Вашингтон — Стејт департмент у годишњем извештају о људским правима за 2021. годину, у делу који се тиче тзв. Косова, изнео низ проблема.
Међу њима су: кривична дела која укључују дискриминацију, насиље или претње насиљем над припадницима мањина, повратак расељених праћен безбедносним инцидентима, корупција у влади и некажњивост, ограничења у слободи извештавања.
Стејт департмент констатује да су пријаве о насиљу и дискриминацији над мањинама и даље присутне као и да је повратак припадника мањинских заједница избеглих током рата остао изазов.
„UNHCR је известио да велики број појединаца и даље има потребе везане за расељавање које произилазе из сукоба 1998-99 и насилних догађаја из 2004. године, укључујући 15.699 расељених лица унутар земље“, додаје се у изевштају.
Стејт департмент наводи и да су препреке за повратак расељених: „Широко распрострањена дискриминација припадника мањинских заједница, страх од насиља или узнемиравања, неспровођење судских одлука (посебно оних које се тичу имовине), узурпација имовине, недостатак приступа образовним и економским могућностима, ограничена заступљеност мањинских заједница у јавним институцијама и предузећима и ограничена координација и сарадња између владиних органа у решавању питања од значаја“.
Према извештају, до јула 2021. године UNHCR је известио о укупно 19 инцидената који су укључивали повратнике и интерно расељена лица, углавном у региону Пећи.
Конкретно се указује на случај Драгице Гашић у Ђаковици уз напомени да је њен повратак наишао на снажно противљење локалних Албанаца, укључујући локалне политичаре и удружење несталих и убијених током 1999.
Истовремено, у извештају се наводи да су у јулу медији известили о томе да су непознате особе нанеле тешке телесне повреде расељеном Србину који је дошао да посети своју имовину у општини Клина.
У извештају се критикују привремена администрација у Приштини и локалне власти у општини Дечани због неспроводјења одлуке Уставног суда самопроглашеног Косова из 2016. године која се односи на манастир Високи Дечани.
“Централне и локалне власти у Дечанима наставиле су да одбијају да спроводе одлуку Уставног суда из 2016. године којом се потврдјује власништво Српске православне цркве над више од 24 хектара земљишта поред манастира Високи Дечани. У септембру је Уставни суд констатовао континуирано одбијање владе да спроведе судску одлуку и то питање упутио државном тужиоцу. До децембра тужилац није покренуо кривични поступак. Нико од службеника који није извршио налог суда није кажњен”, наводи се у извештају.
Наводи се и да су неки представници косовских Срба указали на то институције у Пристини нису извршиле судске одлуке у корист Срба, посебно када су у питању имовински спорови.
У извештају се цитира Мисија Европске уније за владавину права, која је утврдила да су судови често изрицали блаже од законске казне у случајевима силовања и да ретко предузимају кораке да заштите жртве и сведоке.
Тужилаштво за помоћ жртвама пријавило је пораст насиља у породици са 1.145 случајева пријављених у 2020. години на 1.374 случаја од јануара до августа 2021. године.
„Друштвено насиље, као и социјална дискриминација и дискриминација при запошљавању, и даље су постојали против косовских Срба и других етничких мањинских заједница”, прецизира се у извештају Стејт департмента.
Извештај такође преноси наводе НВО Актив према којима се се 48 инцидената усмерених против српске заједнице и објеката СПЦ догодило у првих шест месеци 2021. године о чему су извештавали медији на српском језику.
У извештају Стејт департмента се наводи и да је било покушаја застрашивања представника медија.