1998. код Ораховца, отела оца, мајку, брата, снају и тек родјеног братића док су се приватним аутомобилом враћали из Врњачке Бање.
Оца и брата сведока, војници ОВК су одвели ка Малишеву и више никада нису виђени живи.
Сведокову мајку, снају и братића, ОВК је осам дана држала у полицијској станици у том граду.
“Мајка је рекла да је чула јауке из подрума полицијске станице”, изјавио је сведок.
Према оптужници, у полицијској станици у Малишеву био је један од десетина притвора у којима је ОВК незаконито држала, мучила и злостављала све које је сматрала противницима.
Заједно са другим женама и децом, али и мушкарцима “погнутих глава”, сведокова мајка и снаха с бебом, после осам дана, биле су пребачене аутобусом на другу локацију.
После укупно две недеље у рукама ОВК, пуштене су на слободу, казао је сведок.
Потврду да му је ОВК убила оца и брата, сведок је добио тек 2007. године када су пронадјени њихови посмртни остаци.
“Наша ДНК је 2007. пронадјена на посмртним остацима…Кад су нам јавили, мајка се разболела и за месец дана је умрла…У марту месецу је преминула, а ја сам у јуну преузео тела”, испричао је сведок 0498.
У лето 1998., сведок је нестанак брата и оца пријавио мисији Оебс, Лекарима без граница, полицији Србије и другим институцијама, али без резултата.
“Учестовао сам у потрази и Маршу мира од Ораховца до Драгобиља, где смо тражили своје у октобру или новембру 1998, када је ОВК тамо пустила двојицу новинара. Мислили смо да су тамо и наши киднаповани. Било је око 4.000 људи”, описао је сведок.
О нестанку оца и брата, сведок је, како је рекао, “свакодневно” разговарао са мајком “која је туговала и тражила мужа и сина”.
Мајка “од 1998. до 2007. никада није променила причу, говорила је само оно што јој се десило”.
“Сви су нам причали да су живи, да принудно раде у неком логору, у руднику, али то није било тачно”, казао је сведок.
У наставку суђења, сведока 0498 унакрсно испитују браниоци оптужених.
Данашњи сведок је 46. од почетка суђења, 3. априла прошле године, а тужиоци су планирали да током процеса изведу укупно 300 сведока. Тај доказни поступак морају, по одлуци судија, да заврше до априла 2025.
За данашње заседање, раније је био најављен наставак сведочења бившег припадника ОВК Хајруша Куртаја, али је распоред сведока промењен без објашњења.
Оптужница у 10 тачала терети Тачија (55), Весељија (56), Сељимија (52) и Краснићија (73) за: прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).