Одбијање Кфора да одговори на захтев Аљбина Куртија да помогне у преузимању трафо-станице Валач на КиМ и упозорење из Београда да ће реаговати на сваки такав покушај Приштине не искључује могућност да ће Курти са специјалним јединицама РОСУ кренути сам на Валач, ако добије зелено светло својих западних ментора, уверен је Митар Ковач.
Професор Ковач, генерал-мајор у пензији и оснивач Евроазијског безбедносног форума, сматра да је Курти отвореним позивањем Кфора да се стави на страну Приштине најавио неколико сценарија.
Чека зелено светло
„Што се тиче лажне државе Косово и њихове намере да ставе под контролу север Косова и Метохије и ресурсе који су на том простору, као што је трафо-станица Валач, односно располагање и водним и енергетским ресурсима, Курти, то јест његови ментори, су ту осмислили два сценарија. Први иде у сарадњи са Кфором као покровитељом, отуд и Куртијев позив команданту Кфора да асистира у операцији стављања под контролу станице Валач,“ објашњава Ковач.
Курти се „покрио“ позивом Кфору
Том јавном позиву, подсећа Ковач, претходила је изјава команданта Кфора да неће дозволити једностране поступке Приштине, односно, одлазак специјалних снага РОСУ на север Косова, јер тако налажу актуелни споразуми.
„Отуда и Куртијев јавни позив Кфору. Дакле, да пред НАТО пактом каже – ево ми покушавамо да будемо кооперативни у складу са вашим запажањима и запажањима команданта Кфора а пошто нам не дозвољавате да ми то сами урадимо, онда смо позвали Кфор да нам асистира у тој операцији и да делујемо заједно,“ објашњава Ковач.
С обзиром на став Кфора, како каже наш саговорник, Приштина фактички најављује да не искључује други сценарио.
„А то је да у повољним моменту који ће се изабрати у складу са дешавањима у међународној заједници и региону Приштина сама изврши ту операцију и да насилно преузме станицу Валач, а све под изговором да север Косова не плаћа струју и да не поштује законе тзв. државе Косово,“ претпоставља Ковач.
Кфор не би могао ништа
Он упозорава да, ако би се то десило, то би изазвало реаговање Београда јер је то атак на имовину Србије, а да би реакција Кфора зависила од тога какав би био даљи ток дешавања.
„Уколико НАТО процени да је операција реализована и да постоји млак или никакав отпор становништва са севера Косова ни адекватна дипломатско-политичка па ни војна активност Београда, онда би се пустило да стање остане такво какво јесте. У тој ситуацији Кфор се не би ангажовао. А ако би Београд остао доследан претходним споразумима и подржао Србе на северу Косова у супротстављању онима који желе да заузму тај простор, и својим војним и полицијским снагама тај чин не дозволи, тек тада би се умешале снаге Кфора али тако што би тражиле да се све врати у претходно стање,“ верује Ковач.
Другим речима, додаје он, Кфор би тражио да се и Срби који би се можда ту нашли удаље, а да албанске снаге не покушавају неку сличну акцију.
Може ли Курти да игнорише Кфор
Ковач, међутим, страхује да би Курти могао, уз зелено светло својих ментора, да игнорише и Кфор и Београд и да крене у акцију, у освајање Валача што би, сигуран је, произвело можда најозбиљније проблеме од завршетка рата до данас на том простору.
Иначе, према сазнањима портала Косово онлајн, представници Владе Косова на једном од недавних састанака са командом Кфора изнели су захтев да припадници међународне војне мисије обезбеђују техничаре Косовске електро-дистрибутивне компаније (КЕДС), који се припремају да у наредном периоду преузму трафо-станицу у Валачу.
Брнкица Ристић