Покрет за одбрану Косова и Метохије

Специјални суд обелоданио прву оптужницу

Пет година након оснивања Специјализованих већа за злочине на Косову, данас је по први пут јавно потврђена једна оптужница. У питању је Саљих Мустафа, звани командант „Циљи“, један од оснивача некадашње „ОВК“, а сада високи званичник у косовском министарству одбране. Терети се за лишавање слободе, сурово поступање и мучења извршена над најмање шест лица у периоду од 1. априла 1999. до 19. априла исте године, као и за убиство.

У саопштењу из Специјалног тужилаштва обелодањено је да је оптужницу против Мустафе потврђена још 12. јуна 2020.

Судија за претходни поступак је из разлога безбедности наложио да се оптужница објави у редигованој верзији. Оптужницу је потписао Специјализовани тужилац Џек Смит.

У оптужници се наводи да је Саљих Мустафа, који се описује као командант „Цаљи“, био командант „герилске јединице Безбедносно-информативне агенције ОВК“ која је у свом саставу имала око 500-600 припадника. Они су углавном дејствовали у градским подручјима Приштине и Обилића, њиховој околини, као и на подручју Гољака.

У потврђеној оптужници се тврди да су кривична дела извршена у селу Злаш, које се управо налазило у подручју Гаљака, а које је служило као затвор.

„Током читавог периода на који се односи ова оптужница, јединица Агенције (обавештајна јединица ОВК којом је руководио Мустафа, прим. ред.) је дејствовала са једног имања у Злашу (село са подручја Гољака, прим. ред.) које је сачињавало више објеката. Јединица Агенције је то имање користила као скровиште и место за затварање и саслушавање лица (у даљем тексту: имање у Злашу). Кривична дела наведена у овој оптужници извршили су извесни припадници ОВК против лица затворених на имању у Злашу. Све жртве тих кривичних дела биле су грађани СРЈ који нису активно учествовали у непријатељствима“, наводи се у тексту оптужнице.

За период од 1. до 19. априла 1999. година Мустафа и неколико других припадника ОВК („командант Бути“, „Иљми Веља“, „Бини“, „Дардан“ и „Африм“) оптужују се да су вршили злостављање, што је укључивало: „премлаћивање разним предметима, паљење коже и давање електрошокова, тако и психички, укључујући претње смрћу и наношење тешких телесних повреда, страх, понижавање, дискриминација на политичкој основи, застрашивање, малтретирање, саслушавање и присилне или изнуђене изјаве и признања. Затвореници су физички и психички злостављани у присуству других 6 затвореника. Док су их држали у заточеништву, на неке затворенике су мокрили на очиглед других затвореника. Лица затворена на имању у Злашу пребијана су готово свакодневно“.

Такође се дају детаљи о индивидуалном мучењу затвореника.

Саљих Мустафа уједно сноси појединачну одговорност по четири тачке оптужнице ратног злочина – „произвољно лишавање слободе“ управо на имању у Злашу, „сурово поступање“ „мучење“ у Злашу за исти период“ и „убиство“ на истој локацији у истом временском периоду.

У саопштењу Специјалног тужилаштва наведено је да ће се ускоро саопштити и информација о томе првом појављивању овог оптуженог пред судију за претходни поступак ће се објавити у најскорије време.

Ово саслушање ће бити јавно, укључујући и то да се оно може пратити уживо на интернет страници Специјализованих већа Косова.

Саљих Мустаф ухапшен је данас на Косову да би одмах потом и био пребачен Хаг.

Објављивању прве оптужнице претходи афера наводног цурења хиљада страница наводних фајлова Специјалног тужилаштва из Хага, и то тако што су ови списи у три наврата доношени у седиште „Удружења ратних ветерана ОВК“. Штавише, од скора фајлове су почеле да објављују и поједини медији. Тако је позната албанска ТВ станица ТопЦханнел од скора почела да објављује документа за која наводи да су поверљива и да су овом медију наводно достављена из Специјалног тужилаштва.

За то време Специјално тужилаштво се није оглашавало до прекјуче, када су у саопштењу за штампу похвалили „етичке новинаре“ који су одбили да објаве ова документа. Истовремено су поновили да су посвећени истрази и кривичном гоњењу појединаца који су починили кривична дела, „укључујући откривање идентитета лица која би могла да буду позвана на суд или било каквих информација која могу да доведу до њихове идентификације“.

И даље, међутим, нема потврде да ли је заиста дошло до цурења докумената из овог суда, и то у време када се очекује могуће подизање првих оптужница.

Специјално тужилаштво за ратне злочине на Косову, од новембра 2018. па до данас, испитало је више стотина особа. Међу најистакнутијим именима „ОВК“ али и косовске политике која су испитана су косовски председник, Хашим Тачи, бивши председник косовске скупштине у више мандата, Кадри Весељи и бивши косовски премијер такође у више мандата, Рамуш Харадинај.

Извор: KoSSev

Фото: KoSSev