Покрет за одбрану Косова и Метохије

Стејт департмент након писма бивших чланова „ОВК“: Подржавамо Специјални суд, требало би и Косово

(Фото: Коссев)

Сједињене Америчке Државе дају пуну подршку међународном суду за ратне злочине у Хагу – огласио се Стејт департмент два дана након што је Удружење припадника „ОВК“ из САД-а затражило управо супротно од америчког председника, Џозефа Бајдена и његову помоћ да се суд из Хага премести на Косово.

На годишњицу НАТО бомбардовања, америчком председнику, Џозефу Бајдену упућено је писмо од стране бившег припадника „Атлантског батаљона“ и некадашњег команданта „ОВК“, Ганија Шехуа (Gani Shehua).

У писму Атлантског удружења ветерана „ОВК“, са седиштем у САД-у, које броји 400 чланова, од Бајдена је затражено да допринесе томе да се Специјални суд измести из Хага на Косово.

„Косово је суверена земља и требало би да дели правду само у свом правосудном систему“, поручио је испред овог удружења Шеху, а пренео Euronews.

 

У писму се наводи и да европске државе користе Специјални суд како би „поткопале“ однос Косова и САД.

Ово удружење се посебно осврнуло на Хашима Тачија, који се пред судом у Хагу заједно са осталим челницима некадашње „ОВК“ који се налазе на истој оптужници, терети за најмање 100 убистава Срба, Рома и Албанаца.

„Тачи данас чами у притворској ћелији у Хагу, заједно са још четворицом Албанаца који су ризиковали животе борећи се против југословенске тираније и окупације Косова“, пише Шеху.

Он повлачи паралелу између Тачија и првог америчког председника, Џорџа Вашингтона.

„Било би немогуће схватити некога ко се усуђује да оптужи или чак приведе Џоржа Вашингтона због борбе за слободу и независност САД“.

Шеху уједно шаље критике на рачун суда, називајући га „моноетничким“.

Као разлог наводи то што се за сада на оптуженичкој клупи налазе само Албанци са Косова, али не и Срби, иако је, како каже, „агресор на Косову била Србија“.

„Наравно да верујемо да би сви злочини требало да се изведу на видело, и да све жртве, без обзира на етничку припадност, пронађу правду. Међутим, чини се да Специјализована већа не траже правду, већ ревизију историје“, додаје се.

Портпарол Атлантског савеза, Ук Љуши (Lushi), претходно је изјавио за Euronews да би Специјални суд требало да буде демонтиран због недостатка доказа о наводној трговини органима, а која до сада није обухваћена ниједном оптужницом против бивших припадника „ОВК“ који се налазе у Хагу.

Нису ретки позиви са Косова – да би суд требало да се расформира зато што „нису доказани наводи и подигнуте оптужнице“ којима се повезује ОВК са трговином органима, а који су изнети у извештају некадашњег известиоца Савета Европе, Дика Мартија

Међутим, оснивању суда за ратне злочине на Косову, претходио је процес верификација Мартијевих сазнања од стране главног тужиоца Специјалног тима Европске уније за злочине на Косову од 1999, Клинта Виљамсона и његовог тима.

Вилијамсон је 2014. године тврдио да тада није пронашао довољне доказа за покретање оптужнице за трговину органима, али да они могу да уследе, те да су његови налази ипак у складу са извештајем Дика Мартија, као и да су прибављени докази довољни за покретање оптужница.

Шта каже Стејт департмент?

Међутим, амерички Стејт департмент не слаже се са ставом бивших припадника „ОВК“ у Америци.

Осим што подржава Суд у Хагу Стејт департмент је упутио позив Косову да такође да своју подршку Специјализованим већима.

„И даље верујемо да би косовске институције требало да пруже пуну, потпуну и недвосмислену подршку Специјализованим већима и Специјализованом тужилаштву“, изјавио је портпарол Стејт департмента за Euronews.

Како каже, то је од суштинског значаја за владавину закона и правду на Косову и даљу интеграцију у евроатлантску породицу и међународну заједницу.

 

Извор: Коссев